Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Έχω τη εξής περίπτωση κ θα θελα τη βοήθειά σας. Σε οικόπεδο υπάρχουν 3 κτήρια για τα οποία δεν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. Είναι σε σειρά κ κολλάνε μεταξύ τους, όμως είναι λειτουργικά ανεξάρτητα (έχουν ξεχωριστές εισόδους κ ουσιαστικά αποτελούν 3 ξεχωριστά διαμερίσματα, όπου διαμένουν 3 διαφορετικά άτομα). Έχουν κατασκευαστεί προ του 75, πιθανότατα το ένα το 65 κ τα άλλα δύο το 70, χωρίς οικοδομική άδεια. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει δωρεά το οικόπεδο με τα κτίσματα σε κάποιο συγγενή του, οπότε θα πρέπει πρώτα να γίνει τακτοποίηση με τον 4178. Ο μελλοντικός αποδέκτης της δωρεάς θέλει να χωρίσει συμβολαιογραφικά τα 3 κτίσματα. Η ερώτησή μου αφορά στη διαφοροποίηση του προστίμου, αν η συμβολαιογραφική πράξη γίνει πριν ή μετά την τακτοποίηση. Αν γίνει πριν, τότε κάνω 3 διαφορετικές αιτήσεις. Ένα 500άρικο η καθεμιά κ 3 βεβαιώσεις από μένα. Αλλιώς, θα γίνει μία αίτηση με πόσα φύλλα καταγραφής; Ένα για το σύνολο δηλαδή των 3 κτηρίων - 500 ευρώ ή τρία για το καθένα κτήριο ξεχωριστά - σύνολο 1500 ευρώ; Κ μία βεβαίωση από μένα; Τι πιστεύετε ότι είναι εξυπηρετικότερο να γίνει; Να χωριστούν πριν ή μετά την τακτοποίηση; Κ επίσης, σχέδια, δικαιολογητικά, κτλ. μπορούν να ετοιμαστούν μετά τη μεταβίβαση;

Επιπλέον, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

α) Σε τέτοιες περιπτώσεις με κτίσματα προ του 75 χωρίς άδεια, υπολογίζεται πρόστιμο για λοιπές παραβάσεις ή για βεράντες (ισόγειοι Η/Χ); Θεωρώ πώς όχι. Ένα 500άρικο μόνο για τις κλειστές επιφάνειες, Σωστά;

β) οφτόπικ: Με πρόχειρες κατασκευές τι γίνεται; Πώς προχωράμε; Στο 4014 ακόμα περιμένω να συσταθεί η επιτροπή για μια πρόχειρη κατασκευή που είχα σε μια περίπτωση. Τι θα γίνει με αυτές τις περιπτώσεις που ακόμα εκκρεμούν, τώρα που θα περαστούν στον 4178;

 

Αυτά. Αν γνωρίζει κανείς, ας συνδράμει, γιατί η κατάσταση επείγει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγω έτσι σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω αλλα έψαχνα την επιβεβαίωση , ευχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Ιασονα συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τις απόψεις σου γενικά αλλα με το θέμα με τις αποθήκες που έχουμε εξαντλήσει σε άλλο topic διαφωνώ κάθετα , έτσι όπως ειναι γραμμένος ο νόμος και η εγκύκλιος όσο και να τον διαβάζω γραμμή γραμμή με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πανε με αναλυτικο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Έχω τη εξής περίπτωση κ θα θελα τη βοήθειά σας. Σε οικόπεδο υπάρχουν 3 κτήρια για τα οποία δεν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. Είναι σε σειρά κ κολλάνε μεταξύ τους, όμως είναι λειτουργικά ανεξάρτητα (έχουν ξεχωριστές εισόδους κ ουσιαστικά αποτελούν 3 ξεχωριστά διαμερίσματα, όπου διαμένουν 3 διαφορετικά άτομα). Έχουν κατασκευαστεί προ του 75, πιθανότατα το ένα το 65 κ τα άλλα δύο το 70, χωρίς οικοδομική άδεια. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει δωρεά το οικόπεδο με τα κτίσματα σε κάποιο συγγενή του, οπότε θα πρέπει πρώτα να γίνει τακτοποίηση με τον 4178. Ο μελλοντικός αποδέκτης της δωρεάς θέλει να χωρίσει συμβολαιογραφικά τα 3 κτίσματα. Η ερώτησή μου αφορά στη διαφοροποίηση του προστίμου, αν η συμβολαιογραφική πράξη γίνει πριν ή μετά την τακτοποίηση. Αν γίνει πριν, τότε κάνω 3 διαφορετικές αιτήσεις. Ένα 500άρικο η καθεμιά κ 3 βεβαιώσεις από μένα. Αλλιώς, θα γίνει μία αίτηση με πόσα φύλλα καταγραφής; Ένα για το σύνολο δηλαδή των 3 κτηρίων - 500 ευρώ ή τρία για το καθένα κτήριο ξεχωριστά - σύνολο 1500 ευρώ; Κ μία βεβαίωση από μένα; Τι πιστεύετε ότι είναι εξυπηρετικότερο να γίνει; Να χωριστούν πριν ή μετά την τακτοποίηση; Κ επίσης, σχέδια, δικαιολογητικά, κτλ. μπορούν να ετοιμαστούν μετά τη μεταβίβαση;

Επιπλέον, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

α) Σε τέτοιες περιπτώσεις με κτίσματα προ του 75 χωρίς άδεια, υπολογίζεται πρόστιμο για λοιπές παραβάσεις ή για βεράντες (ισόγειοι Η/Χ); Θεωρώ πώς όχι. Ένα 500άρικο μόνο για τις κλειστές επιφάνειες, Σωστά;

β) οφτόπικ: Με πρόχειρες κατασκευές τι γίνεται; Πώς προχωράμε; Στο 4014 ακόμα περιμένω να συσταθεί η επιτροπή για μια πρόχειρη κατασκευή που είχα σε μια περίπτωση. Τι θα γίνει με αυτές τις περιπτώσεις που ακόμα εκκρεμούν, τώρα που θα περαστούν στον 4178;

 

Αυτά. Αν γνωρίζει κανείς, ας συνδράμει, γιατί η κατάσταση επείγει. Ευχαριστώ.

Απ' ότι κατάλαβα υπάρχει ένας ιδιοκτήτης στο ακίνητο, εντός του οποίου έχουν κατασκευαστεί αυθαίρετες κατοικίες-λειτουργικά ανεξάρτητες (και κατασκευές), οι οποίες όλες έχουν χρήση κατοικία και προυφίστανται αποδεδειγμένα με α/φια ή δημόσιο έγγραφο πριν την 9-6-75.

Η δήλωση θα είναι μια και το πρόστιμο 500 ευρώ. Μετά την τακτοποίηση μπορείς να δώσεις ότι βεβαίωση νομιμότητας χρειαστεί για να συσταθεί το συμβόλαιο αγοραπωλησίας ή γονικής παροχής ή δωρεάς και στο επόμενο συμβόλαιο ο νέος ιδιοκτήτης θα συστήσει οριζόντιες ή κάθετες ή και τα 2 μαζί. 

Για τις πρόχειρες δεν έχω εντοπίσει κάτι για την επιτροπή. Ίσως να υπάρχει και να μην έτυχε να ασχοληθώ ακόμη. Μήπως είναι η ίδια επιτροπή για παραδοσιακούς οικισμους; 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έτσι σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω αλλα έψαχνα την επιβεβαίωση , ευχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Ιασονα συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τις απόψεις σου γενικά αλλα με το θέμα με τις αποθήκες που έχουμε εξαντλήσει σε άλλο topic διαφωνώ κάθετα , έτσι όπως ειναι γραμμένος ο νόμος και η εγκύκλιος όσο και να τον διαβάζω γραμμή γραμμή με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πανε με αναλυτικο

 

Σε ευχαριστώ θερμά για τις απόψεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Παύλο σ' ευχαριστώ πολύ. Σωστά τα κατάλαβες. 

Τι γίνεται όμως αν η συμβολαιογραφική πράξη γίνει πριν την τακτοποίηση (γίνεται κ προσύμφωνο;); Πώς θα υπολογιστεί τότε το πρόστιμο; Κ επίσης υπάρχει το περιθώριο για δικαιολογητικά και σχέδια μετά τη μεταβίβαση φαντάζομαι, έτσι;

Όσον αφορά στο ερώτημα (α) η υπέρβαση δόμησης για κατασκευές προ του 75 αφορά μόνο στις κλειστές επιφάνειες, ενώ το 500άρικο συμπεριλαμβάνει και λοιπές κατασκευές, ισόγειες βεράντες, κτλ.; 

Link to comment
Share on other sites

τα πάντα όλα για προ 9-6-75, κλειστοί χώροι και κατασκευές  :mrgreen:

Σύσταση εμπράγματου δικαιώματος προ τακτοποίησης δεν γίνεται,  διότι δεν μπορεί να υπάρξει βεβαίωση μεταβίβασης.

Προσύμφωνο που θα αφορά τι ακριβώς?

Αν είχαμε 3 ιδιοκτήτες στο ακίνητο και καθένας ήθελε να δηλώσει το δικό του θα γινόταν ένα προσύμφωνο σύστασης σύμφωνα με το 11/δ/ iv 

που θα όριζε αυτά που προφορικά είχαν συμφωνήσει. Ο κάθε ιδιοκτήτης θα έκανε τη δήλωσή του και θα είχαμε 3 δηλώσεις με 500 ευρώ. Μετά θα γινόταν ο οριστικός τίτλος.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς Παύλο. Αν είναι 3 ιδιοκτήτες μπορεί, όπως λες να προηγηθεί ένα προσύμφωνο. Αν είναι ένας όμως δεν έχει νόημα. Μόνο μετά την τακτοποίηση μπορεί να τα χωρίσει. Που ξέρω, κάτι τέτοια μου έλεγε κ μπερδεύτηκα. Θα τα ξεκαθαρίσω με τη συμβολαιογράφο τη Δευτέρα.  Επομένως ένα 500άρικο κ όλα μέσα. Τυχερούτσικος.

Με τα σχέδια, κτλ. τι λες; Ίσως για τη μεταβίβαση χρειαστεί μόνο μια κάτοψη κ όλα τα υπόλοιπα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

όπως τα ειπε ο Παυλος

 

κανεις πρωτα τις τακτοποιησεις που χρειαζονται

Μετα ο νομιμος πλεον ιδιοκτητης θα συστησει οριζονται ή/και καθετη ιδιοκτησια και θα δωρησει αυτες τις ιδιοκτησιες οπου θελει

Εσυ θα κανεις το τοπογραφικο με τις  καθετες...με τις τυχον  χρησεις, τις  τυχον διελευσεις ή   τις αποκλειστικες χρησεις, κατοψεις των  χώρων...   κλπ χρειαζουμενα για να δωρηθουν κατα την βουληση του ιδιοκτητη.

Ολα σωστα και νοικοκυρεμενα...

 

Η συσταση και η μεταβιβαση θα γινει στο ιδιο συμβολαιο

 

Αρα για καθε χωρο θα χρειαστεις βεβαιωση κλπκλπ.

 

τα υπολοιπα με το/ην συμβολαιογραφο...απο Δευτερα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

γ.ταφ

το σκεπτικό του ιδιοκτήτη δεν έχω καταλάβει ακόμη, αλλά φαντάζομαι ούτε και εσύ  :smile:

Το σίγουρο που θα χρειαστεί είναι το τοπογραφικό του ακινήτου (στην ουσία διάγραμμα δόμησης θα είναι αφού θα περιλαμβάνει τις κατοικίες με τα εμβαδά τους) το οποίο θα συνοδεύει τη βεβαίωση μεταβίβασης, στην οποία θα έχεις κάνει την επιλογή από το ηλ. σύστημα βεβαίωση τύπου iii.

Προφανώς τα εμβαδά των κατόψεων θα ταυτίζονται με τα μεταβιβαζόμενα. Στη μεταβίβαση θα έχεις και έκδοση ΠΕΑ (αν στο αναθέσει) για πάνω από 50 τ.μ οπότε θα χρειαστούν οι κατόψεις της τακτοποίησης (δηλαδή η υφιστάμενη αποτύπωση) για να εκδοθεί το πιστοποιητικό. 

 

Υ.Γ σύμφωνα με την εγκύκλιο 10 /26-1-011 του συλλόγου συμβολαιογράφων ,Η έκδοση ΠΕΑ αφορά αποκλειστικά και μόνο συμβόλαια αγοραπωλησίας κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων (ήτοι και οριζόντιας ιδιοκτησίας) και συμβάσεις μακροχρόνιας μίσθωσης ολόκληρου κτιρίου. Στην έννοια των αγοραπωλησιών όσον αφορά την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ δεν περιλαμβάνονται διανομές, ανταλλαγές κ.λ.π. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.