Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Χμμ! Τότε θυμάμαι κάτι είχε παιχτεί με τον Σελλιανάκη, που είχε στείλει στη ΔΟΥ κατάλογο οφειλετών, παρ' όλο που είχαν μπει σε ρύθμιση. Θυμάμαι ότι τότε είχε γίνει ντόρος. Υπάρχει και κάπου στο forum το θέμα. Μετά από λίγο καιρό ο Σελλιανάκης έφαγε σουτ.

Ελπίζω να μην ήσουν από τους "τυχερούς".

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το κουλο είναι ότι εγω τα ειχα ρυθμισει ολα, και εμφανιστηκε απο το πουθενα... τεσπα Δευτερα θα παω ΔΟΥ (ή μαλλον συγγενης γιατι εχω και μια δουλεια που δεν μπορει να αναβληθει δυστυχως), και ότι μαθω θα σας πω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα είναι ότι πριν το Σεπτεμβρη δεν υπηρχε χρεος, εμφανιστηκε ξαφνικα Σεπτεμβρη, και την ρυθμιση την εκανα Απριλη. Αρα? Δεν ξερω τι γινεται.

 

Οχι δεν μπορω να τον κανω ακατασχετο αυτόν, εχω αλλον, οποτε... (και εχει παει το ακατασχετο 1250)

 

1.Παιδιά ακατάσχετο δηλώνεις στο taxis όποιν θές?

2. όλοι μπορούν και οι ΕΕ?

3. υποχρεωτικά πρέπει τον όψεως της ΕΤΕ που έχω σαν μηχανικός? ή μπορω να βάλω και τής Αttica κάποιον?

4. oι αμοιβές υποχρεωτικά από τον όψεως θα περνάνε?

Link to comment
Share on other sites

1.Παιδιά ακατάσχετο δηλώνεις στο taxis όποιν θές?

2. όλοι μπορούν και οι ΕΕ?

3. υποχρεωτικά πρέπει τον όψεως της ΕΤΕ που έχω σαν μηχανικός? ή μπορω να βάλω και τής Αttica κάποιον?

4. oι αμοιβές υποχρεωτικά από τον όψεως θα περνάνε?

Δεν γνωριζω πολλα και εχω ακριβως τις ιδιες ερωτησεις.

1. ναι το δηλωνεις στο taxis. Καλο ειναι να πας το αποδεικτικο αυτο στην Τραπεζα για να ενημερωθει αμεσα.

2. ολοι μπορουν...οι ΕΕ ποιοι ειναι?

3. Μπορεις να βαλεις όποιον λογαρισμο θελεις αρκει να εισαι εσυ στο λογαρισμο ως πρωτο ονομα. Μποριες να βαλεις και τον οψεως ...αλλα δεν γνωριζω αν αξιξει γιατι μου ειπαν οτι ΜΑΛΛΟΝ δεν "παιρνουν" χρηματα απο οψεως...!!!

Μπορεις να βαλεις μονο ενα λογαρισμο.

4. ναι

 

ας μας πει και καποιος που ξερει καλυτερα

Edited by gio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα το κουλο είναι ότι εγω τα ειχα ρυθμισει ολα, και εμφανιστηκε απο το πουθενα... τεσπα Δευτερα θα παω ΔΟΥ (ή μαλλον συγγενης γιατι εχω και μια δουλεια που δεν μπορει να αναβληθει δυστυχως), και ότι μαθω θα σας πω.

Δηλαδή σε κάποιον λογαριασμό σου φάνηκε δεσμευμένο ένα ποσό . Στο taxis υπάρχει αντίστοιχη απαίτηση;

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ. Οι τράπεζες ενημερώνονται σχεδόν άμεσα. Την επομένη ή το αργότερο την μεθεπόμενη αν μπεις εκεί που δήλωσες τον λογαριαμό θα δεις στο ιστορικό αν έχει εγκριθεί ή όχι.

 

2. ΝΑΙ.

 

3. Οποιον θες. Επιλέγεις την δευτερη επιλογή από αυτές που σου δίνει. (Η πρώτη αφορά συνταξιούχους & μισθωτούς)

 

4. Χωρίς να είμαι σιγουρος 100% αλλά πολύ κοντά σε αυτό, μέχρι κάποιο ποσό υποχρεωτικά μέσω τραπεζικού λογαριασμού (όχι απαραίτητα της ΕΤΕ).

Υποθέτω όμως ότι με καλύπτει το παρακάτω:

Η απαίτηση της κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ από 02.07.2011 δεν υπάρχει γιατί καταργήθηκε με τον Ν.3919/11 με ισχύ σύμφωνα με το άρθρο 10, §2: "Η ισχύς των λοιπών διατάξεων του νόμου αρχίζει τέσσερις (4) μήνες από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.".

Στον Ν.3919/11 άρθρο 7, §13: "Οι διατάξεις των παραγράφων 1, 2 και 3 του άρθρου 2 του β.δ. της 30/31.5.1956 καταργούνται."

Υπάρχει κάπου και η Φ16/2301/14 της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού Αττικής η οποία το επιβέβαιώνει αλλά την έχω χάσει. Αν τη βρω θα την αναρτήσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά οι μόνες αμοιβές που πρέπει να κατατεθούν στον όψεως της ΕΤΕ είναι της ενεργειακής επιθεώρησης....

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σας πω ότι η τραπεζα αποφασισε να αποδεσμευσει το ποσο. Δεν ξερω τι διαολο εγινε. Παντως η συμπτωση των ποσων ειναι παλαβη κι εγω θα έχω υποψη μου αν συμβει κατι να σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά οι μόνες αμοιβές που πρέπει να κατατεθούν στον όψεως της ΕΤΕ είναι της ενεργειακής επιθεώρησης ....

 

1. αυτή την στιγμή (Δεκέμβριος 2015) δεν ισχύει αυτό έτσι;

2.Μέχρι ποιό ποσό τα παίρνεις μετρητά?

 

 

 

 

Δεν γνωριζω πολλα και εχω ακριβως τις ιδιες ερωτησεις.

 

3. Μπορεις να βαλεις όποιον λογαρισμο θελεις αρκει να εισαι εσυ στο λογαρισμο ως πρωτο ονομα. Μποριες να βαλεις και τον οψεως ... αλλα δεν γνωριζω αν αξιξει γιατι μου ειπαν οτι ΜΑΛΛΟΝ δεν "παιρνουν" χρηματα απο οψεως ... !!!

Μπορεις να βαλεις μονο ενα λογαρισμο.

 

 

 

 

βρε παιδια, σημερινό:

http://www.newsbeast.gr/financial/taxes/arthro/2062953/aforologito-mono-me-pliromes-9-545-evro-meso-kartas

<< Οι επιχειρηματίες και οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα είναι υποχρεωμένοι να εισπράττουν μέσω ενός και μοναδικού επαγγελματικού τραπεζικού λογαριασμού όλα τα έσοδα. Τα χρήματα των εισπράξεων δεν θα μπορούν να τα «σηκώνουν» από τον λογαριασμό για να τα βάζουν στην τσέπη τους ή το σπίτι τους αλλά θα μπορούν μόνο να τα δαπανούν μέσω χρεωστικής κάρτας ή ηλεκτρονικής τραπεζικής. >>

 

 

δηλαδή ένας ε.ε δεν θα μπορεί να έχει 10Ε πάνω του ????

3. Αυτό είναι δυνατόν να αναγκάζουν αυτός ο λογαριασμός να είναι ίδιος με τον ακατάσχετο;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν μπορέι να γίνει...

 

να μας αναγκάσουν όλες οι ΑΠΥ τα λεφτά ναχουν μπει στον λογαριασμό ναι

 

να μην σηκωθούν η να πάνε ηλεκτρονικά σε άλλο λογαριασμό ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.