Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yποβολή καταστάσεων έγγραφων συμφωνιών


Recommended Posts

Πήγε κανείς στην εφορία, για να δούμε αν δέχονται τις τριμηνιαίες τώρα που άνοιξε η εφαρμογή ηλεκτρονικά?

 

 

Γιατι να τις δέχονται ,αφού υπάρχει η εφαρμογή ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα από την εφορία και μου είπαν ότι υπάρχει πλέον ηλεκτρονική εφαρμογή. Στη συνέχεια γύρισα στο γραφείο και διαπίστωσα ότι δε μπορούσα να υποβάλλω ηλεκτρονικά για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω (δε με αφήνει να βάλω ΑΦΜ αντισυμβαλλομένων - εκτός αν κάνω κάτι λάθος εγώ) και δεν μπορούμε να επιλέξουμε πεδίο που αφορά τα δικά μας συμφωνητικά. Το επόμενο λογικό βήμα είναι να ξαναπάω στην εφορία, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.

 

Εσύ SOTHRIS τι προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 στο αφμ γιατι κολλάτε? στο "λευκο" πεδιο παει το αφμ , και λογικα απο κατω στα κιτρινα θα εμφανιστει το ονοματεπωνυμο οταν πατε για υποβολη, ακομα δεν την υπεβαλλα - αλλα και στο φεμ ετσι γινεται, συμπληρωνουμε αφμ και μετα στο κιτρινο βγαινει το ονοματεπωνυμο.

όσο για το ειδος εγω θα βαλω το τελευταιο πεδιο "άλλη παροχη υπηρεσιων που δεν προβλέπεται από ειδικες διαταξεις νομου".

ξέρω οτι για εμας υπαρχει ειδική διάταξη αλλά αφου δεν εφαρμοζεται με την ατοπο απαγωγή καταλήγουμε σε αυτό.

 

 

ΥΓ : Παρεπιπτόντως κουτσομπολιο : στο φορολογικο σεμιναριο  της Θεσνικης, ανεφερε ο Κολυδάς ότι μετα το έγγραφο το σχετικο που βγηκε το 2013 για τους δικηγορους (που λέει ότι αφου θα κάνουν ετήσια κατάσταση δεν υπαρχει απαιτηση  και για 3μηνη), θεωρεί ότι κανονικά δε χρειάζεται και για εμας η 3μηνη. Οταν όμως ρωτηθηκε γιατί δε το βγαζει επισημα σαν ΤΕΕ μια που ο καθένας ακόμα το δικο του κάνει, είπε ότι "και μεις έχουμε ρωτησει το Υπουργειο αλλα απαντηση δεν έχει παρει ακομα".

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα από την εφορία και μου είπαν ότι υπάρχει πλέον ηλεκτρονική εφαρμογή. Στη συνέχεια γύρισα στο γραφείο και διαπίστωσα ότι δε μπορούσα να υποβάλλω ηλεκτρονικά για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω (δε με αφήνει να βάλω ΑΦΜ αντισυμβαλλομένων - εκτός αν κάνω κάτι λάθος εγώ) και δεν μπορούμε να επιλέξουμε πεδίο που αφορά τα δικά μας συμφωνητικά. Το επόμενο λογικό βήμα είναι να ξαναπάω στην εφορία, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.

 

Εσύ SOTHRIS τι προτείνεις;

 

 

Αυτο με τον ΑΦΜ θα το δω γιατι στις καταστάσεις αυτές περιλαμβάνονατι και συμφωνητικά με αλλοδαπές επιχειρήσεις οι οποίες φυσικά δεν έχουν ελληνικό ΑΦΜ.

Link to comment
Share on other sites

Από το Ετήσιο Ενημερωτικό Φορολογικό Σεμινάριο από το ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας" που έγινε στις 2/4/2015, εδώ.

Ανάμεσα στα άλλα, αρκετά ενδιαφέρον είναι το τμήμα για τα συμφωνητικά (52:00 έως 59:30) και (1:42:00 έως 1:48:45)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση όταν το κοίταζα εγώ ότι είναι και τα τρία κίτρινα. Τώρα όντως διαπίστωσα ότι το πρώτο είναι λευκό. Την υπέβαλα ηλεκτρονικά, όπως ανέφερε ο sarcs, με την παρατήρηση ότι αφορά συμφωνητικό Ν.3919/2011 παρ' όλο που στο φορολογικό σεμινάριο ερμηνεύει ότι δε χρειάζεται (αν και επισήμως νομίζω δεν έχουμε ερμηνεία όπως ανέφερε και ο sarcs).

Edited by Kathanas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.