Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση 100 Δόσεων Β Εξαμήνου 2014


Ibiza FR

Recommended Posts

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατόν να ρυθμίσουμε τις εισφορές του Β εξαμήνου του 2014 με τον νέο νόμο των 100 δόσεων. Επειδή θεωρούνται τρέχουσες και όχι ληξιπρόθεσμες μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Αν ναι ποια είναι η διαδικασία;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω το πήραν πίσω για τις βεβαιωμένες και άφησαν μόνο τις ληξιπρόθεσμες. Και ποιος να γνωρίζει άλλωστε, το ίδιο το ΤΣΜΕΔΕ απαξιεί να βάλει μια στοιχειώδη ανακοίνωση στη σελίδα του. 

Λογικά το σίγουρο είναι ότι θα μπορούμε να ρυθμίσουμε το Α εξ. 2014 και ότι οφειλή πριν από αυτό. Για το τρέχον  Β εξ. 1014,  μάλλον θα απαιτήσουν να πληρωθεί για να μπούμε σε ρύθμιση και αυτό δεν έχει πρακτικό όφελος για μας, αφού πρέπει να βρούμε 2.500 ευρώ μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου 2014 προκειμένου να μπούμε σε ρύθμιση για παλιές οφειλές.

Επίσης 100 δόσεις δε βγαίνει για ποσά κάτω των 5.000 ευρώ. Η ελάχιστη δόση είναι 50 ευρώ. 

Προς το παρόν αναμένουμε, να δούμε και πως θα γίνει. Θα στήσουν κάποια ιντερνετική εφαρμογή για καταχώρηση αιτήσεων, θα μπούμε στο ταξις? 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι έγκυρο ας μας πληροφορήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα ποιος θα πληρώσει τα τρέχοντα σε ενα μήνα και ξανά πάλι τον Απρίλιο για να μπει στη ρύθμιση; Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε

 

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/tabid/267/Default.aspx#n4305

 

Σας ενημερώνουμε ότι μετά την δημοσίευση του Ν.4305/2014 (φεκ 237/31-10-2014, αρ. 54 "Διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας - − Ρύθμιση οφειλών προς τους Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης") και της υπ. αριθμ.Β/7/οικ.39703/2829/7-11-2014 εγκυκλίου του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας μπορείτε να προσέλθετε στα γραφεία των Τομέων Μηχανικών & ΕΔΕ προκειμένου να διακανονίσετε τις ασφαλιστικές σας οφειλές.

 

στο link υπάρχει και η σχετική αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νομος βλεπω οτι οριζει ετησιο επιτοκιο 4.56%.

Αρα περαν απο την εκπτωση των προσαυξησεων, το επιτοκιο τρεχει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει.....οι ληξηπροθεσμες οφειλες για το ΤΣΜΕΔΕ θα μπουν μεσα στις 100 δοσεις (που λενε για τα υπολοιπα φορολογικα) ή θα ειναι ρυθμιση ξεχωριστη στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

 

Εγω δεν εχω καταλαβει.....οι ληξηπροθεσμες οφειλες για το ΤΣΜΕΔΕ θα μπουν μεσα στις 100 δοσεις (που λενε για τα υπολοιπα φορολογικα) ή θα ειναι ρυθμιση ξεχωριστη στο ΤΣΜΕΔΕ?

κανεις στα σιγουρα?.....καποιοι λενε ναι θα μπουνε και μεσα στο συστημα τις εφοριας δεν το εχει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω δεν εχω καταλαβει.....οι ληξηπροθεσμες οφειλες για το ΤΣΜΕΔΕ θα μπουν μεσα στις 100 δοσεις (που λενε για τα υπολοιπα φορολογικα) ή θα ειναι ρυθμιση ξεχωριστη στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

 

κανεις στα σιγουρα?.....καποιοι λενε ναι θα μπουνε και μεσα στο συστημα τις εφοριας δεν το εχει.

 

Άλλο πράγμα η ρύθμιση του ΤΣΜΕΔΕ (ασφαλιστικά ταμεία), άλλο πράγμα η ρύθμιση στα ληξιπρόθεσμα της Εφορίας.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει μπει στην νέα ρύθμιση στο ΤΣΜΕΔΕ, μέσα σε αυτές τις 2 εβδομάδες που τρέχει, να μας πει τι γίνεται με την οφειλή του 2014Β';

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το PDF που έβαλα στο λινκ, θα σου λυθούν οι απορίες.
Για να μπεις σε διακανονισμό το Β του 2014 θα πρέπει να πληρωθούν οι τρέχουσες απο 1/10/2014 έως τη μέρα του διακανονισμού.Επίσης το 2014 πρέπει να γίνει ληξιπρόθεσμο, άρα μετά τις 31/12/2014 μπορεις να το διακανονίσεις (ουσιαστικά τους μήνες 7ο-8ο-9ο, αφού ο 10ος και μετα πρέπει να  πληρωθεί)

Link to comment
Share on other sites

Την εγκύκλιο την έχω διαβάσει εξαρχής (από το #4). Το θέμα είναι τι ερμηνεία έχει κάνει το ΤΣΜΕΔΕ, και πως υλοποιείται. Σε άλλα ταμεία δεν έχει γίνει το σπάσιμο που αναφέρεις. Έχεις κάνει ρύθμιση; Σπάει όντως το 2014Β' μισό-μισό;

 

Επίσης, τι γίνεται με το επιτόκιο παλαιοτέρων του 2013 οφειλών;

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.