Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπίτι απο cob


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλή εβδομάδα, θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα θέμα ,το οποίο εδώ στην Ελλάδα δεν είναι ακόμη ξεκάθαρο και απο όσους μηχανικούς ρώτησα ,έλαβα διάφορες απόψεις..

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι μηχανικός ούτε αρχιτέκτονας ούτε έχω καμία σχέση με αυτά τα επαγγέλματα..

 

Μια γνωστή μου ενδιαφέρεται να φτιάξει σπίτι απο πηλό, (cob house)  το οποίο θα είναι βιοκλιματικό, μόνο με φυσικά υλικά, ξύλο ,άχυρο χώμα και πέτρα, σχεδόν όπως τα έφτιαχναν παλαιά! Ένα σπίτι φιλικό ως προς το περιβάλον και φυσικά ως προς αυτους που θα μείνουν μέσα σε αυτό. Το σπίτι θα το φτιάξουν οι ίδιοι οι ιδικτήτες και δεν τους ενδιαφέρει να πληρεί όλα τα προαπαιτούμενα,  όπως αντισεισμικοτητα κτλ.

 

Λοιπόν γνωρίζετε τι ακριβώς συμβαίνει με τις άδεις? Και γι ποιό λόγο πρέπει να πληρώσει όσο θα της κόστιζε ένα συμβατικό σπίτι με μπετά μέσα σε μια μεγαλούπολη , από την στιγμή που δέν χρειάζεται ούτε αρχιτεκτονική μελέτη μιας και δεν θα είναι κατι τέραστιο , μιλάμε για ένα μικρό εξοχικό στην μέση ενός χωραφιού σε απομακρισμένο σημείο της Έλλαδας....Με το ΙΚΑ τι συμβαίνει?

Έντάξει συμφωνώ με το γεγονός ότι το κράτος Δεν εχει μια ΄και ψάχνει κοροίδα ,να αρπάξει ότι μπορεί ... μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ,εάν υπάρχει κάποιος τρόπος δίκαιας φορολόγισης του κτίσματος ,  σ αυτην την χώρα, ωστε να μην αναγκαστεί να φτιάξει άλλο ένα αυθαίρετο...Οι άνθρωποι θέλουν να έιναι νόμιμοι ,όχι κοροίδα ! Ελπίζω να με συνχωρέσετε για το ύφος.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

εχω ασχοληθει λίγο με την "εναλλακτική δόμηση" (δεν είναι τιποτα το εναλλακτικό απλα ενας αλλος τρόπος  τον οποίο ακολουθούσαν παλιότερα)

 

λοιπον ειναι αυτονοήτο ότι χρειάζεται άδεια σε αρτιο και οικοδομησιμο οικόπεδο

οποτε χρειαζεσαι τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ με την μελλοντική θεση του κτιριου να φαίνεται

 

απο εκει και πέρα χρειάζεσαι όλες τις απαιτούμενες μελέτες που θα γίνοταν για οποιοδήποτε σπιτι δηλαδή αρχιτεκτονικά (για οτιδήποτε εκ νέου χρειάζεται αρχιτεκτονική μελέτη), στατικά ( συνήθως το cop γίνεται δεκτό ως φέρουσα τοιχοποιία ) υδραυλικά (βρυσες κλπ) , αποχετευση (βόθρος) , ηλεκτρολογικά (αν βάλεις γιατι εχω ακούσει και χωρίς μπρίζες και μόνο λάμπες πετρελαίου)   και αν το κτίσμα ειναι >50 τμ τότε και μελετη ενεργειακής απόδοσης (που βγαίνει εύκολα ως μελέτη αλλα η παγίδα είναι οτι ζητούνται στο τέλος της κατασκευής που θα περασεις απο τον ενεργειακό επιθεωρητη πιστοποιητικά των υλικών που χρησιμοποίησες :)  )

και οι αντίστοιχες αμοιβές για την επίβλεψη

κατα την επίβλεψη θα καλουνται οι ελεγκτές δόμησης (ιδιώτες μηχανικοί που ελεγχουν την σωστή εφαρμογή των μελετών)

 

οι αμοιβές του μηχανικού μπορουν να βγουν όχι με συμβατικό (δηλαδη ανάλογα με τα τμ και θεωρώντας σκελετο, τουβλα κλπ) αλλά με αναλυτικό προϋπολογισμό και αντιστοιχα το ΙΚΑ με πίνακα 3

 

ένσημα θα πληρώθουν σε εργάτες ασχετα την προσωπική εργασία εκτός αν ο ιδιοκτήτης δηλώνει οικοδομος ως επαγγελμα.

 

αυτά και για το τέλος επαναλαμβάνω ότι η δόμηση με  το cob, το αχυρο κλπ δεν είναι κάτι  εξωγήινο που έπεσε απο τον ουρανο αλλά μια γνώση που υπήρχε και υπάρχει αλλά έχει ως τεχνολογία ξεπεραστεί από τις εξελίξεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρήσιμη και λειτουργική

και ακόμα επισκέψου και συζήτα με εναν μηχανικό!

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα και μένα μ' αρέσει

αλλά αυτά περί 

Το σπίτι θα το φτιάξουν οι ίδιοι οι ιδικτήτες και δεν τους ενδιαφέρει να πληρεί όλα τα προαπαιτούμενα,  όπως αντισεισμικοτητα κτλ.

 

από την στιγμή που δέν χρειάζεται ούτε αρχιτεκτονική μελέτη μιας και δεν θα είναι κατι τέραστιο , μιλάμε για ένα μικρό εξοχικό στην μέση ενός χωραφιού σε απομακρισμένο σημείο της Έλλαδας..

ισχύουν μόνο στα αυθαίρετα

Ας το κατασκευάσει  λοιπόν αυθαίρετα

για να έχει την πλήρη  ευθύνη ο ίδιος και μόνον αυτός

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλή εβδομάδα, θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα θέμα ,το οποίο εδώ στην Ελλάδα δεν είναι ακόμη ξεκάθαρο και απο όσους μηχανικούς ρώτησα ,έλαβα διάφορες απόψεις..

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι μηχανικός ούτε αρχιτέκτονας ούτε έχω καμία σχέση με αυτά τα επαγγέλματα..

 

Μια γνωστή μου ενδιαφέρεται να φτιάξει σπίτι απο πηλό, (cob house)  το οποίο θα είναι βιοκλιματικό, μόνο με φυσικά υλικά, ξύλο ,άχυρο χώμα και πέτρα, σχεδόν όπως τα έφτιαχναν παλαιά! Ένα σπίτι φιλικό ως προς το περιβάλον και φυσικά ως προς αυτους που θα μείνουν μέσα σε αυτό. Το σπίτι θα το φτιάξουν οι ίδιοι οι ιδικτήτες και δεν τους ενδιαφέρει να πληρεί όλα τα προαπαιτούμενα,  όπως αντισεισμικοτητα κτλ.

 

Λοιπόν γνωρίζετε τι ακριβώς συμβαίνει με τις άδεις? Και γι ποιό λόγο πρέπει να πληρώσει όσο θα της κόστιζε ένα συμβατικό σπίτι με μπετά μέσα σε μια μεγαλούπολη , από την στιγμή που δέν χρειάζεται ούτε αρχιτεκτονική μελέτη μιας και δεν θα είναι κατι τέραστιο , μιλάμε για ένα μικρό εξοχικό στην μέση ενός χωραφιού σε απομακρισμένο σημείο της Έλλαδας....Με το ΙΚΑ τι συμβαίνει?

Έντάξει συμφωνώ με το γεγονός ότι το κράτος Δεν εχει μια ΄και ψάχνει κοροίδα ,να αρπάξει ότι μπορεί ... μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ,εάν υπάρχει κάποιος τρόπος δίκαιας φορολόγισης του κτίσματος ,  σ αυτην την χώρα, ωστε να μην αναγκαστεί να φτιάξει άλλο ένα αυθαίρετο...Οι άνθρωποι θέλουν να έιναι νόμιμοι ,όχι κοροίδα ! Ελπίζω να με συνχωρέσετε για το ύφος.

ολα τα κοκκινα μπολτ  ειναι υπο ελεγχο...

 

ηδη απαντησε ο φιλος st2

 

πολυ σωστα...

 

αντισεισμικοτητα δεν   ειναι θεμα που αφορα μονον τους ενοικους...αφορα και  τα παιδια τους  και τους φιλοξενουμενους...επομενως και εσενα...που θα επισκεπτεσαι την γνωστη σου...]

 

απαντησε και ο ΚΑΝΑ..[με τις καλησπερες μου]

πολυ .σωστα επισης..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα

 

Όλοι έτσι λένε δεν τους ενδιαφέρει η αντισεισμικότητα

αλλά μόλις σκοτωθεί κανένας (ας πούμε το παιδί του- ώ μη γένοιτο)

μετά θα τα φορτώσει στο κορόιδο το μηχανικό 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!

 

Ωραιά, λοιπόν εάν παέι να βγάλει άδεια, πόσο περίπου θα κοστίζει η άδεια για ένα ισόγειο 50-60 τ.μ. ? 

 

Επίσεις εαν πάει λοιπόν σε κάποιο μηχανικό με κάποιου είδους υπέυθυνη δήλωση απο τον ίδιο ,ότι επιθυμεί το κτίσμα να κτιστεί χωρίς αντισεισμικότητα ,και λόγο του ότι θα φτάχτεί από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες, θα μπορεί να γλιτώσει τα ένσυμα του ΙΚΑ ?

Μπορεί απλά να το επιβλέπει απλά ένας μηχανικός , για τα βασικά, στατικότητα υδραυλικά ,αποχέτευση, ρεύμα δεν επιθυμούν. Είναι εφικτό αυτο? :) 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Ιολη, ο μηχανικος δεν ειναι διακοσμητικο στοιχειο, ασχετα αν αυτο νομιζεις εσυ και μεγαλο μερος της κοινωνιας.

 

Ο μηχανικος δεν πληρωνεται για "την αδεια", πληρωνεται για ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΠΟΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ οτι συνταχθησαν βασει των ισχυοντων κανονισμων.

 

Κανονισμος για "εναλλακτικα κτηρια απο χωμα" δεν υπαρχει.

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κατασκευη απαιτει ΣΤΑΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ.

Τη στατικη μελετη την εκπονουν και την υπογραφουν μηχανικοι που εχουν το δικαιωμα.

Η Υπευθυνη Δηλωση του ιδιοκτητη ειναι απλα κουρελοχαρτο.

 

 

Μπορεί απλά να το επιβλέπει απλά ένας μηχανικός , για τα βασικά, στατικότητα υδραυλικά ,αποχέτευση, ρεύμα δεν επιθυμούν. Είναι εφικτό αυτο? :)

 

 

Οσο εφικτο ειναι να κανει εγχειρηση ο ιδιος ο ασθενης στον εαυτο του.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Οσο εφικτο ειναι να κανει εγχειρηση ο ιδιος ο ασθενης στον εαυτο του.

και όχι μόνο

αλλά από πάνω να ζητάει και η χήρα σύνταξη γιατί πέθανε ο άνδρας της!  

Link to comment
Share on other sites

από μένα μην περιμένεις απάντηση

(άσχετα που συμμετείχα στο θέμα σου)

 

γιατί για μένα δεν είναι καθόλου ..γραφειοκρατικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.