Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή μηχανικού και ΦΕΜ


zio7

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Μπορεί να κοπεί το τιμολόγιο για μια αναθεώρηση οικ. αδείας το 2015 αλλά η κατάθεση της αμοιβής και το ΦΕΜ να πληρωθούν το πρώτο 20 ήμερο του 2016? Το ΦΕΜ θα "χρεωθεί" κανονικά στο 2015?

 

Ομοίως μπορεί να κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών το 2015 και η κατάθεση της αμοιβής και η παρακράτηση να γίνει το το πρώτο 20 ήμερο του 2016? Και εδώ η παρακράτηση πότε θα "χρεωθεί"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Μπορεί να κοπεί το τιμολόγιο για μια αναθεώρηση οικ. αδείας το 2015 αλλά η κατάθεση της αμοιβής και το ΦΕΜ να πληρωθούν το πρώτο 20 ήμερο του 2016   ΜΠΟΡΕΙ ? Το ΦΕΜ θα "χρεωθεί" κανονικά στο 2015?  ΘΑ ΧΡΕΩΘΕΙ ΤΟ 2016

 

Ομοίως μπορεί να κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών το 2015 και η κατάθεση της αμοιβής και η παρακράτηση να γίνει το το πρώτο 20 ήμερο του 2016? Και εδώ η παρακράτηση πότε θα "χρεωθεί" ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΘΑ ΧΡΕΩΘΕΙ ΤΟ 2016

 

Η λογίστρια μου σε παλιότερη χρονιά με το χρέωσε στη χρονιά που κόπηκε το τιμολόγιο. Είναι υποχρεωτικό να πληρωθεί στο έτος που πληρώνεται το ΦΕΜ ή η παρακράτηση ή "επιλέγεις"?

Link to comment
Share on other sites

Για τον χρόνο έκδοσης των τιμολογίων σύμφωνα με τα Ε.Λ.Π. δες εδώ.

 

Για την προθεσμία απόδοσης του φόρου δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω δεν υπάρχουν διορίες με το ΦΕΜ. Κόβεις ΑΠΥ το 2015 και πληρώνεις ΦΕΜ το 2016. Η προκαταβολή φόρου θα πάει στα εισοδήματα του 2016. Ποιο είναι το πρόβλημα ? Γιατί πρέπει να έχει σχέση το ένα με το άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ειναι αυτονοητο οτι θα επρεπε να υπαρχει συσχετιση μεταξυ ημερομηνιας εκδοσης ΑΠΥ και αποδοσης ΦΕΜ. Κι εγω αυτο θεωρουσα μεχρι σημερα να πω την αληθεια. Αλλα για μια ακομα φορα στο ελλαδισταν το αυτονοητο ειναι πυρηνικη φυσικη.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ειναι αυτονοητο οτι θα επρεπε να υπαρχει συσχετιση μεταξυ ημερομηνιας εκδοσης ΑΠΥ και αποδοσης ΦΕΜ. YΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ . ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΧΧΧΧ ΑΞΙΑ ΓΙΑ ΨΨΨΨ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΨΨΨΨ ΕΡΓΑΣΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΦΕΜ.

Κι εγω αυτο θεωρουσα μεχρι σημερα να πω την αληθεια. Αλλα για μια ακομα φορα στο ελλαδισταν το αυτονοητο ειναι πυρηνικη φυσικη. ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ. ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ , Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΑΞΙΑΣ (ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ) ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ (ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

 

Κανονικα ειναι αυτονοητο οτι θα επρεπε να υπαρχει συσχετιση μεταξυ ημερομηνιας εκδοσης ΑΠΥ και αποδοσης ΦΕΜ. YΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ . ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΧΧΧΧ ΑΞΙΑ ΓΙΑ ΨΨΨΨ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΨΨΨΨ ΕΡΓΑΣΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΦΕΜ.

Κι εγω αυτο θεωρουσα μεχρι σημερα να πω την αληθεια. Αλλα για μια ακομα φορα στο ελλαδισταν το αυτονοητο ειναι πυρηνικη φυσικη. ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ. ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ , Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΑΞΙΑΣ (ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ) ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ (ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΕΜ.

 

 

Δεν σου ζήτησα παράθεση του νόμου και όταν μιλάμε για συσχέτιση, στην προκειμένη περίπτωση εννοούμε μεταξύ παραστατικού και ΦΕΜ. Απλώς σημειώνω ότι είναι εντελώς παράλογο η αμοιβή να είναι 30/12/2015, η πληρωμή ΦΕΜ να γίνει 10/1/2016 και ο φόρος να "μετρήσει" στα εισοδήματα που αποκτηθηκαν το 2016 και όχι το 2015!!! Αν για σένα δηλαδή είναι λογικό το φορολογηθέν σου εισόδημα να είναι αποκτηθέν το έτος Χ και η προκαταβολή φόρου για το συγκεκριμένο εισόδημα να "μετράει" στο έτος Χ+1, τότε πάω πάσο. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.