Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταγγελια για μη υποβολη ενσημων


Recommended Posts

Ανεθεσα σε εργολαβο την ανακαινιση της οικιας μου και προφορικα συμφωνησαμε ποσον και εργασιες. Ανελαβε την εκδοση αδειας μικρης κλιμακας και δηλωσε οτι θα αναλαβει και την υποβολη ενσημων των εργαζωμενων του στο ΙΚΑ, κατι που προφανως δεν εκανε αφου σχεδον ενα χρονο αργοτερα ενημερωθηκα οτι υπαρχει καταγγελια εις βαρος μου απο τον ιδιο και στην καταγγελια αυτη φαινεται ως εργατης απο κοινου με αλλα δυο ατομα. Δυστυχως λογω αγνοιας και καλοπιστιας ειμαι στη θεση του απολογουμενου. Ιδιωτικο συμφωνητικο δεν υπαρχει. Ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα? Στερνη μου γνωση...

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς δικηγόρο, και πιθανώς και έναν σύμβουλο μηχανικό. Αυτό το θέμα, δε νομίζω, ότι μπορεί να λυθεί στο φόρουμ.

Γενικά μιλώντας, ο κύριος του έργου είναι υπόλογος απέναντι στο ΙΚΑ.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μηχανικό και γρήγορα

και μετά δικηγόρο

 

ειδικά χωρίς συμφωνητικό

 

 

 

στην περίπτωση σας  το ''φθηνό  θα σας βγει  αρκετά ακριβό΄΄

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

...Ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα?...

Αρκετά… ισχύουν όσα σου έγραψαν και οι συνάδελφοι.


 

.. ενα χρονο αργοτερα ενημερωθηκα οτι υπαρχει καταγγελια εις βαρος μου απο τον ιδιο και στην καταγγελια αυτη φαινεται ως εργατης..

 

Σε σχέση μ αυτό να υποθέσω ότι στο τέλος της εργολαβίας που είχες μαζί του κάπου θα τα χαλάσατε για οικονομικές διαφορές? Συνήθως μετά από τέτοιες καταστάσεις χωρίς συμφωνητικό με τεχνικές οδηγίες, κάποια σχέδια αφου ήταν ανακαίνιση και ανάθεση ευθυνών όταν στο τέλος κάτι δεν πάει καλά είναι η εκδίκηση ή συχνά και ο εκβιασμός με το ΙΚΑ (δηλαδή σου λέει ή μου δίνεις αυτά ή θα σε καταγγείλω)…

Αλλα εσύ λες το έμαθες μετά ένα χρόνο…

 

Στο δια ταύτα τώρα για να συμμαζέψεις ότι προλάβεις. Μηχανικό + Δικηγόρο και τρεχάματα.

 

Έλεγξε κι εσύ φορολογικά αν δήλωνε εισπράξεις ως εργάτης τα εργολαβικά έσοδα ή κάτι σχετικά με αυτά και τα ΦΠΑ που θα πρέπει να είχε ως εργολαβία ενώ ως εργάτης όχι. Δες το και με λογιστή.

Σίγουρα δεν θα είναι η δική σου εργολαβία η μοναδική που έχει κάνει και στα άλλα πάντα εργάτης δηλώνει??? !!!

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό από την αρχή γιατί δεν πήρατε και τρέξατε σε εργολάβο; 

 

Μα πήρε μηχανικο...ο εργολάβος! αφού ανέλαβε λέει και την εκδοση αδείας μικρής κλίμακας...

 

Γενικά, δύσκολα τα πράγματα...Χωρίς συμφωνητικό.

 

Γενικά, θα πατήσεις σε αυτά που γράφει ο Didonis. Αν εχεις αποδείξεις στα χέρια σου με τα χρήματα που του δωσες, για εργασία, υλικά κτλ. Μπορείς να τον τρομάξεις περι ΣΔΟΕ και συναφή...

 

Αλλά πρέπει να εχεις κατι στα χέρια σου, που να αποδυκνύει οικονομικό αλισβερίσι. Πχ αν τα υλικά τα έκοβε σε αυτόν και δε σου ξανακοβε τιμολόγιο πώλησης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνωντας με τους προλαλησαντες,

 

και αφου ολα εγιναν στο "προφορικο"

 

πού να παει να καταγγειλει στον ΣΔΟΕ και τί????

 

το πιθανωτερο ειναι να μην δηλωσε ποτε ο ίδιος  την ανοικοδομηση/να μην υπηρχαν τιμολογια/να  απεκρυψε τις οικδομικες δαπανες

....εχουν ολοι προβλημα που δεν συνεταξαν συμφωνητικο, το οποιο επρεπε να υποβληθει για πανω απο ωρισμενο ποσον

[δεν θυμαμαι  ακριβως]

και να εχει σφραγισθει στην ΔΟΥ...

υγ

ξεκινας απο τον μηχανικο και τον ρωτας

 

-πήρες απο μενα εντολη  για εκδοση αδειας??...σε πληρωσα εγω ποτέ???....ποιός σου ανεθεσε...

 

τα υπολοιπα...στο ακροατηριο

 

καλο ξεμπλεξιμο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να φανώ κακός ,δεν με πειράζει όμως ,μαυρίστε σαν το Μαυρογιαλούρο. Πρέπει κάποτε σ'αυτή τη χώρα να καταλάβουμε πως έκαστος στο είδος του. Όπως εγώ πάω σε ένα γιατρό για να με ελέγξει και όχι σε ξεματιάστρες και κομπογιαννίτες, κάπως έτσι είναι και οι εργασίες στις εκάστοτε οικοδομές. Αλλά ξέχασα , τα λεφτά που ζητάει ως αμοιβή ο αρχιτέκτονας ή ο πολιτικός μηχανικός , τα θεωρούμε κοροϊδία και για ποιο λόγο να τα πληρώσουμε και και και. Sorry φίλε μου, την πατήσες. καλά ξέτελα.

Edited by Stavros Perakis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

συμφωνωντας με τους προλαλησαντες,

 

και αφου ολα εγιναν στο "προφορικο"

 

πού να παει να καταγγειλει στον ΣΔΟΕ και τί????

 

το πιθανωτερο ειναι να μην δηλωσε ποτε ο ίδιος  την ανοικοδομηση/να μην υπηρχαν τιμολογια/να  απεκρυψε τις οικδομικες δαπανες

....εχουν ολοι προβλημα που δεν συνεταξαν συμφωνητικο, το οποιο επρεπε να υποβληθει για πανω απο ωρισμενο ποσον

[δεν θυμαμαι  ακριβως]

και να εχει σφραγισθει στην ΔΟΥ...

υγ

ξεκινας απο τον μηχανικο και τον ρωτας

 

-πήρες απο μενα εντολη  για εκδοση αδειας??...σε πληρωσα εγω ποτέ???....ποιός σου ανεθεσε...

 

τα υπολοιπα...στο ακροατηριο

 

καλο ξεμπλεξιμο

 

Κατσε κυρ Δημήτρη μου...

 

Φώναξε τον "εργολάβο". Του ζήτησε ο εργολάβος 10.000 για πλακακια, σοβαδες, παραθύρια,πόρτες, υδραυλικά, ολα τυχαία.

 

Μεσα στα 10 συμφώνησε να βγάλει ο εργολάβος σε γνωστό του μηχανικό άδεια μικρής κλίμακας. Αν την έβγαλε ξεκινάει απ'το μηχανικό αυτόν.

 

Ας πούμε οτι δεν την έβγαλε ποτέ. Τα δυο μέρη ειναι πολυ στον αέρα. Αν ο φιλος εχει δώσει πχ 5000 μεσω τραπεζης στον εργολάβο, δεν ελαβε παραστατικά, δε μπορείς να τον καταγγείλει στο ΣΔΟΕ; έστω να τον απειλήσει; Αν πάλι ο εργολάβος ήτο πονηρός, και ολα τα τιμολόγια/αποδείξεις αγορών ειναι στο ονομα του ιδιοκτήτη, τα χει πληρώσει αυτός και έχει να δίνει μονο στον εργολαβο ή οτι του εδωσε ηταν ρευστό...τότε είναι αργά για δάκρυα στέλλα...

Link to comment
Share on other sites

και μικρής κλίμακας να βγήκε  δεν λέει κάτι ούτε έχει σχέση ο μηχανικός που την έκανε...

η μικρής κλίμακας λέει ότι θα κάνουμε αυτές τις εργασίες...

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το υπόλοιπο τμήμα

 

 

πιθανότατα επειδή το βλέπω καθημερινά...ειδικά μετά την κρίση παει για αλλαγή καζανακι ο υδραυλικός και κάνει τελικά εργολαβία(βαζει τους επόμενους αυτός)

 

πήγε ο μπαρμπα μήτσος είπε  10.000.....πιθανότατα κατά 90% δεν έχει ούτε ατομική επιχείρηση....απλός μάστορας θαναι (οι περισσότεροι έκλεισαν τις ατομικές τους αν έίχαν)

μέσα σε αυτά γιατί δεν κόβουν  ΟΛΟ το τιμολόγιο  είπαν ότι είναι και το ΦΠΑ μέσα και οι εργατικές εισφορές 

τον ΦΠΑ ο μπαρμπα μήτσος για να μην φορολογηθεί και αφού το ποσό είναι ΣΤΑΝΤΑΡ ή έκοψε κάποια τιμολόγια στο όνομα του ιδιοκτήτη  ή τακοβε λιανική ή  τακοβε σε άλλο έργο που ήθελε να μαζέψει φπα για έξοδα

τα ένσημα από τη στιγμή που δεν υπάρχει χαρτί το ΙΚΑ θα πει ΕΓΙΝΑΝ?....έγιναν θα πει και ο ιδιοκτήτης και θα τα χρεωθεί...

ακόμα και αν είχαν χαρτί που ναλεγε 10   αν  έγιναν 20  το ΙΚΑ θα απαιτήσει  να πληρωθούν  τα περισσότερα 10 από τον ιδιοκτήτη

 

φυσιολογικά  ο μπαρμπα μήτσος στο τέλος χρέωσε ΧΡΥΣΑΦΙ  κάποια εχτρα ή δεν διόρθωσε κάποια μερεμέτια επομένως υπάρχει οικονομική διαφωνία

ο ιδιοκτήτης δεν εξόφλησε και πήγε ο μπαρμπα μήτσος και έκανε αναφορά στο ΙΚΑ

φυσικά η αναφορά στο ΙΚΑ μπορεί να έγινε και γιατί  ήθελε να πετύχει κάποιον αριθμό ενσήμων

 

 

και για να ξεκαθαρίζουμε  ΑΓΝΟΙΑ και ΚΑΛΟΠΙΣΤΙΑ  δεν υπάρχει

είναι σαν να πεις είπα στον τσαγκάρη να μου κάνει επέμβαση ανοιχτής καρδιας και απέτυχε και ζητάω τα ρέστα

 

 

συμπέρασμα

και πλήρωσε την εργολαβία και πιθανότατα δεν πήρε αυτό που ήθελε ως δουλειά και τα ΝΕΥΡΑ τουσπασαν στη διάρκεια και 1000%  θα πληρώσει και περισσότερα στο ΙΚΑ

το οποίο για κάποιον που δεν είναι του επαγγέλματος είναι 100% αναμενόμενο

 

το φθηνό είναι και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ στην περίπτωση του

 

 

τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου σε μηχανικό να μαζέψει ότι μπορεί

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.