Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, γίνεται αντιστοίχηση.

Απλά δεν είμαι τόσο σίγουρος για τις 'απόλυτες' απαιτήσεις σε τ.μ. κτλ!

Νομίζω ότι είναι λίγο πιο ελαστικό το θέμα, αρκεί οι επιχειρήσεις -όπως αναφέρεται- 

να διασφαλίζουν την υγιεινή και ασφάλεια των τροφίμων και γενικά να αποφεύγεται η διασταυρούμενη επιμόλυνση.

 

Είμαστε σίγουροι ότι εξακολουθούν να ισχύουν;

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Εγώ που έχω μιλήσει με το υγειονομικό μου είπαν ότι δεν υπάρχουν τ.μ. αλλά κρίση για το αν ο χώρος έχει σωστή διαρρύθμιση για να λειτουργεί προς όφελος της υγείας. Κατά τα άλλα τα αποδυτήρια και οι τουαλέτες προκύπτουν από τα τετραγωνικά και τους καθήμενους. 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Μα με τον 4178 αλλά και την τελευταία εγκύκλιο που ανέβασε ο συνάδελφος από την Κρήτη , δεν είναι απαραίτητη πλέον η αλλαγή χρήσης γιά ΚΥΕ .

θελω να ρωτησω κατι.....

 

ο 4178 οπως ο 4014 τακτοποιει περα απο "δομικες" παραβασεις και παραβασεις χρησεως ετσι?

οποτε μηπως ερχετε να σου πει  οτι ... εχεις ενα καταστημα που λειτουργει σαν κυε... πληρωσε προστιμο για την χρηση... την παρανομη

και μην κανεις αλλαγη χρησης... πολεοδομικα (???? ) υπ οψη ακομα δεν εχω διαβασει τον 4178 μη βαρατε.... φλασια ηταν :mrgreen:

 

Επίσης χώρος συγκέντρωσης κοινού μπορεί να είναι και ένα εμπορικό κατάστημα δεν ειναι Υε ομως η ένας εκθεσιακός χώρος δεν ειναι Υε ομως και εκει πας με αλλο αρθρο για την πυρασφαλεια οποτε θελει αλλαγη χρησης γιατι απο καταστημα θα γινει εκθεσιακο, τωρα ποιο καταστημα θα γινει εκθεσιακο ειναι αλλο θεμα........, και δεν θέλει αλλαγή χρήσης .

 

 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Αστο , μας κούρασες :mrgreen:

 

Επί της ουσίας θέλουν να καταργήσουν την γραφειοκρατία , αλλά βλέπεις αντιδρούν οι υπάλληλοι διότι φοβούνται ότι θα τους διώξουν .

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

αν ειπα καμια μακακια πες το δε μασαω... αλλα ετσι το σκεφτηκα

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

δλδ βρε ΒΑΣ αυτό τώρα ειναι επιστημονική αντιμετώπιση? no offence ε...μην παρεξηγηθούμε χωρίς λόγο.

ακόμα και ενας εκθεσιακός χώρος μπορεί να θελει αλλαγή χρήσης καθως εξαρτάται απο το είδος του και αυτός....

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δεν είχα διάθεση το πρωί , αλλά να πω την αλήθεια , έχει παραγίνει η ιστορία με τα ΚΥΕ , ιδιαίτερα τώρα που σου ζητάνε να ελέγξεις όλο το κτίριο .

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

 

Μα με τον 4178 αλλά και την τελευταία εγκύκλιο που ανέβασε ο συνάδελφος από την Κρήτη , δεν είναι απαραίτητη πλέον η αλλαγή χρήσης γιά ΚΥΕ .

θελω να ρωτησω κατι.....

 

ο 4178 οπως ο 4014 τακτοποιει περα απο "δομικες" παραβασεις και παραβασεις χρησεως ετσι?

οποτε μηπως ερχετε να σου πει  οτι ... εχεις ενα καταστημα που λειτουργει σαν κυε... πληρωσε προστιμο για την χρηση... την παρανομη

και μην κανεις αλλαγη χρησης... πολεοδομικα (???? ) υπ οψη ακομα δεν εχω διαβασει τον 4178 μη βαρατε.... φλασια ηταν :mrgreen:

 

Επίσης χώρος συγκέντρωσης κοινού μπορεί να είναι και ένα εμπορικό κατάστημα δεν ειναι Υε ομως

ΝΑΙ αλλά αν δεν μεταβάλλονται επί το δυσμενέστερον

1. το δ.κάλυψης  

2.  τα Στ Φορτία 

3. οι μηχανολογικές ως προς τη διέλευση από άλλους ορόφους ή από τα κοιν/στα και

4. η κατασκευή και προσθήκη ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ μορφής ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ περιλαμβάνονται στις παρ 2 και 3 του ΝΟΚ  

(δείτε άρθρο 48 Ν 4178 δηλ Ε.Ε.Μ.Κ  π.χ ερκοντίσιον ή  ή & 48-ώρη π.χ 

δ. Συντήρηση, επισκευή ή διασκευή ή τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων. ή 

η. Τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου)

 

ΤΟΤΕ ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή χρήσης 

αλλά ενημέρωση ταυτότητας ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η ατυτότητα

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ 

ΑΠΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Ο.Α

 

 

 η ένας εκθεσιακός χώρος δεν ειναι Υε ομως και εκει πας με αλλο αρθρο για την πυρασφαλεια οποτε θελει αλλαγη χρησης γιατι απο καταστημα θα γινει εκθεσιακο, τωρα ποιο καταστημα θα γινει εκθεσιακο ειναι αλλο θεμα........, και δεν θέλει αλλαγή χρήσης .

εδώ σύμφωνα με την εγκ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

αν η πυρ/κή μελέτη είναι ευμενέστερη και ΠΑΛΙ δεν απιατείται α.χ 

(παρ 2 άρθ 5 ΝΟΚ)

 

 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Είχα δύο περιπτώσεις . Το ένα ήταν αποθήκη και πριν 20 χρόνια έγινε κατάστημα με ΑΑΧ και χρησιμοποιήθηκε σαν μικτό κατάστημα τροφίμων .

Τώρα έγινε κατάστημα λιανικής πώλησης τροφίμων και φυσικά δεν άλλαξα χρήση .

 

Το άλλο είναι ένα μικρό μαγαζί δίπλα σε ΚΥΕ , το οποίο θα είναι παρακείμενος χώρος ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων και μόνο , χωρίς μηχανήματα . Δεν κάνω καμμία εργασία , οπότε δεν κάνω και ΑΔ η ΜΚ .

 

Εχει γίνει όμως μπελάς να ψάχνουμε τι θα γίνει και τελικά ο φόβος είναι ότι πρέπει να κάνουμε ΔΚ γιά όλο το κτίριο και άντε βρές τι έχει κάνει ο καθένας μέσα στην ιδιοκτησία του .

 

Αυτό πρέπει να αλλάξει άμεσα

Edited by BAS

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

οικοπεδο σε οικισμο <2000 ο ιδιοκτητης θελει να φτιαξει κτισμα 45 τμ με σκοπο να γινονται  μικρες εκδηλωσεις γενεθλιων ισως κ γαμων  κυριως στον ακαλυπτο .Δεν θα παρασκευαζονται τροφιμα  αλλα θα ερχονται  με κατεριγκ.Μπορω  με καποιο τροπο να αρκεστω  στην εκδοση ΟΑ ως κατοικια ?

η  υποχρεωτικα να βγει η  οικοδομικη  αδεια απευθειας  ως καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος(πχ αναψυκτηριο/καφενειο ) ?Περαν της ενεργητικης πυρασφαλειας τι αλλαζει στις περιπτωσεις αυτες?Ειναι ισογειο ,θα βαλω κ υδρευση αποχετευση ?

Αυτα τα κτηματα δεξιωσεων σαν τι βγαζουν αδεια?που ειναι μια εκταση με κατι αντισκηνα ρωμαικου ας πουμε τυπου 

Edited by KOKARADI

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα


×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.