Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

αγρος με 2 συνιδιοκτητες αδιαιρετα. 2 κτισματα με αυθαιρεσιες.

 

ο ενας θα κανει νομιμοποιηση, ενω ο αλλος, που εχει και το αλλο αυθαιρετο δεν κανει.

 

μπορει να νομιμοποιηθει μονο το ενα αυθαιρετο?

 

απο τις ερωταπαντησεις μερος β 12 ερ. θεωρω οτι γινεται.

 

ποια η αποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΣΤΕΡΙΟΣ Ευχαριστώ...... Είμαι πολιτικός μηχανικός. Επείδη έχω μερικές απορίες για το πως θα γίνει μπορούμε να μηλισουμε με mail?

Link to comment
Share on other sites

μα, σαλταπιδα,

το #1201, αφορα περιπτωση "εξ αδιαιρετου"... χωρις συσταση...

τι εννοεις, να δηλωσει ο ενας τα αυθαιρετα ολων [?????]....

 

τι καινουργιο υπαρχει...που δεν ξερω.....

γιατι εγω ξερω μονο την απαντηση της Η83.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .

Εχω πληρωσει παραβολο για υπαγωγη στην ρυθμιση για αυθαιρετο σε εξ ΄αδιαιρετου. Ειχα ακουσει την γνωμη 2 μηχανικων οι οποιοι μου ειπαν οτι ο καθε ιδιοκτητης πλεον κανει μονος του τακτοποιηση χωρις Υ.Δ. των υπολοιπων. Αυτα εγιναν λιγο πριν ληξει η προθεσμια του φλεβαρη. Τωρα μου λεει ο μηχανικος οτι αν θελω μπορω να κατοχυροσω το μεριδιο που μου αναλογει στο οικοπεδο και να ειναι 100% δικο μου, βγηκε λεει νεος νομος και μεσω δικαστικης αποφασης λυνεται το θεμα της ιδιοκτησιας? Ισχυει η ειναι τιποτα μπαρουφες? Πολυ υποπτα μου φαινονται τα πραγματα.

Ο ενας απο τους 2 με ειχε πει οτι στα σεμιναρια του ΤΕΕ ειπαν οτι δεν χρειαζεται συγκαταθεση των συνιδιοκτητων. Εδω διαβαζω αλλα , τι γινεται?

Edited by xrismat
Link to comment
Share on other sites

Σε θέματα ιδιοκτησίας, ίσχυαν πάντοτε οι δικαστικές αποφάσεις. Εχεις θέμα ιδιοκτησιακό και σου το ανέφεραν αυτό??

Αφού είσαι μηχανικός, γιατί αναγράφεις ''ο μηχανικός..." δίνοντας την εντύπωση ότι έχεις άλλη ειδικότητα (π.χ. ιδιώτης, κατασκευαστής κλπ) από αυτή που έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι πλέον με το επάγγελμα του μηχανικού. Η μόνη εμπειρία που έχω είναι σε μια κατασκευαστική που δούλευα. Λόγω ανεργείας κάνω αλλη δουλειά τώρα.Γι αυτο απευθύνθηκα σε αλλο. Μπαίνω στο site για να ενημερώνομαι για το δικό μου σπίτι. Τώρα μου λέει οτι βγήκε νόμος διαιρετών και τα 450m που έχω απο τα 4000m του συνολικού θα αποκοπούν απο την συνιδιοκτησία και θα γινουν ένα ανεξάρτητο οικόπεδο με καινουργιο συμβολαιο και τοπογραφικο που θα φαινεται μόνο το δικό μου. Δεν είναι απαραίτητο να γίνει βέβαια , αν θέλω το κάνω και μου το πρότεινε για λόγους μεταβιβασης . Επειδή δεν έχω διαβάσει κατι παρόμοιο εδώ γι' αυτό ρωτάω, μήπως έχει βγεί κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι όμως μηχανικός, αγαπητέ φίλε. Εξάλλου όλοι πάντα κάποιον άλλο ρωτάμε.

Στα ουσιαστικά τώρα. Δεν κατάλαβα τι σου πρότεινε ο συναδελφός μας. Τι εννοείς με τον νόμο διαιρετών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.