Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν διάθεση Ορθοφωτοχαρτών Αττικής από ΟΚΧΕ


venezia

Recommended Posts

Αυτό πως μπορεί να γίνει???

Βασικά εκτός από τη Κυριακή που κατάφερα να κατεβάσω καμιά 12αρια .... χθες και σήμερα too many users!!

χρησιμοποιείς ftp download client για να κατεβάζεις ταυτόχρονα πολλά αρχεία.

(Έχω ήδη οργανωθεί για την Κυριακη του Πάσχα με laptop δίπλα στο αρνί και κατέβασμα tiffs) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να αντέξει ο ftp server περιορίστηκε η πρόσβαση σε συγκεκριμένο αριθμό χρηστών. Υπομονή. Εκεί δε θα μείνουν; Λέτε να αλλάξουν γνώμη;;; Πάντως γι αυτή την ακτίνα κάλυψης και geotiff αν μιλάμε για τέτοιο όγκο θα αργήσουμε μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

GRTOPO κατέβασε το FileZilla και θα μπορείς να κατεβάσεις όλους με μιας (αν έχεις καλή σύνδεση και ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο)

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική λύση για διακίνηση τέτοιου όγκου για τόσο αριθμό χρηστών είναι torrent tracker (ακόμα και στημένος προσωρινά) και όχι ftp server. Με τέτοια κίνηση από OKXE τουλάχιστον εγώ θα διέθετα όλο το bandwidth μου και νομίζω και οι περισσότεροι. Εφόσον δεν υπάρχει περιορισμός ως προς τη διανομή από όσο πρόλαβα να δω στην άδεια. Τουλάχιστον άλλαξε το geotiff το οποίο έφτανε σε όγκο πάνω από 60Gb και πλέον μιλάμε για 37Gb συνολικά. Καταλαβαίνετε βέβαια εαν κάποιος θέλει να κατεβάσει τα πάντα πόσο χρόνο θα κάνει.

Κατέβασα ένα τμήμα των geotiff. H ανάλυση είναι εκπληκτική. Η ταχύτητα στην αρχή ήταν εκνευριστική (~50-60Kbps)

Κατέβασα και ένα τμήμα των jp2 με ικανοποιητική ταχύτητα (γύρω στα ~200Kbps για 2 παράλληλα download) αλλά θα μπορούσα και να στέλνω τα μισά όση ώρα κατεβάζω εαν δινοταν αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και τώρα βγάζει το μηνυματάκι για πολλούς χρήστες.

 

421 Too many users logged in for this account. Try again later.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτές οι ορθοφωτογραφίες σε τι βοηθάνε για τον ν.4014/11 εφόσον είναι του 2010 ? Έτσι και αλλιώς υπάρχει το κτηματολόγιο για πρόσφατες ορθοφωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από το μεσημέρι της Πέμπτης κατεβάζει μέχρι και τώρα και συνεχίζει ακόμα.Ο φάκελος ortho είναι περίπου 19,5 γιγαμπάιτ.Με 70-90 Κbyte/sec που κατεβάζει κάντε πράξεις να δείτε τι χρόνος απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.