Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση καθυστερούμενων ασφαλιστικών οφειλών στο ΕΤΑΑ, τομέας μηχανικών και ΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Τελικά είμαστε μεγάλα κοροιδα...Εχθες φιλη διακοσμήτρια ασφαλισμενη στον ΟΑΕΕ που χρωστουσε το 2012 και κατι ψιλα του 2011 (οπως ακριβως και εγω) πηγε και πληρωσε εφαπαξ στο ταμειο της με εκπτωση στις προσαυξησεις 35%.....

Εμενα το πρωι στο τσεμεδε μου ειπαν οτι πληρωνοντας εφαπαξ πληρωνω ΟΛΕΣ τις προσαυξηξεις..Μεχρι τη διευθυντρια εφτασα και μου ειπε το ιδιο...

Εμεις οι μηχανικοι ειμαστε υπερ ανω, δεν μπορουσαμε να διεκδικησουμε κατι αντιστοιχο....#@^&*%@%&

Λεω μεχρι τις 15/12 να το κυνηγησω λιγο και να γραψω και ενα υπομνημα στο συνηγορο του πολιτη.Δεν ειναι δυνατον σε καθε ασφαλιστικο φορεα να ισχυουν δυο μετρα και δυο σταθμα.....

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΜΕΔΕ είναι γεγονός ότι ισχύουν οι χειρότεροι διακανονισμοί από κάθε άλλο ταμείο. Σαν έναν περίεργο λόγο να μην θέλουν να μπει κανένας...Και αν κάνει το λάθος να μπει του παίρνουν όσα μπορούν περισσότερα. Οι σύλλογοι τι κάνουν? Οι διάφοροι συνδικαλιστές? Το θέμα είναι σοβαρό και πρέπει να φτάσει σε πολιτικό επίπεδο.

 

ΥΓ. Στα ίδια επίπεδα είμαι και εγώ...Εφάπαξ θα πλήρωνα μόνο με κανά τζόκερ...Βρε μπας και το κέρδισες? :smile:  Περιμένω τι θα γίνει και αυτό που συζητάνε για 72 δόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη το κέρδισα...Δανειστηκα απ ολο τον κοσμο γιατι πρεπει να βγαλω μπλοκάκι και να προλάβω το β εξάμηνο!

Παρακολουθω αυτο με τις 72 δοσεις αλλα νομιζω δεν το δεχτηκαν απο την τροικα....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στον ίδιο αγώνα δρόμου είμαι αλλά δεν βλέπω να κερδίζω.....Ισως στο τέλος του χρόνου που θα περάσει και το β'13 στα χρωστούμενα....Εκεί αν γίνει το μπαμ

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σχετικά με το χαρτί που χρειάζεται από το ΤΣΜΕΔΕ για θεώρηση μπλοκ όταν υπάρχουν οφειλές.

Ζητείστε βεβαίωση οφειλών για χρήση σε ΔΟΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι....Θα το προσπαθήσω και αυτό. Αν και μέχρι στιγμής ήξερα ότι η ΔΟΥ δεν σου τρύπαγε ούτε φύλλο, ας χρωστούσες και 1 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά εκανα τη ρυθμιση στο τσεμεδε και έβγαλα ΔΥΟ μπλοκάκια για να χω την επομενη δεκαετία!!!!Επειδη ειχα χρεος πανω απο 5000 αναγκαστηκα να κανω 'εικονικη' νεας αρχης για να επωφεληθω την εκπτωση στους τοκους 40%, .....Τωρα ακουω οτι προωθειται ρυθμιση οπου δεν χρειαζεται ρυθμιση νεας αρχης για χρεη κατω απο 10000.Τι να πω....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

και εγώ προχώρησα σε ρύθμιση για οφειλή Β του 2012 και Α του 2013 και μου έρχεται δόση κάτι παραπάνω από 230 Ε το μήνα , για 44 δόσεις , τι να πω τοκογλυφία Δεν έχουν αίσθηση τι συμβαίνει στην πιάτσα - αγορά  σήμερα .... και αν βοηθήσουν αυτούς που προσπαθούν να είναι συνεπείς και τώρα και στο παρελθόν  Τέλος πάντων δεν είχα και άλλη επιλογή αφού δεν θέλω να φορτωθώ σε κανέναν δικό μου και δεν θέλω να βάλω το μαχαίρι στο λαιμό αυτών που μου χρωστάνε (να μην κάνω και εγώ το ίδιο που μου κάνει η πολιτεία)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έκανα τίποτε, περιμένω να βγάλουν ανθρώπινους διακανονισμούς.....αλλιώς ούτε φράγκο. Ετσι και αλλιώς άλλος σφραγίζει, αυτοί και το κράτος χάνουν.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.