Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιημένο Σεμινάριο Ενεργειακών Επιθεωρητών


gaganian

Recommended Posts

Δεν ξέρω εαν έχετε τσεκάρει τις τιμές όμως.

 

Θέλεις τουλάχιστον 5000 ευρώ για να πας στο level 3 και όχι για ΚΚΜ κλπ. Μόνο για το βασικό.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 3 παράγραφος 4 του ΠΔ 100/2010 "Οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές που έχουν πιστοποι−

ηθεί σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης μπορούν να

εγγραφούν στο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών

του άρθρου 5 και να τους αναγνωρισθεί αντίστοιχη

Άδεια για τη διενέργεια ενεργειακών επιθεωρήσεων

κτιρίων, ή/και λεβήτων και εγκαταστάσεων θέρμανσης

ή/και εγκαταστάσεων κλιματισμού, κατόπιν σχετικής

θετικής απόφασης επαγγελματικής αναγνώρισης του

Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων

(Σ.Α.Ε.Π.) του άρθρου 54 του Π.Δ. 38/2010 (ΦΕΚ Α΄ 78) και

σύμφωνα με την προβλεπόμενη στο εν λόγω διάταγμα

διαδικασία περί μόνιμης επαγγελματικής εγκατάστασης

(Τίτλος ΙΙΙ, Κεφ. Ι και Κεφ. ΙV π.δ. 38/2010). Με την ίδια

πράξη επαγγελματικής αναγνώρισης καθορίζεται και η

τάξη (Α΄ ή Β΄) της άδειας η οποία χορηγείται στους εν

λόγω επαγγελματίες μετά την εγγραφή τους στο οικείο

Μητρώο, ανάλογα με την έκταση των επαγγελματικών

δικαιωμάτων που ο αιτών έχει κατοχυρώσει στο κράτος

– μέλος προέλευσης."

 

 

Άρα μια χαρά αναγνωρίζεται.

 

 

Σ' ευχαριστώ gaganian, δεν το είχα καν υπ' όψη !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή με ενδιέφερε κι εμένα το θέμα το έψαξα για την Αυστρία. Ενεργειακός επιθεωρητής/ Eνεργειακός σύμβουλος (Energieausweiss Austeller ή Energieberater) γίνεσαι εάν είσαι μηχανικός και ασκείς το επάγγελμα νόμιμα έχοντας τεχνικό γραφείο ή αν έχεις κάποιου είδους εμπορική /κατασκευαστική ιδιότητα (συντηρητής- εγκαταστάτης π.χ κλιματισμού). Το θέμα για πιστοποιημένα σεμινάρια (A και F-kurs) είναι εντελώς προαιρετικό και για δική σου ενημέρωση. Εξετάσεις δεν υπάρχουν αλλά για να λάβεις άδεια τεχνικού γραφείο θα πρέπει να δώσεις γραπτές και προφορικές εξετάσεις σε δίκαιο (αστική ευθύνη μηχανικού και τέτοια) και φορολογίας. Νομίζω στην Γερμανία υπάρχουν κάποιοι κύκλοι σεμιναρίων και εξετάσεις που μπορεί να διαφέρουν από κρατίδιο σε κρατίδιο.

Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να δικαιολογήσω την προχειρότητα και την αδιαφορία της πολιτείας που συνέταξε έναν κανονισμό με το φόβο των προστίμων αλλα τα σεμινάρια στην Ελλάδα θα αργήσουν ακόμη γιατί ακόμα δεν έχουν συνταχθεί οι οδηγίες. Δεν ξέρει ούτε η συντεταγμένη πολιτεία τι ακριβώς πρέπει να εφαρμόσει το σώμα των Ενεργειακών επιθεωρητών.

Νομίζω πως δεν αξίζει να προσπαθήσουμε να αποδείξουμε για ακόμη μια φορά ότι δεν είμαστε ελέφαντες στην πολιτεία μέσω διεθνούς αναγνώρισης. Είναι μια άνιση μάχη ενάντια στην ανοησία των πολιτικών αποφάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

τι γίνεται με τα απαραιτητα σεμιναρια για τους ενεργειακους επιθεωρητες συναδελφοι? Πολυ ησυχια υπαρχει ή μου φαίνεται? Προς το παρον το μονο που ξερω να τρεχει ειναι ενα στο ΤΕΙ Σερρων...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , είναι λογικό να υπάρχει καθυστέρηση και η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ακόμα δεν είδαμε τίποτα. οι λόγοι ευνόητοι αναφέρονται και σε άλλο σχετικό θέμα από εμένα και θα είναι κουραστικό να επαναληφθούν.

πιστεύω πάντως ότι τελικά είναι καλή ιδέα να εκμεταλλευτούμε το συγκεκριμένο παράθυρο του εξωτερικου , αφού βέβαια σιγουρευτούμε ότι είναι δυνατή η αναγνώριση . οι ιθύνοντες μόλις το δουν θα αναγκαστούν να αρχίσουν επιτέλους τις διαδικασίες και στην χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστηκε πως η υλη των σεμιναριων θα ειναι ετοιμη κατα τον Οκτωβρη παντως...

 

Οποτε αν υπολογισουμε πως τα χρονικα πλανα εν Ελλαδι δεν τηρουνται ποτε, υπολογιζουμε μεσα στο 2012 να δωσουν εξετασεις οι πρωτοι για μονιμοποιηση...

 

Με τους προσωρινους δεν ξερουμε τι μελλει γεννεσται, αν και ειναι λιγακι οξυμορο να δουλευουν κανονικα εχοντας στο ενεργητικο τους πληθωρα επιθεωρησεων και να πρεπει να διδαχτουν λες και ειναι πρωταρηδες τις επιθεωρησεις και να δωσουν και εξετασεις για κατι το οποιο ασκουνε ηδη...

 

Βεβαια, θα μου πειτε, το μονο οξυμορο ειναι σε αυτη τη χωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν βγήκε φήμη για οκτωβρη να υπολογίζεις τουλάχιστον άλλους 8 με 9 μήνες παραπάνω , βαλε εκλογές , Ελλάδα είμαστε. Όποτε πιστοποίηση μετά από 2 χρόνια .

Ας το ξεχάσουμε καλύτερα το επάγγελμα του επιθεωρητή .

Τελικά δεν κράτησαν ούτε τα προσχήματα.

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται με τα απαραιτητα σεμιναρια για τους ενεργειακους επιθεωρητες συναδελφοι? Πολυ ησυχια υπαρχει ή μου φαίνεται? Προς το παρον το μονο που ξερω να τρεχει ειναι ενα στο ΤΕΙ Σερρων...:confused:

 

δεν τρέχει κανένα πιστοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κατα πάσα πιθανότητα μολις τον Οκτωβρη ληξουν οι αδειες των προσωρινων θα βγει εγκύκλιος για αυτοματη ανανεωσή τους για κανενα χρονο τουλαχιστον...Αρε μπανανία το μεγαλείο σου...:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.