Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Έχεις δίκιο Inzaghi, δεν έπρεπε να συσχετίσω τα χρήματα της βεβαίωσης με αυτά των κυρώσεων. Λάθος μου.

Αλλά και πάλι δεν νομίζω πως είναι ευθύνη μας να ερμηνεύσουμε τους νόμους σύμφωνα με το συμφέρων του πελάτη.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση που ανέφερα, έστω ότι δίνω βεβαίωση με την κάτοψη του συμβολαίου.

Μετά από 10 χρόνια, το πουλάει και ο μηχανικός του νέου αγοραστή (φαντάζομαι μέχρι τότε να έχουν ξυπνήσει οι αγοραστές και να βάζουν μηχανικό δικό τους για έλεγχο) βλέπει την εγκεκριμένη κάτοψη.

Ποιος είναι αυτός που θα βεβαιώσει ότι ο ιδιοκτήτης που αγόρασε με την δική μου βεβαίωση δεν θα έχει απαιτήσεις από εμένα.

Τι σοι απαιτησεις να εχει απο εσενα?

Φανταζομαι εννοεις μοναχα στην περιπτωση που το συμβολαιογραφικο σχεδιο βασει του οποιου εσυ βεβαιωσες για ελλειψη αυθαιρεσιων ειχε αυθαιρεσιες, συγκριτικα με το εγκεκριμενο....

Αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω πως θα εμφανιστουν μετα απο 10 χρονια τα εγκεκριμενα σχεδια τα οποια εσυ δεν μπορεσες να βρεις λογω απωλειας φακελου κατα την συνταξη του συμβολαιου αγοραπωλησιας...

Θα τα ψαξει απο αρχειο αλλων ιδιοκτητων της πολυκατοικιας?

Υπαρκτα σα σεναρια αλλα τραβηγμενα απο τα μαλλια, κατα την ταπεινη μου αποψη....

Πιο απλα, θα βρεθει καποιος καλοθελητης μηχανικος και τοτε, μετα απο 10 χρονια να υπογραψει αναληθως για να πουλησει ο ιδιοκτητης :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν γράψεις ότι βασίστηκες σε σχέδια συμβολαιογράφου, τότε αυτομάτως ακυρώνεσαι. Και μετά, εκτός του ότι χάνεις τον ύπνο σου (αν δεν τον έχεις ήδη χάσει), μπορείς να βρεθείς με 30κ-100κ μείον, και επιπλέον μείον την άδεια σου. Τραβηγμένο; Δεν ξέρω. Πιθανό; Πολύ.

Διαφωνουμε. Δεν ειναι αναληθης η βεβαιωση σου. Δηλωνεις ΡΗΤΑ τι βεβαιωνεις και βασει ΠΟΙΩΝ δεδομενων τα δηλωνεις. Το θεμα ειναι αν θα γινει δεκτη η εββαιωση σου για τα συμβολαια η οχι.

Αγνωστο...

 

@inzaghi

Προσωπικά θα κρατάω αρχείο των εγκεκριμένων σχεδίων των βεβαιώσεων που δίνω. Εκτός αυτού, θα βάζω ως συνημμένο στην βεβαίωση το εγκεκριμένο σχέδιο. Είμαι δηλαδή διπλά καλυμμένος για ό,τι γίνει.

 

 

Δεν μπορεί να σε κυνηγήσει κάποιος όταν έχεις δώσει βεβαίωση με ημερομηνία 10/2011, και η βεβαίωση απωλείας που θα πάρει ο μελλοντικός ιδιοκτήτης να είναι το 2012+ . Άσε που στις πολεοδομίες πρωτοκολλούμε τις αιτήσεις για τα σχέδια, άρα δεν τίθεται θέμα ημερομηνίας, άρα είσαι τριπλά καλυμμένος.

 

Τέλος, συμφωνούμε, ο 4014 είναι τόσο κακογραμμένος (και στα αυθαίρετα και στις μεταβιβάσεις) που πραγματικά κάνει τα εύκολα δύσκολα. Δυστυχώς όμως, πρέπει να ακολουθούμε τους νόμους αυτούς κατά γράμμα.

Κι εγω κραταω αρχειο με τα παντα, μετα απο 10 χρονια ομως, εχοντας μαζεψει καμια κατοσταρια φακελους καθε χρονο, δεν ξερεις που θα βρισκονται και σε τι κατασταση, σωστα?

Και σιγουρα δε θα μπορεσει να σε κυνηγησει κανενας αν η βεβαιωση απωλειας εχει μεταγενεστερη ημερομηνια απο την ημερομηνια χορηγησης της βεβαιωσης νομιμοτητας.

Αλλα μη βασιζεσαι και πολυ στα πρωτοκολλα της πολεοδομιας, μηχανικοι ειμαστε, ξερουμε τι χαος επικρατει στις πολεοδομιες... Χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα εκει μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας πάντα για κτίριο με οικοδομική άδεια και το γεγονός ότι ΥΠΑΡΧΕΙ το στέλεχος, μπορείς να βεβαιώσεις τη νομιμότητα ή μη του κτιρίου.

 

Είπαμε κοιτάμε κάλυψη, δόμηση, ύψος και χρήση. Αυτά λίγο πολύ φαίνονται στο στέλεχος. Επίσης, τις περισσότερες φορές την αποτύπωση για τα συμβόλαια θα την κάνουμε οι ίδιοι. Τοπογραφικό, κατόψεις κ.λ.π. Από αυτό και μόνο μπορεί κάποιος να καταλάβει τι του γίνεται.

 

Δηλαδή, αν όλα τα χαρακτηριστικά του κτιρίου συμφωνούν με όσα αναγράφει το στέλεχος της οικοδομικής άδειας δεν μπορείς να πάρεις την ευθύνη για να βεβαιώσεις τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών;! Χρειάζεσαι απαραίτητα τα ΑΠΩΛΕΣΘΕΝΤΑ εγκεκριμένα σχέδια;

 

Ελπίζω μόνο να μην αντιγράφετε απλά τα 1,2,3... "λαμβάνοντας υπόψιν" της βεβαίωσης. Και στην τελική ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του, αρκεί να ξέρει πώς να καλύπτεται.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω πως θα εμφανιστουν μετα απο 10 χρονια τα εγκεκριμενα σχεδια τα οποια εσυ δεν μπορεσες να βρεις λογω απωλειας φακελου κατα την συνταξη του συμβολαιου αγοραπωλησιας...

Θα τα ψαξει απο αρχειο αλλων ιδιοκτητων της πολυκατοικιας?

Υπαρκτα σα σεναρια αλλα τραβηγμενα απο τα μαλλια, κατα την ταπεινη μου αποψη....

Πιο απλα, θα βρεθει καποιος καλοθελητης μηχανικος και τοτε, μετα απο 10 χρονια να υπογραψει αναληθως για να πουλησει ο ιδιοκτητης :P

 

Δεν είναι σενάριο. Είναι πραγματικό γεγονός. Το έχω πει σε προηγούμενο μνμ

Αυτό που λες δεν είναι βέβαιο. Είναι εικασία.

 

@ted78, στο φύλλο της αδείας δεν λέει πολλά πράγματα. Ένα τοπογραφικό σκαρίφημα έχει, τα συνολικά εμβαδά και όγκους των χώρων και τον αριθμότων διαμερισμάτων. Από αυτά δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε ερώτηση σε γνωστό στη πολεδομία, μου ανέφερε, πως σε περίπτωση που υπάρχει οικίσμος μέχρι 12 τ.μ. του οποίου η αποκλειστική χρήση είναι η προστασία της γεώτρησης, δεν το αναφέρουμε στη δήλωση και την υπογράφουμε ως "αδόμητο", είτε έχει κάποιας μορφής άδεια, είτε όχι.

 

Μου φαίνεται λίγο περίεργο,αλλά για να το λέει; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος και δεν την έχω δει;

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω εδω...

Η βεβαιωση της πολεοδομιας δε σε καλυπτει νομικα γιατι εσυ εκδιδεις βεβαιωση για μη υπαρξη αυθαιρεσιων βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων τα οποια εχουν απωλεσθει....

Αρα τι βεβαιωνεις εσυ στην ουσια? Αφου δεν ξερεις τι κατασκευαστηκε....

Μετα απο συνομιλια μου με συμβολαιογραφο επισης, αρχισα να πειθομαι για τα ενδεχομενα διαφορων αναμεσα σε εγκεκριμενα και συμβολαιογραφικα σχεδια...

 

Αλλα, και παλι, αν στη βεβαιωση νομιμοτητας αναφερεις περι της βεβαιωσης απωλειας φακελου και οτι η βεβαιωση χορηγειται μετα απο αυτοψια βασει συμβολαιογραφικων η εν πασει περιπτωσει μη εγκεκριμενων σχεδιων απο την πολεοδομια, δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορεις να εχεις...

 

Ειδικα σε περιπτωση που δεν ξαναβρεθουν ουδεποτε τα εγκεκριμενα σχεδια και γινει ανασυσταση βασει της υπαρχουσας καταστασης (η οποια και θα νομιμοποιει στην ουσια ολες τις ενδεχομενες παρανομιες)...

 

Μπερδεμα...

 

Τέτοιου είδους βεβαίωση ΔΕΝ θα τη δεχτεί ο συμβολαιογράφος προκειμένου να κάνει συμβόλαια....

Όσο για μελλοντική ανασύσταση βάσει της υπάρχουσας κατάστασης.... στο παράδειγμα που σου έγραψα πριν.... και να ήθελε κανείς ΔΕΝ θα μπορούσε να "νομιμοποιηθούν" οι παρανομίες εφόσον η υλοποιημένη κατάσταση υπερβαίνει την επιτρεπόμενη δόμηση της περιοχής.....

 

Συμπέρασμα δικό μου.... ΑΝ ΔΕΝ έχεις σχέδια Ο.Α. (ασχέτως αν έχει χαθεί ο φάκελλος από την πολεοδομία), ΟΥΤΕ μπορείς να δώσεις "τροποποιημένη" (ως προς το κείμενο) βεβαίωση (γιατί δε θα γίνει δεκτή) , ούτε κανονική γιατί μπορεί να βρεις το μπελά σου μελλοντικά...

Link to comment
Share on other sites

Faethon11, μια χαρά συμπέρασμα βγάζεις. Απλώς, θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο. Δεν λέω να δώσεις τη βεβαίωση ελαφρά την καρδία!

 

Επίσης, η βεβαίωση είναι ένα ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ, δεν είναι κάποιο νομοθετημένο κείμενο, που δεν επιδέχεται παρέκκλιση και επεξεργασία!

Link to comment
Share on other sites

Faethon11, μια χαρά συμπέρασμα βγάζεις. Απλώς, θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο. Δεν λέω να δώσεις τη βεβαίωση ελαφρά την καρδία!

 

Επίσης, η βεβαίωση είναι ένα ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ, δεν είναι κάποιο νομοθετημένο κείμενο, που δεν επιδέχεται παρέκκλιση και επεξεργασία!

 

Οι συμβολαιογράφοι όμως, βάσει οδηγίας του συλλόγου τους ασχέτως αν δεν είναι νομοθετημένο κείμενο, ΑΠΑΙΤΟΥΝ το συγκεκριμένο λεκτικό. Κι αν το καλοσκεφτείς , ΚΑΙ επί της ουσίας, ΜΟΝΟ με σύγκριση εγκεκριμένων σχεδίων και υλοποιημένης κατασκευής μπορεί να διαπιστωθεί η ύπαρξη ή μη της αυθαίρετης κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, μετρατε εναν εναν τους τοιχους και τους χωρους για να υπολογισετε το εμβαδον στην πραγματικοτητα και στα σχεδια?

 

Η με εναν ταχυ οπτικο ελεγχο, αν δεν υπαρχουν σημαντικες αποκλισεις και διαφοροποιησεις απο τα εγκεκριμενα, δινετε το ΟΚ...?

Link to comment
Share on other sites

@ted78, θα σου περιγράψω τι γράφει μια άδεια που έχω μπροστά μου.

Τίτλος 3/οροφη οικοδομή επί pilotis με υπόγειο.

attachment.php?attachmentid=4954&d=1318250252

 

Καταλαβαίνεις πόσο εμβαδό έχει το 3/άρι;

post-53633-131887279458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.