Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Συνάδελφοι σε περίπτωση που κάποιος τακτοποίησε η/χ με τον 3843 αλλά η πραγματική κατασκευή έχει απόκλιση έστω 2-3 τ.μ από τα σχέδια, το πρόστιμο βγήκε βάσει των τετραγωνικών των σχεδίων. Όταν ζητηθεί τώρα βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών στο συγκεκριμένο κτίσμα τι γίνεται με τον η/χ? Θεωρείς ως αυθαιρεσία τα παραπανίσια τ.μ που δεν συμπεριέλαβες στην τακτοποίηση βάσει του 3843? Ας υποθέσουμε ότι υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες και δε καλυβόμαστε από το ποσοστό της απόκλισης που 2% ή 8τ.μ μέγιστο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μανώλη μιλάω για περίπτωση που έχει περαιωθεί με τον 3843. Με τον 4014 εννοείς να τακτοποιήσεις τα υπόλοιπα 2-3 τ.μ??

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε μολις περίπτωση που το σπίτι είναι 100+ ετων και δεν έχει προφανως άδεια, σχεδια, τοπογραφικο. Στην περιοχή μου εχουμε πολλους παραδοσιακους οικισμους ή διατηρητεους θα υπάρξουν αρκετα κτιρια με το αντίστοιχο πρόβλημα. Έχει ιδεα κανεις με βαση τι στοιχεία βγαζουμε τη βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Αν και απο την διατυπωση στον νομο δεν προκυπτει αμεσα, εχω την εντυπωση οτι για προ του 1955 και σε παραδοσιακο οικισμο, δεν απαιτειται βεβαιωση για την μετβιβαση.

 

Ειναι και το πιο λογικο...

Link to comment
Share on other sites

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και

είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση ε-

μπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει ε-

κτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης, όπως

ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του

ν.1577/1985 (Α΄ 210). Στην παραπάνω απαγόρευση ε-

μπίπτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου

εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυ-

θαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες

χρήσεις:

α) που υφίστανται προ του 1955

β...γ...κτλ

 

Και ρωτάω: τι εννοεί ο νομοθέτης όταν λέει εξαιρούνται τα ακίνητα που έχουν αυθαίρετες κατασκευές προ του `55;; Αφού τα προ του 55 δεν θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα;; Δηλαδή για να εξαιρεθείς πρέπει να αποδεχτείς αυθαιρεσία;;

 

Εγώ τώρα που έχω προ του 55 ακίνητο με συμβόλαια κτλ που αποδεικνύουν την παλαιότητά του, είμαι καλυμένος για να βγάλω βεβαίωση ότι είναι προ του 55 ή πρέπει να έχω βεβαίωση δημάρχου;

 

Ή δεν χρειάζεται τίποτα γιατί εξαιρείται σύνφωνα με παρ.2 ;;

 

arggggggg :twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Βρειτε ρε παιδια σχεδια απο παλαιοτερο συμβολαιο της προς μεταβιβαση οριζοντιας ιδιοκτησιας και τελειωσε το θεμα.....

 

Παρτε και μια βεβαιωση απο την Πολεοδομια οτι απωλεσθη ο φακελος και δε νομιζω να υπαρξει προβλημα...

 

.......

 

Έχεις δίκαιο, μόνο για την περίπτωση που χάθηκε η άδεια.

Όταν όμως υπάρχει η άδεια, τι κάνεις;

Λες δεν την βρήκα και βάζω τα σχέδια από τα συμβόλαια;

 

Η βεβαίωση μηχανικού είναι σαφέστατη: λέει ότι μου δόθηκαν στέλεχος Ο.Α., τοπογραφικό και εγκεκριμένα σχέδια, δεν λέει μου έδωσε ο συμβολαιογράφος τα σχέδια του συμβολαίου, που σχεδόν πάντοτε δεν είναι τα εγκεκριμένα της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Φιλικα.... Εχουν οι ΜΜ δικαιωμα υπογραφης της βεβαιωσης????

 

Δεν γνωρίζω αν έχουν δικαίωμα υπογραφής οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι δικαίωμα έχουν οι Μηχανικοί.

Έχεις κάποιο επιχείρημα σε ότι αυτό τον κλάδο δεν συμπεριλαμβάνονται οι Μηχανολόγοι ?

Η δόμηση, η κάλυψη, το ύψος, τα όρια κτλ που ελέγχεται από τον 4014 αν έχουν παραβιαστεί είναι έννοιες που είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω ως Μηχανολόγος για να συντάξω μια μελέτη ή να κάνω μια κατασκευή.

Θεωρείς ότι ένας Μηχανολόγος αδυνατεί μέτρησης ενός χώρου με μια μεζούρα και συσχέτισης των μετρήσεων του με τα εγκεκριμένα σχέδια ??? Γιατί για αυτό το πράγμα μιλάμε! Δεν είπε κανένας να κάτσει να σχεδιάσει κατόψεις-όψεις-τομές ούτε να ασχοληθεί με τα στατικά του κτιρίου! Απλή και ταπεινή μέτρηση!

 

Εσένα άμα έρθει κάποιος και σου πει να μετρήσεις τις διατομές από 10 σωλήνες εγκατάστασης φυσικού αερίου και να τις συσχετίσεις με τα σχέδια τι θα του πεις ? Ότι δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής μελέτης Φυσικού Αερίου ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.