Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και γιατί να παίρνει? Κάναμε κανένα έργο? Θα υποβάλλουμε κανένα φάκελο, καμιά άδεια στην πολεοδομία? Ας φτιάξουν πρώτα το σύστημά τους των αυθαιρέτων που σε πολλές περιπτώσεις έρχεται σε αντίθεση με το νόμο! Όλο παρανομίες το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

babis.lou ρίξε μια ματιά εδω:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=14656

 

Αρθρο 23 παρ 1 του ΓΟΚ 85, όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 2831/2000, αναφέρει τα εξής :

"...αν έχει ανεγερθεί πριν από την ισχύ του βασιλικού διατάγματος της 9-8-1955...

...θεωρείται νομίμως υφιστάμενο μόνο το τμήμα του κτιρίου που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, αν αυτές είναι ευνοϊκότερες."

 

Στην περίπτωση μου έχω κτίριο προ του 55 νομίμως υφιστάμενο, το οποίο περιγράφεται σε παλαιό συμβόλαιο, κ από αερωφοτογραφίες. Θέλω να ρωτήσω για αυτό το κτίριο χρειάζεται να δώσω βεβαίωση ή δεν χρειάζεται καν άσχετα που μου την ζητάει ο συμβολαιογράφος?

 

 

johnX -από την στιγμή που δεν υπάρχουν νόμιμες ελάχιστες αμοιβές δεν υπάρχουν κ κρατήσεις υπερ ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ κτλ κτλ .... προς το παρών τουλάχιστον........

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το ακίνητο έχει αρκετούς Η/Χ (κάποιοι έχουν αλλάξει χρήση, κάποιοι έχουν τακτοποιηθεί).

Εμείς πως θα γνωρίζουμε αν ο Η/Χ που βλέπουμε μπροστά μας κλεισμένο,

είναι αυτός ο οποίος έχει τακτοποιηθεί.

 

Δεν θυμάμαι καμιά πολεοδομία, μετά την τακτοποίηση,

να επέστρεψε θεωρημένο σχέδιο όπου να φαίνονται ποιοι χώροι είχαν υπαχθεί στον 3843..

Link to comment
Share on other sites

Εαν ανατρεξουμε στο αρχειο της πολεοδομιας λογικα θα βρεθει το σχεδιο!

Εκτος και ενα εχει προνοησει ο ιδιοκτητης να παρει αντιγραφο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι καμιά πολεοδομία, μετά την τακτοποίηση,

να επέστρεψε θεωρημένο σχέδιο όπου να φαίνονται ποιοι χώροι είχαν υπαχθεί στον 3843..

 

Δεν επέστρεψε, έχεις δίκιο. Επειδή όμως το έχω δει, θα σου πω ότι οι κατόψεις που τους δίναμε για τους φακέλους του 3843, θεωρούνται και σφραγίζονται κανονικά. Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει άμεσα προσβάσιμο το αρχείο που δημιουργήθηκε από τον 3843 και να το "ανοίξουν" στο κοινό όπως ακριβώς με τις Ο.Α. Να πηγαίνεις δηλαδή και να μπορείς να κάνεις αίτηση για τον τάδε φάκελο οικοδομικής άδειας, και όλους τους φακέλους ρυθμίσεων 3843 που κατατέθηκαν για την εν λόγω Ο.Α. Πράγμα μάλλον αδύνατο προς το παρόν καθώς πολλές πολεοδομίες δεν έχουν καν υπολογίσει ακόμα πρόστιμα ώστε να φύγουν και να πάνε σε αρχείο οι φάκελοι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοψία και έκδοση βεβαίωσης περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών σε διαμέρισμα 74 τ.μ. Ζήτησα αμοιβή 370 € + ΦΠΑ, με αναζήτηση των σχεδίων από τον ιδιοκτήτη.

Κρατήστε τις αμοιβές σε αξιοπρεπές επίπεδο. Μην εφτελίζετε την υπογραφή σας, η βεβαίωση κρύβει παγίδες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το καλοκαίρι για μια περίπτωση βρήκα αυτή την σελίδα :

http://nomika-themata.blogspot.com/2011/03/blog-post.html

 

Δηλαδή τα δικαστήρια δέχονταν τις μεταβιβάσεις αυθαιρέτων :

α) αν υπήρχε νόμιμη αρχική άδεια

β) και επιπλέον έπρεπε να υπάρχει έκθεση της πολεοδομίας για να θεωρείται κάτι ως αυθαίρετο .

 

Άρα οι βεβαιώσεις μας τι αξία έχουν;

 

Δεν λέω άτι πρέπει να γίνονται αυθαιρεσίες (πρέπει να καταλάβεί ο κόσμος ότι πιο πολύ του στοιχίζει) απλώς μου κάνει εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, μόνο για την περίπτωση που χάθηκε η άδεια.

Όταν όμως υπάρχει η άδεια, τι κάνεις;

Λες δεν την βρήκα και βάζω τα σχέδια από τα συμβόλαια;

 

Η βεβαίωση μηχανικού είναι σαφέστατη: λέει ότι μου δόθηκαν στέλεχος Ο.Α., τοπογραφικό και εγκεκριμένα σχέδια, δεν λέει μου έδωσε ο συμβολαιογράφος τα σχέδια του συμβολαίου, που σχεδόν πάντοτε δεν είναι τα εγκεκριμένα της πολεοδομίας.

 

Μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο....

Τα σχεδια του συμβολαιογραφου κατα πασα πιθανοτητα ειναι αντιγραφα εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων... Αλλα και στην περιπτωση που δεν ειναι, επισυναψε στελεχος Ο.Α. με τοπογραφικο που θα τα βρεις στην πολεοδομια ανεξαρτητως απωλειας φακελου και αν δεν ειναι εγκεκριμενο το σχεδιο του συμβολαιογραφου, επισυναψε και τη βεβαιωση της πολεοδομιας περι απωλειας φακελου, σβησε το "εγκεκριμενα" απο τη βεβαιωση που θα συνταξεις και δε νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα...

 

Στην τελικη, ακομα και εγκεκριμενο να μην ειναι το σχεδιο που θα σου δωσουνε, αν συμπιπτει με την πραγματικη κατασταση, ε γαμωτο δηλαδη, θα ειναι αυτο που κατατεθηκε στην Πολεοδομια παλαι ποτε!!!

 

Ειδαλλως, φακελος δεν υφισταται, πως θα ελεχθεις εσυ βασει των πραγματικα εγκεκριμενων σχεδιων, αν χορηγησεις βεβαιωση βασει μη εγκεκριμενων σχεδιων πολεοδομιας που ομως συμπιπτουν με την πραγματικοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας. Σε διαμέρισμα του 3ου ορόφου πολυκατοικίας έχω διαπιστώσει κάποιες παραβάσεις. Αυτό ας θεωρηθεί δεδομένο.

Στον κοινόχρηστο χωρο της πολυκατοικίας, στην κάτοψη της πυλωτής και σε συνδιασμό με το διάγραμμα κάλυψης δεν έχει εφαρμοσθεί η φύτευση. Δηλαδή δείχνει δεντράκια (!!!) παντού ενώ έχει φυτευθεί μόνο ένα τμήμα που δεν αντιστοιχεί στα τετραγωνικά της φύτευσης. Αυτό επηρεάζει το διαμέρισμα (π.χ. λόγω χιλιοστών); ή λέω μ@λ@..... και έχω μπει σε άσχημο τρυπάκι!!!!!;;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.