Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ποτέ δε θα πρέπει να βασίζεται κανείς σε κατόψεις συμβολαιογράφου. Προχθές μου ζήτησε μεσίτης να του βγάλω βεβαίωση για ''υπόγειο διαμέρισμα''. Του είπα ότι κατά 99% στα σχέδια της πολεοδομίας δεν φαίνεται ως διαμέρισμα και απάντησε ότι έχει κάτοψη συμβολαιογράφου που το δείχνει διαμέρισμα. Οι συμβολαιογράφοι δεν ήταν υποχρεωμένοι να ζητήσουν τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας, τα οποία είμαστε υποχρεωμένοι να ζητάμε εμείς. Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης μπορεί να υπάρχει σε οποιοδήποτε όροφο κτιρίου και να ''καλύπτεται'' από τις κατόψεις του συμβολαιογράφου.

 

Τώρα inzaghi, εάν για κάθε τέτοια βεβαίωση σκέφτομαι και τι θα λέει η πιθανή δικογραφία έρχεσαι στα λόγια μου. Διαφωνώ μαζί σου αλλά δημοκρατία έχουμε, οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης, μόλις ετοίμασα τις δύο πρώτες μου βεβαιώσεις. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά στο πρότυπο pdf που υπάρχει στο ΥΠΕΚΑ, ΤΟΣΟ για τον ιδιοκτήτη ΟΣΟ και για τον μηχανικό, αναφέρεται "σύμφωνα με την παράγραφο 4 άρθρου 1 του νόμου 4014". Προφανώς είναι λάθος, το σωστό είναι παρ. 4 άρθρο 23 νόμου 4014.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μόλις ετοίμασα τις δύο πρώτες μου βεβαιώσεις. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά στο πρότυπο pdf που υπάρχει στο ΥΠΕΚΑ, ΤΟΣΟ για τον ιδιοκτήτη ΟΣΟ και για τον μηχανικό, αναφέρεται "σύμφωνα με την παράγραφο 4 άρθρου 1 του νόμου 4014". Προφανώς είναι λάθος, το σωστό είναι παρ. 4 άρθρο 23 νόμου 4014.

 

Σωστός. Ακριβώς έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δε θα πρέπει να βασίζεται κανείς σε κατόψεις συμβολαιογράφου. Προχθές μου ζήτησε μεσίτης να του βγάλω βεβαίωση για ''υπόγειο διαμέρισμα''. Του είπα ότι κατά 99% στα σχέδια της πολεοδομίας δεν φαίνεται ως διαμέρισμα και απάντησε ότι έχει κάτοψη συμβολαιογράφου που το δείχνει διαμέρισμα. Οι συμβολαιογράφοι δεν ήταν υποχρεωμένοι να ζητήσουν τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας, τα οποία είμαστε υποχρεωμένοι να ζητάμε εμείς. Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης μπορεί να υπάρχει σε οποιοδήποτε όροφο κτιρίου και να ''καλύπτεται'' από τις κατόψεις του συμβολαιογράφου.

Τώρα inzaghi, εάν για κάθε τέτοια βεβαίωση σκέφτομαι και τι θα λέει η πιθανή δικογραφία έρχεσαι στα λόγια μου. Διαφωνώ μαζί σου αλλά δημοκρατία έχουμε, οπότε όλα καλά.

 

Συμφωνώ απολύτως !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας το πω πιο απλά. Π.χ. έχεις οικοδομική άδεια με τίτλο "Τριώροφη οικοδομή επί pilotis". Πας εκεί και βλέπεις την πυλωτή να έχει γίνει κατάστημα. Σου είναι απαραίτητο το εγκεκριμένο σχέδιο;!

 

Και να πω και κάτι άλλο. Στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι, πλήρεις φάκελοι υπάρχουν από το 1975 και μετά. Από το 1960 έως το 1974 θα είσαι τυχερός άμα βρεις και στέλεχος. Εν τω μεταξύ πολλοί έχουν χτίσει με άδειες από κοινοτάρχες, από αστυνομία κ.λ.π. Στην καλύτερη περίπτωση, πάλι έχεις μόνο στέλεχος. Θα τους πας όλους αυτούς να βγάλουν άδεια; Εγώ πάντως δε θα το κάνω, εκτός κι αν υπάρχει κάτι πολύ χτυπητό.

 

Μπορεί να λέει ο νόμος για "εγκεκριμένα σχέδια", αλλά αυτά πολύ απλά δεν υπάρχουν. Τί θα κάνεις, θα σηκώσεις ψηλά τα χέρια ή θα προσαρμόσεις τη βεβαίωση καλύπτοντας όσο μπορείς τα νώτα σου; Εξάλλου, η βεβαίωση του ιδιοκτήτη, τί ρόλο βαράει στη δικιά σου βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Ας το πω πιο απλά. Π.χ. έχεις οικοδομική άδεια με τίτλο "Τριώροφη οικοδομή επί pilotis". Πας εκεί και βλέπεις την πυλωτή να έχει γίνει κατάστημα. Σου είναι απαραίτητο το εγκεκριμένο σχέδιο;!

 

Και να πω και κάτι άλλο. Στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι, πλήρεις φάκελοι υπάρχουν από το 1975 και μετά. Από το 1960 έως το 1974 θα είσαι τυχερός άμα βρεις και στέλεχος. Εν τω μεταξύ πολλοί έχουν χτίσει με άδειες από κοινοτάρχες, από αστυνομία κ.λ.π. Στην καλύτερη περίπτωση, πάλι έχεις μόνο στέλεχος. Θα τους πας όλους αυτούς να βγάλουν άδεια; Εγώ πάντως δε θα το κάνω, εκτός κι αν υπάρχει κάτι πολύ χτυπητό.

 

Μπορεί να λέει ο νόμος για "εγκεκριμένα σχέδια", αλλά αυτά πολύ απλά δεν υπάρχουν. Τί θα κάνεις, θα σηκώσεις ψηλά τα χέρια ή θα προσαρμόσεις τη βεβαίωση καλύπτοντας όσο μπορείς τα νώτα σου; Εξάλλου, η βεβαίωση του ιδιοκτήτη, τί ρόλο βαράει στη δικιά σου βεβαίωση;

 

 

Σωστά όλα αυτά, ΟΜΩΣ το θέμα είναι κατά πόσο το λεκτικό της βεβαίωσης που καλύπτει εσένα/εμάς είναι ΑΠΟΔΕΚΤΟ για σύνταξη συμβολαίων!!!!!!!

 

Εμείς πολύ ωραία μπορούμε να συντάξουμε τη βεβαίωση με τρόπο που να μας καλύπτει, αλλά ο πελάτης θα μπορεί να κάνει τη δουλειά του ή η ωραιότατα συνταχθείσα βεβαίωση θα του είναι απλά άχρηστη?

Link to comment
Share on other sites

ted78, σε αυτή την περίπτωση (pilotis) δεν θα δώσεις βεβαίωση.

Αλλά στην περίπτωση του διαμερίσματος του 3ου ορόφου θα την δώσεις;

 

Δηλαδή έρχεται κάποιος και σου λέει έχω άδεια κοινοτάρχη, χωρίς να μπορεί να σου την δείξει, θα δώσεις βεβαίωση;

 

Σε μια περίπτωση που δουλεύω τώρα, έχει βγει οικοδομική άδεια για ένα κτίσμα μέσα στο οικόπεδο το 1974 και στο "σχέδιο" (να το κάνει ο θεός σχέδιο) περιγράφει και την τότε υπάρχουσα κατοικία χωρίς όμως να υπάρχει άδεια.

Μπορεί αυτό το σχέδιο (μόνο η υπογραφή του αιτούντα είναι επάνω) να θεωρηθεί ως εγκεκριμένο και για την κατοικία;

 

 

υ.γ. Πληροφοριακά για Φ/Β δεν το δέχονται σαν απόδειξη ότι η κατοικία έχει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11, γράφαμε παράλληλα. Τελικά συμπέσαμε στην Τριώροφη επί pilotis! :)

 

Νομίζω ότι το τόνισα, πως η ύπαρξη στελέχους είναι το Α και το Ω, ώστε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία της βεβαίωσης.

 

Ας πάμε τώρα στο παράδειγμα από το στέλεχος, που παράθεσες.

Κρατάω πάντα στο μυαλό μου ότι τα σχέδια της οικοδομικής άδειας έχουν χαθεί.

 

Αυτό που μας μένει είναι η σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών της πολυκατοικίας. Αν τα τετραγωνικά όλων των χώρων, κύριας χρήσης, βοηθητικών, κοινόχρηστων κ.λ.π. συμπίπτουν με αυτά που γράφει η άδεια τότε κατά 90% είσαι εντάξει. Πατάς και ένα μέτρημα, όσο αυτό είναι δυνατόν και έχεις μία αρκετά καλή εικόνα.

 

Τώρα, θα μου πεις τι γίνεται με το 10%;! Μπορείς να καλυφθείς με τη βεβαίωση του ιδιοκτήτη και το έγγραφο απώλειας από την πολεοδομία.

 

Εξάλλου όταν κάποιος αγοράζει διαμέρισμα το κάνει για να μείνει πολλά χρόνια. Επίσης, αν χρειαστεί δάνειο, με τα ίδια στοιχεία να είσαι σίγουρος ότι θα μπορέσει να το πάρει. Αν βέβαια υπάρχουν ακόμη τράπεζες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ted σε πολλα σημεια....

Οι απωλειες φακελου ως επι το πλειστον αφορουν οικοδομες 40 και 50 και 60 ετων.... Και νομιζω ειναι λογικο να απωλεσθη ο φακελος μετα απο τοσα χρονια... Τι θα γινει δηλαδη?

Θα βαλουμε ολους τους ιδιοκτητες να πληρωσουν για την απωλεια του φακελου ουτως ωστε να ξανασυσταθει νεος ή μηπως δε θα πουληθει πλεον κανενα διαμερισμα?

 

Σιγουρα θα πρεπει να υπαρξουν διευκρινισεις επι διευκρινισεων για να ξερουμε κι εμεις που βαδιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ted σε πολλα σημεια....

Οι απωλειες φακελου ως επι το πλειστον αφορουν οικοδομες 40 και 50 και 60 ετων.... Και νομιζω ειναι λογικο να απωλεσθη ο φακελος μετα απο τοσα χρονια... Τι θα γινει δηλαδη?

Θα βαλουμε ολους τους ιδιοκτητες να πληρωσουν για την απωλεια του φακελου ουτως ωστε να ξανασυσταθει νεος ή μηπως δε θα πουληθει πλεον κανενα διαμερισμα?

 

Σιγουρα θα πρεπει να υπαρξουν διευκρινισεις επι διευκρινισεων για να ξερουμε κι εμεις που βαδιζουμε...

 

 

 

ΕΔΩ συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!

 

Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο τι θα γράψουμε ΕΜΕΙΣ στη βεβαίωση προκειμένου να έχουμε καλύψει τα νώτα μας, αλλά και το να μπορεί ο πελάτης με τη βεβαίωσή μας να κάνει τη δουλειά του (βλ. συμβολαιογραφική πράξη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.