Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι.

Ερωτηση. Σε ενα διαμερισμα που η μονη παραβαση ειναι ενα μεγαλυτερο μπαλκονι ( οχι χτισμενο φυσικα ) τι γινεται ?

Θεωρειται μεγαλυτερη η επιφανεια της ιδιοκτησιας ?

Παραβαση δομησης δεν εχουμε.

Βεβαιωση μπορουμε να δωσουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι την προσοχη μας στο :

 

διευρύνει άμεσα, το αργότερο εντός δύο εβδομάδων, την ηλεκτρονική πλατφόρμα, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο όλων των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων, τόσο αυτών που έχουν εκδοθεί όσο και αυτών που θα εκδοθούν, ώστε να καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών.

 

ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=1303&language=el-GR

 

θεωρω οτι στο μελλον θα εχουμε προβλημα ! θελει πολυ προσοχη , το κτηριο που θα παρει βεβιωση νομιμότητας , θα "φακελώνεται" ηλεκτρονικα , ως νομιμο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα υπέγραψα την 1η μου βεβαίωση για αδόμητο οικόπεδο σύμφωνα με τον Ν.4014/11... (βέβαια πήρα και από τον ιδιοκτήτη την αντίστοιχη ΔΗΛΩΣΗ + φωτογραφίες κλπ) ...ολα καλά.

 

Χρέωσα φιλική τιμή 200+φπα (έκανα 35 χλμ για να πάω για αυτοψία + διοδια)

 

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ... ολα τα παραπάνω (βεβαίωση + ΔΠΥ) τα εκανα με ημερομηνία 22/09/2011 ευειδή η συμβολαιογράφος έκανε τότε το συμβόλαιο... άλλα δεν δεκτικέ ο υποθηκοφύλακας να το μεταγράψει... εως ότου επισυνάψει βεβαίωση μηχανικού...

 

Σύμφωνα με.... http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=1303&language=el-GR .... όταν ετοιμαστεί η πλατφόρμα θα δηλώσω ηλεκτρονικά ότι έκανα την συγκεκριμένη βεβαίωση.

 

Σύμφωνα με σημερινή δήλωση του προέδρου του ΤΕΕ.... http://portal.tee.gr/portal/page/portal/INFO_TEE/INFO_2011/2011_10/NEWSLETTER20111006.pdf

.... "ο υπολογισμός της αμοιβής και των κρατήσεων θα γίνεται με βάση τα νόμιμα, δηλαδή τα προβλεπόμενα στο νόμο 3919/2011"....

 

Ο 3919/2011... προβλέπει σύμβαση με τον πελάτη και τις νόμιμες κρατήσεις ΤΕΕ ..(κατά το ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 30/31.5.1956 παρ.2)..

 

Τι σημαίνει αυτό.... οτι θα πρέπει να πληρώσω ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ ? με ποια διαδικασία? Πρέπει να περιμένουμε Νομοθετική ρύθμιση?

Ο λογιστής μου είπε αφού είναι κάτω από 300 ευρώ δεν χρειάζεται παρακράτηση....

Σύμβαση χρειάζεται??

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ... ολα τα παραπάνω (βεβαίωση + ΔΠΥ) τα εκανα με ημερομηνία 22/09/2011 ευειδή η συμβολαιογράφος έκανε τότε το συμβόλαιο... άλλα δεν δεκτικέ ο υποθηκοφύλακας να το μεταγράψει... εως ότου επισυνάψει βεβαίωση μηχανικού...

 

Συναδελφε ο νομος ισχυει απο 1/10/11

Αρα ο υποθηκοφυλκας θελει κλωτσιες..

Επισης πως εβαλλες ημερομηνια πριν την εφαρμογη του νομου??,

 

Ο λογιστής μου είπε αφού είναι κάτω από 300 ευρώ δεν χρειάζεται παρακράτηση....

 

Και ο λογιστης θελει τις κλωτσιες του.. μη ρωτας γτ, ετσι προληπτικα..

Link to comment
Share on other sites

ο υποθηκοφύλακας εφαρμόζει οδηγία του συλλόγου συμβολαιογράφων ... που λέει να επισυνάπτεται δήλωση μηχανικού.. εως ότου απαντήσει... επισήμως το υπουργείο....

 

πότε ήταν η εφαρμογή του νόμου? σορρυ αλλα είμαι άσχετος... δεν την έχω δώσει ακόμη την βεβαίωση...

 

ωστόσο έχω κόψει το δελτίο.... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα υπέγραψα την 1η μου βεβαίωση για αδόμητο οικόπεδο σύμφωνα με τον Ν.4014/11... (βέβαια πήρα και από τον ιδιοκτήτη την αντίστοιχη ΔΗΛΩΣΗ + φωτογραφίες κλπ) ...ολα καλά.

 

φιλε μου ποια ειναι η αντιστοιχη δήλωση απο τον ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα συγνωμη....

Μπερδευτηκα με το νομο για τα αυθαιρετα..

Τις γλιτωσε τις κλωτσιες ο υποθηκοφυλακας.. :smile:

 

Αλλα και παλι δεν πρεπει η συμβολαιογραφος να αναφερει μεσα στο συμβολαιο

"και δεν υπαρχουν κτισματα συμφωνα με τη δηλωση του κ. Μηχανικοπουλου βασει το Ν4014...." ????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.