Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανακοίνωση σχετικά με διευκρινίσεις για τη διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων :

 

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, σχετικά με την διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων, διευκρινίζει τα εξής:

 

- για τη μεταβίβαση οικοπέδων και γηπέδων στα οποία δεν υπάρχει κτίσμα απαιτείται δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν υπάρχει κτίσμα, συνοδευόμενη από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τα οριζόμενα σχετικά στο άρθρο 24 παράγραφος 2β του ν.4014/2011,

 

- σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών για την παροχή των υπηρεσιών τους για την ένταξη αυθαίρετων κατασκευών στις διατάξεις του ν. 4014/2011 καθώς και για την έκδοση βεβαιώσεων για τη μεταβίβαση ακίνητων, ότι είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης των μερών, σύμφωνα με το ν. 3919/2011,

 

- διευρύνει άμεσα, το αργότερο εντός δύο εβδομάδων, την ηλεκτρονική πλατφόρμα, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο όλων των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων, τόσο αυτών που έχουν εκδοθεί όσο και αυτών που θα εκδοθούν, ώστε να καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά μπάχαλο τα έκαναν με τις αμοιβές...

 

Ελεύθερα μπορούμε να ζητάμε ότι αμοιβή θέλουμε???

 

Θα πληρώνουμε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ επί της αμοιβής??? Θα μας ζητάει κανείς την απόδειξη αυτή???

 

ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ???

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς πως στο υπόδειγμα της βεβαίωσης μηχανικού στον τίτλο αναφέρει ''σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 1 (???) του Ν.4014/2011''? Μήπως έπρεπε να αναγράφεται ''του άρθρου 23''?

 

To πρόσεξα και εγώ συνάδελφε και θεωρώ ότι έχεις δίκιο. Κανονικά είναι το άρθρο 23.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα όλες τις αναρτήσεις και νομίζω ότι δε βρήκα κάποια παρόμοια ερώτηση.

Έχω περίπτωση με διαμέρισμα που προορίζεται για προσημείωση για λήψη δανείου. Στα πολεοδομικά σχέδια δευπάρχει ασανσέρ και τώρα που έχει γίνει μειώνει την επιφάνεια του διαμερίσματος κατά 4τμ. Χωρίς να έχω κάνει ακόμα αυτοψία και εμβαδομέτρηση, δε ξέρω πόσο εππηρεάζει την επιφάνεια του κλιμακοστασίου αυτό. Η τράπεζα δε είπε στους πελάτες πως μπορεί να στείλει και δικό της μηχανικό. Ερωτήσεις:

 

α. έχω δικαίωμα σα Τεχνολόγος να υπογράψω;

β. μετράει αυτή η αυθαιρεσία στο πεδίο που λέει για επιφάνεια;

 

Να σημειώσω ότι πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2. Εχω άδεια του '78 που στις κατοψεις φαινεται φωταγωγος η επιφανεια του οποιου δεν εχει αφαιρεθει απο την δομηση!!! Στην πραξη ο φωταγωγος εχει κλιση και χρησιμοποιειται ως αποθηκη. Κατα την αποψη μου δεν εχω υπερβαση δομησης αλλα αλλαγη χρησης.

....

 

τσέκαρε όμως αν έχεις υπέρβαση συντελεστή κάλυψης.

Δες Διάγρ. Καλυψης αν είχε μετρηθεί ή όχι

 

****

 

...

...

Στα πολεοδομικά σχέδια δευπάρχει ασανσέρ και τώρα που έχει γίνει μειώνει την επιφάνεια του διαμερίσματος κατά 4τμ. Χωρίς να έχω κάνει ακόμα αυτοψία και εμβαδομέτρηση, δε ξέρω πόσο εππηρεάζει την επιφάνεια του κλιμακοστασίου αυτό. Η τράπεζα δε είπε στους πελάτες πως μπορεί να στείλει και δικό της μηχανικό. Ερωτήσεις:

 

α. έχω δικαίωμα σα Τεχνολόγος να υπογράψω;

 

:arrow: Δεν ξέρω.

 

β. μετράει αυτή η αυθαιρεσία στο πεδίο που λέει για επιφάνεια;

 

:arrow: ναι είναι αυθαιρεσία και μάλιστα σημαντική.

Αν μάλιστα το ασανσέρ έγινε το κέλυφος του με τοιχία από οπλισμένο σκυρόδεμα τότε θέλει πλήρη επανέλεγχο της στατικής μελέτης και της συμπεριφοράς του κτιρίου.

 

 

 

 

Η τράπεζα θα το κόψει το δάνειο αυτό. Αλλάζει ο προσδιορισμός της ιδιοκτησίας πέραν του πολεοδομικού θέματος.

Αν δεν το κόψει ο εκτιμητής μηχανικός θα είναι υπόλογος στην τράπεζα αν συμβεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

εχτές που έκανα ερώτηση στο τεε για το ίδιο θέμα δεν πήρα απάντηση,περιμένουν διευκρινήσεις. ένα ενδεχόμενο είναι η διαδικασία να γίνεται μέσω του προγράμματος του ΤΕΕ!(βάση του ΦΕΚ 2167 Β΄/2011 άρθρο 5,παρ.2)

 

Η απάντηση του υπεκα

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=367&language=el-GR

Υπάρχει 2 μηνύματα παραπάνω.Πριν γράψουμε τσεκάρουμε τα προηγούμενα.Ευχαριστώ.Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Σε οικογενειακο τριωροφο ακινητο (εντος σχεδιου) το οποιο ειναι ακριβως οπως στα σχεδια (απιστευτο)

εχει στον ακαλυπτο μια αποθηκη 8τ.μ ισως και προ του 55 (δεν αποδεικνυεται).

εμεινε απο παλια, δε την κατεδαφισαν!

Μου ζητηθηκε χορηγηση βεβαιωσης για συσταση συμβολαιου οριζοντιου ιδιοκτησιας.

Πρεπει να τακτοποιηθει η αποθηκη ως αυθαιρετο?

 

Ξερει κανεις αν τελικα η αποθηκη θελει τακτοποιηση ή οχι?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν τελικα η αποθηκη θελει τακτοποιηση ή οχι?

Ευχαριστω!

 

Αν δεν υπάρχει στην τελευταία οικοδομική άδεια του ακινήτου τότε ΝΑΙ θέλει τακτοποίηση πριν από οποιαδήποτε Βεβαίωση για μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.