Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

pano το εχω συμπληρωσει το κουτακι της μέσης ετήσιας κατανάλωσης ζεστού νερού χρήσης, στην καρτέλα των γενικών στοιχείων της θερμικής ζώνης με 27.38 αφού έχω ένα υπνοδωμάτιο.

 

akaliak και μενα μου φαινονται πολλες οι μοναδες αλλα δε βρισκω κάτι λαθος

 

η ισχύς των βοηθητικων συστηματων θέρμανσης είναι επιμερισμένες : 0.02 του καυστηρα και 0.03 του κυκλοφορητη

 

β.α παραγωγης: 0.66, COP 1, μηνιαια καλυψη 1

 

δικτυο διανομης: 4,53 , β. απ. 0.89

 

τερματικές μονάδες 0.88

 

:confused:

 

 

Εκανα μια δοκιμή και ξετικαρα το κουτακι του ΖΝΧ απο τον ηλιακο και με τα νέα αποτελέσματα μου βγαζε ΖΝΧ 47,6 αντί για 0 που ήταν πριν .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν είχες συμπληρώσει το κελί της μέσης ετήσιας κατανάλωσης ΖΝΧ στην καρτέλα των γενικών στοιχείων της θερμικής ζώνης θα σου έβγαζε κατανάλωση 0 και στο Κ.Α.

Η μεγάλη σου συλλεκτική επιφάνεια (3 m2) είναι υπεραρκετή για 27,38 m3/έτος, γιαυτό και το 0 στο ΖΝΧ του υπάρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

nick_61 πηρα τον ιδιοκτήτη και ρωτησα και μου ειπανε οτι ο ηλιακος είναι και για μια αλλή κατοικία στον ακάλυπτο.

 

Μετά απο αυτό επιμέρισα το εμβαδό της επιφάνειας του ηλιακου για την κατοικία που εξετάζω και βγαίνουν 1,08

 

Ξαναέκανα εκτέλεση και με τα νέα αποτελέσματα το ΖΝΧ τελικα βγαίνει 15.1, μικρότερη του ΚΑ που ειναι 17.9.  Αυτό μπορεί να γίνει ?

 

Με τη θερμανση τι λετε?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

α. Για το ΖΝΧ : Μπορεί να γίνει. Σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, στο Κ.Α. η κάλυψη αναγκών για ΖΝΧ από ηλιακά συστήματα είναι 15% και δεν εξαρτάται από την επιφάνεια του ηλιακού συλλέκτη του υπάρχοντος.

 

β. Για τη θέρμανση : Θεωρώντας ότι δεν υπάρχει κάτι λάθος στους συντελεστές θερμοπερατότητας που χρησιμοποίησες, πιστεύω ότι ο β.α. της θέρμανσης (0.66) είναι ο βασικός παράγοντας της μεγάλης κατανάλωσης στην θέρμανση

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Ο λέβητας όπως και ο ηλιακος είναι κοινός και για μια αλλη κατοικία στον ακάλυπτο.

 

Μηπως για τον τύπο του Pgen= A*Um*ΔΤ*2.5 στον υπολογισμό της επιφάνειας Α πρέπει να προσθέσω και την επιφάνεια της δεύτερης κατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας για αλλη μια φορά με ερωτήσεις :|

 

εχω ισογεια μονοκατοικια 69 τ.μ του 195, χωρίς θερμανση και ψυξη(πηρα θεωρητικα συστηματα) και για ζνχ μονο ηλιακό.

 

Σας φαίνονται λογικά τα παρακάτω αποτελέσματα? :confused:

 

            Τελική χρήση    Κτίριο αναφοράς    Υπάρχον κτίριο
                Θέρμανση             48,8                 211,3
                   Ψύξη                   18,9                  31,3
                    ΖΝΧ                    28,2                 29,2
                Φωτισμός                 0,0                   0,0
    Συνεισφορά ΑΠΕ - ΣΗΘ       0,0                   0,0
                Σύνολο                    95,9              271,9
                Κατάταξη                     -                     Η

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα

διαμέρισμα θερμαίνεται και ψύχεται με Α.Θ. και τερματικά fan coils.

Τα χαρακτηριστικά της Α.Θ είναι στη φωτό, ενώ οι ανεμιστήρες των fan coil είναι συνολικά 0,16kw.

Το διαμέρισμα κατατάσσεται στην κατηγορία Ε.

Σας φαίνεται λογικό?

 

Ευχαριστώ.

post-2320-0-04371900-1492528423_thumb.jpg

antlia .xml

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις από εμένα:

 

1. Γιατί στον β.α. απόδοσης τερμ. μονάδων ψύξης βάζεις 0.93, ενώ στον θέρμανσης βάζεις 0.91; Στα fancoils, αν διαθέτουν δικό τους θερμοστάτη, βάζουμε 0.93/0.97=0.959

2. Γιατί θεωρείς ποσοστό κάλυψης στην ψύξη 0.9 (μάλιστα τον Σεπτέμβριο έχεις βάλει 0), αφού για τις κατοικίες θεωρουμε 0.5 και δεν έχεις κεντρικό σύστημα που να δουλεύει ταυτόχρονα για όλους τους χώρους της κατοικίας.

3. Στο μπάνιο τι σύστημα θερμανσης χρησιμοποείται;

4. Τα U των αδιαφανών δομικώ στοιχείων μου φαίνονται πολύ μικρά; Είναι τόσο καλά μονωμένο το κτήριο;

5. Την πόρτα προς ΜΘΧ (κλιμακοστάσιο), θα πρέπει να την δηλώσεις στις διαφανείς επιφάνιες σαν μη ανοιγόμενο κούφωμα, με gw=0 και μηδενικές σικίασεις, για να θεωρήσει το ΚΑ ότι δεν υπάρχει αερισμός από διείσδυση, καθότι δεν θεωρούμε κάτι τέτοιο προς ΜΘΧ.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.