Μετάβαση στο περιεχόμενο

πραγματογνώμων σε δικαστήριο


Recommended Posts

Πράγματι... KF τις όποιες διευκρινήσεις (μετά την κατάθεση της πραγματογνωμοσύνης στην γραμματεία του δικαστηρίου) μπορεί να ζητηθούν από τον-τους δικαστές μετά από συνεδρίαση του δικαστηρίου και έκδοσης απόφασης...

 

Βεβαίως, ως πραγματογνώμονες, οφείλουμε να απαντάμε σαφώς και χωρίς να αφήνουμε περιθώρια παρερμηνειών ή αμφιβολιών ΜΟΝΟ στα ερωτήματα που έχει θέσει η διακαστική απόφαση με την οποία οριστήκαμε πραγματογνώμονες Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο....

 

GPER

 

Τα αντίδικα μέρη δεν έχουν δικαίωμα να θέτουν ερωτήματα-διευκρινήσεις προς τον πραγματογνώμονα ΜΕΤΑ την κατάθεση της πραγματογνωμοσύνης στην γραμματεία... Ό,τι έχουν να πουν - επισημάνουν - ερωτήσουν πρέπει να το θέσουν με την κατάθεση των προτάσεών τους κατά την εκδίκαση της υπόθεσης στο δικαστήριο.... και ο/οι δικαστές θα αποφανθούν επ' αυτού...

 

Κατ' εμέ δεν δίνεις καμία ανεπίσημη διευκρίνηση... γιατί μπορεί σκοπός κάποιου από τους διαδίκους να είναι το να σε "εμπλέξει"... Η απάντηση στις όποιες ερωτήσεις είναι ότι "οι απόψεις μου έχουν διατυπωθεί στην πραγματογνωμοσύνη μου"...

Link to comment
Share on other sites

astrah wrote: .......Κατ' εμέ δεν δίνεις καμία ανεπίσημη διευκρίνηση... γιατί μπορεί σκοπός κάποιου από τους διαδίκους να είναι το να σε "εμπλέξει"... Η απάντηση στις όποιες ερωτήσεις είναι ότι "οι απόψεις μου έχουν διατυπωθεί στην πραγματογνωμοσύνη μου"...

 

πολύ σωστά . μπράβο, όπως έγραψε και ο astrah

αν αρχίσεις από τηλεφώνου να δίνεις εξηγήσεις δεν πρόκειται να τελειώσεις ποτέ

 

γράφεις με σαφήνεια και ορθή διατ'υπωση με τεκμηρίωση και τιμιότητα και είσαι εν τάξει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι.

Και μιά άλλη ερώτηση αν σας έχει τύχει :

Εάν ο επισπεύδων αρνείται να πληρώση το υπόλοιοπο 50% , ενώ έχει συμφωνήσει και πληρώσει την προκαταβολή 50%, τι γίνεται ? (εκτός απο το να μην παραδώσεις την πραγματογνωμοσύνη). Πως διασφαλίζεις την αποζημίωση που έχεις συμφωνήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή έχω παρόμοια περίπτωση σκέφτομαι να πάρω το έγγραφο από το ειρηνοδικείο ότι κατέθεσα την εργασία και να καταφύγω στο γραφείο του ΤΕΕ που ασχολείται με την διεκδίκηση τωμ αμοιβών Περισσότερο μήπως με την διαδικασία που τηρείται αποφασίσει να με πληρώσει , αφού τον ειδοποιεί πρώτα το γραφείο για την άσκηση έννομων διαδικασιών και τότε το ποσό της αμοιβής θα είναι βάση πίνακα αμοιβών και επομένως πολλαπλάσιου αυτού που ζητώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

αν αρνείται να πληρώσει το υπόλοιπο 50% σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν του δίνεις την εργασία σου, και πλέον στρέφεσαι εναντίον του.

Μίλα και με τους αρμόδιους από τα δικαστήρια

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα μονο αν καταφυγεις μεσω ΤΕΕ.Αν πας με αγωγες κ.λ.π ζησε Μαη μου.Σε καμμια δεκαρια χρονια και αν θα αποζημιωθεις.Εν το μεταξυ μεχρι τοτε θα εχεις ξεπουπουλιαστει στους δικηγορους.Μερικοι συναδελφοι που ξερω ζητουν ολη την δαπανη προκαταβολικα.Σωστη κατ εμε κινηση .(Για να γινουν πραγματογνωμοσυνες απο το ΤΕΕ προκαταβαλεται η δαπανη)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Για να γινουν πραγματογνωμοσυνες απο το ΤΕΕ προκαταβαλεται η δαπανη)

 

700€ περίπου δίνουν μόνο στο ΤΕΕ. Τα υπόλοιπα με το πέρας της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Για να γινουν πραγματογνωμοσυνες απο το ΤΕΕ προκαταβαλεται η δαπανη)

 

700€ περίπου δίνουν μόνο στο ΤΕΕ. Τα υπόλοιπα με το πέρας της διαδικασίας.

Οχι ακριβως.

Το ΤΕΕ εκτιμα μια δαπανη για τις πραγματογνωμοσυνες για ολοκληρη τη δουλεια και αυτη κατατιθεται με την αιτηση.Απο εκει και περα υπαρχει η δυνατοτητα στον πραγματογνωμονα εαν νομιζει οτι η δαπανη ειναι μικρη να ζητησει απ ευθειας απο τον ενδιαφερομενο το προσθετο ποσο (το ποτε καθοριζεται απο τον πραγματογνωμονα).Δε εχει σχεση με προκαταβολες και τετοια.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως.

Το ΤΕΕ εκτιμα μια δαπανη για τις πραγματογνωμοσυνες για ολοκληρη τη δουλεια και αυτη κατατιθεται με την αιτηση.Απο εκει και περα υπαρχει η δυνατοτητα στον πραγματογνωμονα εαν νομιζει οτι η δαπανη ειναι μικρη να ζητησει απ ευθειας απο τον ενδιαφερομενο το προσθετο ποσο (το ποτε καθοριζεται απο τον πραγματογνωμονα).Δε εχει σχεση με προκαταβολες και τετοια.

 

 

Ρε παιδιά σε άλλον κόσμο ζω?

αυτό που το βρήκες KF?

Δεν υπάρχει...

π ρ ώ τ η φορά το ακουω

νομίζω πάντως ότι γίνεται πέρα από τις οδηγίες και προδιαγραφές του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.