Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

..........πόσα να ζητήσω;

 

Τόσα όσα "συμβαδίζουν" ως "κοινή συνισταμένη" των:

 

1. Του χρόνου που θ' αφιερώσεις γι' αυτή την εργασία.

2. Των αναμενόμενων άμεσων ή έμμεσων προσδοκιών από το συγκεκριμένο πελάτη.

3. Της οικονομικής κατάστασης του πελάτη, που κατάφερες να "οσφρηστείς".

4. Των κάθε είδους και μορφής εξόδων που θα επωμιστείς.

5. Των κάθε είδους και μορφής "δυσκολιών" που θα κληθείς ν' αντιμετωπίσεις.

6. Της συνολικής "εικόνας" και του "επαγγελματισμού" που "χτίζεις".

7. Του μέσου όρου της αμοιβής, για αντίστοιχη εργασία, άλλων ανταγωνιστικών σου επαγγελματιών.

8. Του "ηθικού", "επαγγελματικού", "μορφωτικού" και "πνευματικού" σου επιπέδου.

9. Της "πολιτικής" και "φιλοσοφίας" marketing, που ως επαγγελματίας έχεις αποφασίσει ν' ακολουθείς.

 

Το "πόσα ακριβώς" εσύ κάθε φορά θα καλείσαι να το αποφασίσεις! Δεν θα στο πει κανείς! Δεν συμβαδίζουν τα δικά σου "τόσα" με τα "τόσα" του οιουδήποτε άλλου! Είσαι κι εσύ όπως ο καθένας μας unique!!! Διότι απλώς η δική σου "κοινή συνισταμένη" όλων των παραπάνω είναι unique!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω τι χρειάζομαι (από συναινέσεις) για τακτοποίηση κλειστού χώρου στην πυλωτή πολυκατοικίας και αλλαγή θέσεων στάθμευσης. Είμαι σε κοινόχρηστο χώρο και έχω συναινέσεις από το 80% . Το υπόλοιπο 20% δεν υπογράφει. Καλύπτομαι και προχωράω ή χρειάζομαι το 100% ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω τι χρειάζομαι (από συναινέσεις) για τακτοποίηση κλειστού χώρου στην πυλωτή πολυκατοικίας και αλλαγή θέσεων στάθμευσης. Είμαι σε κοινόχρηστο χώρο και έχω συναινέσεις από το 80% . Το υπόλοιπο 20% δεν υπογράφει. Καλύπτομαι και προχωράω ή χρειάζομαι το 100% ? 

 

καλημέρα, αρκεί το 51 %

 

" ....Την αίτηση υποβάλλει:

.......

δ) ο συνιδιοκτήτης:

i) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλα−

γών χρήσης επί κοινοχρήστων χώρων ακινήτου, στο

οποίο έχει συσταθεί οριζόντιος ή κάθετος ιδιοκτησία

μετά από απόφαση της πλειοψηφίας, σύμφωνα με τα

οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας, άλλως

με απλή πλειοψηφία.... "

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Στο διάγραμμα κάλυψης θα βάλουμε με διαφορετική διαγράμμιση χώρους από 3843 και 4178? Λογικά πρέπει να αναφέρουμε όλες τις παλαιότερες ρυθμίσεις.Θα τα αθροίσουμε όλα κανονικά σε πινακάκι δίπλα συνολική δόμηση, κάλυψη κτλ?

 

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα για Δ-μα κάλυψης 4178/13 για ερωτήματα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συντάξεις το δ. κάλυψης με τρόπο απλό, ευκρινή και κατανοητό για κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει στο μέλλον.

Σημασία έχει να είναι σωστά τα μεγέθη των αυθαιρέτων και τον νόμιμων χώρων με τις αντίστοιχες παραπομπές σε νόμους τακτοποίησης και ιδιαίτερες παραγράφους του νόμου. Το πως θα παρουσιαστούν δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία. Μπορείς να διαγραμμίσεις, μπορείς να βάλεις πίνακα, βελάκια και ότι άλλο θεωρείς σωστό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Στις βεβαιώσει που βγάζουμε για αδόμητα, πρέπει τελικά να ανεβάσουμε το τοπογραφικό του ακινήτου στο σύστημα του ΤΕΕ (παρολο που δεν απαιτει κανενα αρχειο)??

Link to comment
Share on other sites

ok, thanks!

 

Απλα ειπα να ρωτησω, γιατι οι συμβολαιογραφοι ακομα μου ζητανε να γραψω και να υπογραψω ενα κειμενακι επανω στο τοπογραφικο του συμβολαιου οτι το διαγραμμα αυτο ειναι το ιδιο που θα καταθεσω στο ΤΕΕ οταν μου ζητηθει, σχτικα με τη συγκεκριμενη βεβαιωση αδομητου για το εκαστοτε συμβολαιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι αυτό που ζητάει η συμβολαιογράφος είναι καταχρηστικό.

Η δήλωση αυτή θα είχε νόημα σύμφωνα με τα παρακάτω, αν έκανες υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών.

Βασίζεται (εσφαλμένα κατά τη γνώμη μου) στα παρακάτω που αναφέρονται στην Υ.Α: 

 

Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των απαραίτητων 
δικαιολογητικών για την υπαγωγή στο άρθρο 24 του 
νόμου 4178/2013 «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης - Περιβαλλοντικό 
Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 174/Α΄). 
 
«3.  Με  την  εξόφληση  του  ενιαίου  ειδικού  προστίμου  σε  ποσοστό  τουλάχιστον  30%, 
εφόσον υποβληθεί ηλεκτρονικά δήλωση του εξουσιοδοτημένου μηχανικού της παρ. 1 του 
άρθρου  2  ότι    έχει  στη  διάθεσή  του  όλα  τα  δικαιολογητικά  και  τις  μελέτες  και  θα  τα 
υποβάλλει ηλεκτρονικά στην ανωτέρω προθεσμία εκδίδεται η ειδική βεβαίωση της παρ. 1α 
(περ. iii) του άρθρου 3 του Ν. 4178/2013. Στην τεχνική έκθεση υπαγωγής που συνοδεύει 
τη βεβαίωση γίνεται σαφής αναφορά για την εξόφληση ποσοστού 30% του ενιαίου ειδικού 
προστίμου κατ` εφαρμογή της παρ. 1β του ιδίου άρθρου. Για την εφαρμογή της παρ. 3 
του  άρθρου  3  του  Ν.  4178/2013  ως  αντίγραφα  των  σχεδίων  από  το  πληροφοριακό 
σύστημα  προσκομίζονται  και  επισυνάπτονται  αντίγραφα  των  σχεδίων  που  φέρουν 
υπογραφή και σφραγίδα Μηχανικού στα οποία αναγράφεται ο ηλεκτρονικός κωδικός της 
δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 που εξάγεται από το πληροφοριακό 
σύστημα. Σε περίπτωση δε που τα συγκεκριμένα σχέδια δεν έχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά 
στο  πληροφοριακό  σύστημα  κατ`  εφαρμογή  της  παρ.  1  του  παρόντος  άρθρου,  τα 
αντίγραφα  των  σχεδίων  φέρουν  υπογραφή  και  σφραγίδα  Μηχανικού,  αναγράφεται  σε 
αυτά ο ηλεκτρονικός κωδικός της δήλωσης καθώς και η δήλωση του Μηχανικού ότι έχει 
στη  διάθεση  του  όλα  τα  δικαιολογητικά  στοιχεία  και  τις  μελέτες  και  θα  τα  υποβάλλει 
ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας.» 
 
4.  Στα  δικαιολογητικά  στοιχεία  και  σχέδια  που  παραδίδει  ο  αρμόδιος  μηχανικός 
στον  ιδιοκτήτη,  προσαρτώνται  στα  συμβόλαια  ή  υποβάλλονται  για  την  έκδοση 
διοικητικών πράξεων αναγράφεται τον ηλεκτρονικό κωδικό της δήλωσης υπαγωγής 
στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 που εξάγεται από το πληροφοριακό σύστημα. Σε 
περίπτωση που αυτά τα δικαιολογητικά δεν έχουν ακόμα εισαχθεί στο σύστημα θα 
συνοδεύονται  με  υπεύθυνη  δήλωση  του  μηχανικού  ότι  είναι  ταυτόσημα  με  αυτά 
που  θα  εισαχθούν  σε  ηλεκτρονική  μορφή.  Τα  δικαιολογητικά  στοιχεία  κατά  το 
χρόνο  ισχύος  τους  καθώς  και  τα  σχέδια  κατά  το  παρόν  άρθρο  εφόσον 
προσαρτηθούν  σε  δικαιοπραξίες  δύναται  να  επικυρώνονται  από 
συμβολαιογράφο κατά τις κείμενες διατάξεις προκειμένου να προσαρτηθούν σε 
μεταγενέστερες πράξεις. 
 
Τέλος,  σχετικά με το τοπογραφικό που ρώτησες στην # 956 δημοσίευσή σου, απαιτείται να υποβληθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα μετά την ενεργοποίηση της δυνατότητας αυτής μέσω διαπιστωτικής πράξης του αρμόδιου οργάνου (ΤΕΕ). (άρθρο 3 παρ. 1 ε Ν. 4178/13). Μέχρι λοιπόν να υπάρξει αυτή η διαπιστωτική πράξη δεν έχεις καμία υποχρέωση.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι;

Έχω δήλωση 4178 με έκδοση άδειας κατεδάφισης

Πριν την ολοκληρωμένη υπαγωγή ο ένας εκ τον συνιδιοκτητών (σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με σπίτι) πεθαίνει

Για την ολοκλήρωση πρέπει να περιμένω αποδοχή κληρονομιάς και να εμφανιστούν οι νέοι συνιδιοκτήτες;

Πρέπει πάλι να μου δώσουν ΥΔ Ε9 κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.