Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αγαπητοί Κοι Συνάδελφοι.

Ο.Α του 1980 με το ΦΕΚ 585Δ/78 απόφαση υπουργού Δ.Ε. 27067/78. Από Ισόγεια αποθήκη  έγινε ξυλουργείο + 60 μ2 αυθαίρετη επέκταση. Χρεώνω αλλαγή χρήσης? Σε τι υπηρεσίες? Υπάρχει και μια ισόγεια κατοικία στο οικόπεδο που προϋπήρχε βάσει κοινοτικής άδειας. Σήμερα έχει καταργηθεί ο οικισμός και ο 539 Δ/89 επιτρέπει χρήση καταστημάτων μεγίστου εμβαδού 50.00 μ2

Καμιά Ιδέα?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλώνω ανεπάρκεια. Κάπως ειδικό το θέμα σου. Αλλά έχω την αίσθηση ότι οι χρόνοι είναι ο κρίσιμος παράγοντας

Link to comment
Share on other sites

δηλώνω ανεπάρκεια. Κάπως ειδικό το θέμα σου. Αλλά έχω την αίσθηση ότι οι χρόνοι είναι ο κρίσιμος παράγοντας

Σε εχαριστω Συναδελφε για την απαντηση.Το θεμα ειναι βασικα οτι εχει εκδοθει η Ο.Α. το 1980 με το ΦΕΚ που ισχυε τοτε.Ηταν οικισμος προ του 23 ο οποιος το 89 καταργηθηκε και σημερα ουσιαστικα ισχυει το 539Δ .Το ζητημα ειναι οτι η αποθηκη εγινε ξυλουργειο πραγμα που δεν επιτρεπετε  απο της χρησης γης. Η μηπως το ξεπλενει κι αυτο ο 4178.Το ετος ειναι σιγουρα 83 - 03.

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν μπορείς να αποδείξεις ότι η αλλαγή έγινε σε κάποιο διάστημα που δεν απαγορεύεται η χρήση, τότε μου φαίνεσαι ΟΚ. Εκτός αν δεν έχει άδεια λειτουργίας και περιμένει να πάρει τώρα για πρώτη φορά με βάση τη δήλωση. Αυτό θα είναι (πολύ) δύσκολο αν δεν επιτρέπεται η χρήση σήμερα. (όχι απαραίτητα αδύνατο πάντως)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το Φεκ 585δ/78 και εχει και την Υ.Α. 27067/78. Αναφέρεται γενικά περί διαδικασίας εκδόσεως οικοδομικής άδειας και μέσα σε όλα για οικισμούς προ του 23. Πουθενά δεν βλέπω

 αναφορά στο τι χρήσεις επιτρέπονται . (Το πιθανότερο πάντως είναι να μην επιτρέπονταν και τότε Ξυλουργεία όπως και σήμερα). 

Να το δούμε από μια διαφορετική γωνία λίγο. Όταν βγήκε η άδεια το 1980 το δήλωσε αποθήκη και το μέτρησε στην κάλυψη και τον Σ.Δ. του οικοπέδου. Άδεια λειτουργίας δεν ξέρω αν έχει (πως θα έχει αν δεν επιτρέπεται η χρήση) θα μου πεις Ελλάδα ζούμε. Ας υποθέσουμε ότι το βάζω στον 4178 και δηλώνω την αλλαγή χρήσης μαζί με τα υπόλοιπα και μια και δεν επιτρέπεται η χρήση τον πάω κατηγορία 5.

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να το βάλω στον 4178. Ασχέτως με την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που έχει γίνει. Τώρα αν θα πάρει άδεια λειτουργίας δεν το ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

λίγο επιλεκτική η αντιμετώπιση μου φαίνεται.

Το αν μπορείς να το βάλεις στον 4178 εξαρτάται ΚΑΙ από τη χρήση.

Εκτός αν θέλεις να βάλεις την επέκταση ως αποθήκη και να ξεχάσεις τελείως το ξυλουργείο.

Αρκεί να το καταλάβει καλά ο ιδιοκτήτης

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω επιπλέον στοιχεία. Τότε υπήρχε ο οικισμός και μετά το 1989 καταργήθηκε. Σήμερα είναι εκτός σχεδίου και το Φεκ που οικοδομεί είναι το 539 δ /89 για μέχρι 2.000 μ2 και πάνω από αυτό πάει με το 270 εκτός σχεδίου. Το 1980 που βγήκε η Ο.Α. ο Σ.Δ.max ήταν 200 μ2. Προϋπήρχε και ένα κτίσμα με χρήση κατοικίας (υπάρχει και σήμερα)και με την άδεια για την αποθήκη έφταναν τα 184 μ2 < 200 μ2 όλα καλά. Μετα όμως έγινε η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης της αποθήκης σε ξυλουργείο και έκανε και μια αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση του. Σαφώς και έχουμε Υ.Δ.Κ.Χ. και κάλυψης. Το θέμα είναι επειδή σήμερα δεν επιτρέπεται η χρήση , αν θα το βάλω στον 4178 μην έχω εγώ πρόβλημα. Θα δηλώσω την αυθαιρεσία όπως είναι και ας πάει κατηγορία 5. Το οικόπεδο έχει δυο συνιδιοκτήτες. Ένας έχει το ένα τμήμα του με την κατοικία και ο άλλος το υπόλοιπο με το ξυλουργείο και την αυθαίρετη επέκταση του. Ο πρώτος εκ των δυο θέλει να το βάλουμε στον 4178 για να κάνει σύσταση (κάθετη) και να χωρίσει την ιδιοκτησία του. Για αυτό γίνεται όλη η ιστορία. Και θα πληρώσει και όλη την διαδικασία μαζί και πρόστιμα - αμοιβές μια και π μαραγκός είναι έτοιμος για χρεοκοπία και υπολειτουργεί. Αυτη είναι η πλήρης εικόνα Συνάδελφε.

​Το Ξυλουργείο απ ότι καταλαβαίνεις δεν μπορώ να το καταπιώ. 

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το Φεκ 585δ/78 και εχει και την Υ.Α. 27067/78. Αναφέρεται γενικά περί διαδικασίας εκδόσεως οικοδομικής άδειας και μέσα σε όλα για οικισμούς προ του 23. Πουθενά δεν βλέπω

 αναφορά στο τι χρήσεις επιτρέπονται . (Το πιθανότερο πάντως είναι να μην επιτρέπονταν και τότε Ξυλουργεία όπως και σήμερα). 

Να το δούμε από μια διαφορετική γωνία λίγο. Όταν βγήκε η άδεια το 1980 το δήλωσε αποθήκη και το μέτρησε στην κάλυψη και τον Σ.Δ. του οικοπέδου. Άδεια λειτουργίας δεν ξέρω αν έχει (πως θα έχει αν δεν επιτρέπεται η χρήση) θα μου πεις Ελλάδα ζούμε. Ας υποθέσουμε ότι το βάζω στον 4178 και δηλώνω την αλλαγή χρήσης μαζί με τα υπόλοιπα και μια και δεν επιτρέπεται η χρήση τον πάω κατηγορία 5.

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να το βάλω στον 4178. Ασχέτως με την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που έχει γίνει. Τώρα αν θα πάρει άδεια λειτουργίας δεν το ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τελικά.

οι χρήσεις γης καθορίστηκαν το 1987-επομένως ποιες χρήσεις γης ψάχνεις!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

δεν μελέτησα όλες τις αναρτήσεις σου (ούτε και πρόκειται να το κάνω -ψάχνοντας τα Π.Δ κλπ)

για να δω ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημά σου!

 

Απλά σου υπενθύμισα  ότι οι χρήσεις γης καθιερώθηκαν με το Π.Δ της 23.2/6.3.1987

(και πιο μπροστά με το Π.Δ 81/80 ΦΕΚ 27Α που αφορούσε Χ/Γ σε περιοχές αποκλειστικά  με Σ.Π) 

 

Εσύ αναφέρεις ότι βρίσκεσαι σε οικ προ του 1923

(δεν ξέρω για αυτόν ισχύει κάποιο ειδ διάταγμα χ/γ)

 

Γενικά στους οικ <2000 κατ και στους προ του 1923 

μόλις το 2014 με το Ν 4269/14 φεκ 142α/28-6-14

Άρθρο 30 καθιερώθηκαν οι επιτρεπόμενες Χ/Γ

(και με Ν 4315 φεκ 269α/24-12-14 τροπ/καν ορισμένες)

 

Επομένως συσχέτισε τα παραπάνω με τον 4178

 

υ.γ Στην περιοχή μου (οικ προ του 1923 μέχρι το 1988)

είχαμε τέτοια κτίσματα με κανονικότατες άδειες λειτουργίας

αλλά και σε άλλους οικ προ του 1923  εκδίδαμε άδειες ξυλουργείου

 μέχρι και το 2005 όπως θυμάμαι για μια περίπτωσή μου

(με μια ισχύ ...<των ...

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.