Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά δήλωσης Ν. 4014/11 σε Ν. 4178/13 από αλλο μηχανικό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ' ότι ξέρω δεν έχει να κάνει με το τι έχει πληρωθεί από τα πρόστιμα. Εξάλλου ο μηχανικός δεν εμπλέκεται στις πληρωμές των προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για τη διαδικασία παραίτησης και ανάληψης από άλλο μηχανικό. Γίνεται αυτόματα από το ΤΕΕ όταν γίνει η αίτηση ή αυτό θα χρειαστεί κάποιες μέρες για να μεταφερθεί η δήλωση στον νέο μηχανικό; 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει κάνει τη διαδικασία για να με ενημερώσει;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει. Σε δήλωση που θα μεταφερθεί από τον 4014 στον 4178, από άλλο μηχανικό, στα δικαιολογητικά υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί το γραμμάτιο πληρωμής υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ του πρώτου μηχανικού; Σε περίπτωση που δεν το έχει πληρώσει, αρκεί να πληρωθεί εκ νέου από τον καινούριο μηχανικό που θα κάνει τη μεταφορά; ή πρέπει να πληρωθεί και να κατατεθεί και αυτό που αφορά τη δήλωση του 4014; 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

αν δεν το ' χει πληρώσει γιατί να αναζητηθεί? ούτως ή άλλως βγήκε αντισυνταγματικός, άρα και ότι αρχεία έχουμε ανεβάσει είναι αντισυνταγματικά. Επομένως έχεις δεν έχεις πληρώσει δεν έχει καμία ισχύ. 

Αν κάνεις μεταφορά και είσαι ίδιος μηχανικός και έχεις πληρώσει την κρατηση τσμέδε, ξαναπληρώνεις? Εγώ σε μια που είχα πληρώσει με 4014 και που έχω κανει μεταφορά δεν σκοπεύω φυσικά να πληρώσω. Ούτε καινούριο Α/Α έργου από το σύστημα αμοιβών  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οταν γινεται παραιτηση του "πρωτου" μηχανικου, η δηλωση μεταφερεται (απο το support 24/7 του ΤΕΕ) στη λιστα του "δευτερου" μηχανικου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μας έχει ψήσει το ψάρι στα χείλη το όλο θέμα με τα αυθαίρετα... Κ οι απορίες όλο κ πληθαίνουν...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να αντικατασταθεί ο Μηχανικός εαν έχει ηδη πληρωθεί το ποσοστό ανταπόδοσης...
Αναλυτικότερα η περίπτωση ο ιδιοκτήτης ενημερώθηκε για την διαδικασία μεταφοράς της δήλωσης του καθώς κ για το έξτρα κοστος (100ε!!!)...
Ενώ δέχτηκε (υπο την πίεση της ημ/νίας υπαγωγής) πήγε πλήρωσε τα 15ε κ 1-2 μέρες μετα σε επικοινωνία μαζί μου άρχισε να μ λέει οτι 'προσπαθώ να βρώ δουλίτσα να κάνω', οτι άλλος μηχανικός της περιοχής της είπε οτι δε χρειάζεται μεταφορά(!!!) κλπ...
Εν ολίγης δημιουργήθηκε ένταση κ λόγο του μη σεβασμού μου κ αισθανόμενος προσβελημένος δε θέλω ούτε εγώ να συνεχίσω μαζι της...
Για τον 4178 δε μ εχει δώσει ούτε ΥΔ ούτε τίποτα (πλήρωσε μόνο το 15ρι)...
Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις πληρωθεί, παραιτήσου από τη συνέχεια, αφού θεωρητικά έχεις ολοκληρώσει την εργασία του 4014

η οποία προφανώς δεν περιελάμβανε τον 4178

(δεν ξέρω με τη δήλωση τι θα γίνει που μεταφέρθηκε και πληρώθηκε και το 15. Πρόβλημα. Γιατί μπορεί αυτός να πει ότι δεν ήθελε μετάβαση)

Link to comment
Share on other sites

με τον 4014 έχω τελειώσει... πληρωμένος κ έδωσα κ την απόδειξη! (κ νόμιζα οτι τέλος 8-)  )
και εμένα εκει ειναι το θέμα μου... ενώ τηλεφωνικά συμφώνησε κ πήγε πλήρωσε μετά μετάνιωσε!!!
αν δεν ειχε δώσει το ποσοστό ανταπόδοσης όλα οκ... τώρα τι κάνουμε :???: 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια από την άλλη, αφού πλήρωσε το ΤΕΕ, έμμεσα συμφώνησε με την μετάβαση.

Άρα, νομίζω είσαι καθαρός και μπορείς να παραιτηθείς μονομερώς. Νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.