Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις του Ν.4178/13


dimitris123

Recommended Posts

Και εγώ νομίζω πως είναι xtra.Δήλωση δεν έχω κάνει πρόσφατα,αλλά συνάδελφος που έκανε μου το επιβεβαίωσε.Άλλωστε στο νόμο (Αρθ10 παρ 8-) αναφέρεται:
"Το ποσοστό αυτό καταβάλεται ΠΛΕΟΝ του υπολογιζόμενου παραβόλου και του ειδικού προστίμου που προβλέπονται στον παρόντο νόμο.Σε κάθε περίπτωση το ποσοστό αυτό δεν μπορεί να να υπερβαίνει το 3%.... "

Link to comment
Share on other sites

Τέλος υπαγωγής 1 09/09/2013 500   06/02/2015   Ανεξόφλητη 500 Επιλογή Ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ 1 09/09/2013 15   06/02/2015   Ανεξόφλητη 15

 

 

οτι ναναι.....παλι καλα που τοπαθα με μικρη δηλωση και δεν θα μπουν απο την τσεπη μου

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος υπαγωγής 1 09/09/2013 500   06/02/2015   Ανεξόφλητη 500 Επιλογή Ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ 1 09/09/2013 15   06/02/2015   Ανεξόφλητη 15

 

 

οτι ναναι.....παλι καλα που τοπαθα με μικρη δηλωση και δεν θα μπουν απο την τσεπη μου

 

 

Τι εννοείς συνάδελφε? Υπάρχει κάτι που δεν είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

τα 15 ευρω ειναι ΕΞΤΡΑ

 

δλδ παραβολο 500 με σημα ΥΠΕΚΑ πανω αριστερα

και παραβολο 15 με σημα  ΤΕΕ πανω αριστερα

 

συνολο προς πληρωμη για να προχωρησει η δηλωση 515 !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις δηλώσεις του 4014 που πρέπει να μεταφερθούν τι γίνεται εφόσον εχουν πληρωθεί παράβολα και εχουν προχωρήσει οι δηλώσεις???

Link to comment
Share on other sites

Με τις δηλώσεις του 4014 που πρέπει να μεταφερθούν τι γίνεται εφόσον εχουν πληρωθεί παράβολα και εχουν προχωρήσει οι δηλώσεις???

 

Στο υφιστάμενο παράβολο της μεταφερθείσας δήλωσης θα σου βγάζει υποχρέωση 

παράβολο 15€ με σήμα  ΤΕΕ  ως ανεξόφλητο.

Το παράβολο που είχες καταθέσει θα στο βγάζει εξοφλημένο.

 

Διαφορετικά η δήλωση δεν προχωράει.

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πως μπορώ να ανεβάσω ένα ΦΕΚ στο εθνικό τυπογραφείο?

 

Θέλω ανταποδοτικό τέλος κι εγώ, για οτιδήποτε δεν με νοιάζει.

 

Είναι απαραίτητο να βγει σε ΦΕΚ ή μπορώ να το ζητάω από μόνος μου?

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του εγχειριδείου του ΤΕΕ (ΣΕΛ.13)  αν παρατηρήσετε καλά την εικόνα που δείχνει πώς εξοφλούνται τα ποσά θα δείτε ότι φάίνεται το ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ άρα ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πολλά ή αλλιώς θα μπορούσαν να είναι λιγότερα (2% ή και 1%).

 

Άκουσα τον πρόεδρο να λέει πως το κόστος της τράπεζας πληροφοριών Τ.Ε.Ε. στο σύνολό της κοστίζει 1.500.000 ευρώ το χρόνο.

Και ήδη από τις πρώτες μέρες λειτουργίας του συστήματος υποβολής δηλώσεων 7.000 Χ 15 (το δυσμενέστερο) = 1.050.000 ευρώ.

 

7.000 * 15 = 105.000. Χρειάζονται 100.000 δηλώσεις των 500 το χρόνο για να βγάλει τα έξοδα το σύστημα (λιγότερες για πιο ακριβά παράβολα). Πόσες δηλώσεις (με πληρωμένα παράβολα) είχε ο 4014 κάθε χρόνο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.