Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Απαντήσεις σε ερωτήματα από ΔΟΚΚ, ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ.


Recommended Posts

στο β μερος ερωτοαπ.της Πελοπονησου στο παρ.77 ,μηπως ειναι λαθος κ μπαινει συντ.παραβιασης πρασιας?????????

Link to comment
Share on other sites

 

4. Ο χρόνος κατασκευής υπογείου ή άλλων τμημάτων που είναι στατικά και άρρηκτα δεμένα με τον φέροντα οργανισμό της Ο.Α. τεκμαίρεται οτι είναι ο ίδιος με αυτόν του κυρίως φέροντα οργανισμού.  Αυτό θα σμπεριληφθεί απο τον μηχανικό στη Τεχνική του Έκθεση

 

Παρα πολυ σημαντικο αυτο, ειδικα οταν μιλαμε για τμηματα που δε δυναται να αποδειχθουν διαφορετικα, ουτε με ΑΦ ουτε αλλιως

Εχω συναντησει πληθωρα πολυκατοικιων που εχουν επεκταθει σε πρασιες κλπ με την ακολουθια του ΦΟ αλλα ελλειψει αποδεικτικων, τα εβαζα ως μεταγενεστερα του 2004

 

Μακαρι να συμπεριληφθει στη νεα εγκυκλιο μεσα στη βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Να το δεις γραμμένο λίγο δύσκολο το κόβω...

 

Εσύ θα ήσουν κατοχυρωμένος με το εξής:

Α/Φ ότι υφίσταται η κατασκευή προ 1990.

Τεχνική έκθεση δική σου ότι ο Φ.Ο. είναι άρρηκτα συνδεμένος και δε μπορεί να έχει γίνει με άλλον τρόπο.

Άμα συμβεί κάτι, εγώ θα έρθω να σε υποστηρίξω.

Και μετά το πολύ πολύ τσιγάρα μαζί με τον δήμαρχο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προς [email protected]

Σήμερα στις 9:24 π.μ.

κατ αρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας ,κατανοωντας το

πληθος των ερωτησεων που υποβαλλονται

Συμφωνα με την υπ αρ 1.απαντηση σας, δημιουργειται διαφορετικη αντιμετωπιση για την ιδια αυθαιρεσια κ συγκεκριμενα

π.χ.

100τ.μ με οικ.αδεια

α) προσθηκη Η.Χ, 10τμ χωρις αλλη παραβαση,παει κατ.5

β)προσθηκη Η.Χ, 10τμ του οποιου εκλεισε το 1τμ

τοτε επειδη ΥΔ<40%,ΥΚ<40% (για το 1τμ ) ,παει κατ.4 κ εξαιρειται

 

μηπως τελικα οι αυθαιρεσιες με αναλυτικο πανε defacto κατ5

DOKK E Gardiki
Προς Εγώ
 
Νοεμ 10 τις 10:44 μ.μ.
1) Αυθαίρετος Η/Χ, 18 παρ. 5β δεν πάει υποχρεωτικά στην κατηγορία 5, υπάρχουν και άλλες κατηγορίες

2) Τα 9 τ.μ. του αυθαίρετου Η/Χ, όπως στην προηγούμενη περίπτωση και το 1,0 τ.μ. ως κλειστός χώρος με τους σχετικούς συντελεστές  

 Εμφάνιση ιστορικού μηνυμάτων
 

Τωρα δεν καταλαβαινω τιποτα

στη προηγουμενη απαντηση ,η Γαρδικη λεει οτι ΗΧ δεν προσμετρουν για την ευρεση κατηγοριας?

αρα αν σε κτιριο ΜΕ ΟΑ 2005 με μονη παραβαση ΗΧ δεν παει σιγουρα κατ 1,2,3.

1.αν μετραει για την ευρεση κατ ,σε αντιθεση με οτι λεει η Γαρδικη ,τοτε αν<40%========>κατ4 η αν>40%-------->κατ5

2.αν ΔΕΝ μετραει   συμφωνα με την προηγουμενη απαντ. Γαρδικη ,τοτε παμε κατ5 υποχρεωτικα  ,που τωρα το αντικρουει

 

μηπως εχω πιει παραπανω??

 

 

 

υγ Θεοδωρη  θυμασαι  το 1τμ το βαζω για παραβαση με μετακινηση τοιχου??εγω θα τους τρελλανω η αυτοι

εμας???

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το μεγάλο νέο είναι ότι η απάντηση ήρθε Κυριακή στις 22:44...

 

Μετά, μάλλον μιλάτε για άλλο θέμα...

Μάλλον δεν έχει συνδέσει το προηγούμενο σου mail με το επόμενο.

 

Και λέω εγώ:

αν ΔΕΝ μετράει (που για μένα είναι λάθος να μην μετρήσει) πάει 4 γιατί θα έχεις ΥΔ=ΥΚ=0

αν μετράει τότε θα κάνεις έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το μεγάλο νέο είναι ότι η απάντηση ήρθε Κυριακή στις 22:44...

 

Μετά, μάλλον μιλάτε για άλλο θέμα...

Μάλλον δεν έχει συνδέσει το προηγούμενο σου mail με το επόμενο.

 

Και λέω εγώ:

αν ΔΕΝ μετράει (που για μένα είναι λάθος να μην μετρήσει) πάει 4 γιατί θα έχεις ΥΔ=ΥΚ=0  <40% το ιδιο νομιζα,αλλα μετα απο ωριμοτερη σκεψη ,αν ΔΕΝ μετραει δεν μετραει ,δεν κανω ελεγχο (γιατι οπως το αναφερεις ΥΔ=ΥΚ=0  ειναι σαν να κανεις ελεγχο)

αρα παει  κατ5

αν μετράει τότε θα κάνεις έλεγχο.

θα το υποβαλλω για τριτη φορα ,μεχρι να απαντησει γιατι στη πρωτη απαντηση μαλλον εννοουσε οτι ΔΕΝ υπολογιζουμε ηχ ,στεγαστρα για τους συντελεστες  κ οχι για κατηγορια!

 

Σώμα μηνύματος

 

Η ερωτηση μου ειναι  για την ευρεση ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (οχι σντελεστων)

 

οι ΗΧ,στεγαστρα,αρ18 παρ5β κ αποθηκες <15τμ ,αντλητ.εγκ/σεις αρ9παρΓιγ μετρουν ως επιφανειες κ υπολογιζονται στο Διαγ.καλυψης?

Εμφάνιση ιστορικού μηνυμάτων
Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Προς [email protected]

> α) Σύμφωνα με την παρ.1 του αρθ.11 του ν.4178/2013 ο ιδιοκτήτης, εφ’οσον το επιλέξει, μπορει να υποβάλει 1 ΜΟΝΟ ΔΗΛΩΣΗ για ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κτηριο, σωστα? (μαλιστα η Εγκυκλιος 3 λεει οτι αυτο ειναι ανεξαρτητο απο τον αριθμο των Βεβαιωσεων για Μεταβιβαση που θα απαιτηθουν μελλοντικα σε ενδεχομενη μεταβιβαση μεμονομενων οριζοντιων ιδιοκτησιων)
> β) Σε περιπτωση που υποβάλει μια μονο δηλωση, τοτε η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ θα ληφθει υποψιν 1 μονο φορα συνολικα για ολοκληρο το κτηριο  ή υποχρεωτικα 4 φορες αφου ο νομος μιλαει για Διαφορετικη διαμερισματωση ΟΡΟΦΟΥ?
> γ) Η επιλογη κατηγορίας 4 ή 5 αυθαιρεσιων θα γινει συγκρινοντας τις συνολικες αυθαιρεσιες του κτηρίου με τα επιτρεπομενα πολεοδομικα μεγεθη και πλεον λαμβανοντας υποψιν 1000/1000 χιλιοστά ιδιοκτησιας, σωστα?

-------------------------------

 

α, β) Η παρ. 10 του άρθρου 23 αναφέρεται σε διαφορετικη διαμερισμάτωση ΟΡΟΦΟΥ.
Επομένως πρέπει για κάθε έναν από τους 4 ορόφους να εφαρμοστεί η διαφορετική διαμερισμάτωση, δηλ. 4χ500
γ) Ο έλεγχος για την επιλογή της κατηγορίας 4 ή 5 γίνεται με τα μεγέθη που προβλέπονται να κατασκευαστούν στην οικ. άδεια.
Μετά την επιλογή της κατηγορίας για τον υπολογισμό του προστίμου εφαρμόζονται οι συντελεστές που προκύπτουν από τη σύγκριση των αυθαιρέτων επιφανειών προς τις επιτρεπόμενες επιφάνειες από τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή του ακινήτου.
 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

νικ,

όταν λέμε δεν μετράει εννοούμε ότι έχουμε άθροισμα μηδέν.

Έλεγχο κάνεις πάντα.

Το τι βρίσκεις είναι που διαφέρει.

Επομένως κάνεις για τυπικούς λόγους το 0/εγκεκριμένα = 0 κτλ κτλ

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Αρα:

 

Για την επιλογη Κατηγοριας 4 ή οχι οταν εχω μια οριζοντια ιδιοκτησια:    

Συνολικα μ2 αυθαιρεσιων συγκεκριμενης οριζ.ιδιοκτησιας  /  (Συνολικα μ2 ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕΝΩΝ στην οικοδομικη αδεια για ολο το κτηριο)* (χιλιοστα συγκεκριμενης ιδιοκτησιας)

 

Για τον υπολογισμο του προστιμου:

Συνολικα μ2 αυθαιρεσιων συγκεκριμενης οριζ. ιδιοκτησιας / (Συνολικα μ2 ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ απο τους ορους δομησης της πειροχης)*(χιλιοστα ιδιοκτησιας)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.