Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2014);


sdim

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;  

93 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2014)
      36
    • Έχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      8
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      0
    • Δεν απαντώ
      2
    • Είμαι υπάλληλος, πληρώνει ο εργοδότης το ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Είμαι υπάλληλος αλλά χρωστάει ο εργοδότης το ΤΣΜΕΔΕ
      0
    • Χρωστάω / δεν έχω πληρώσει τουλάχιστον ένα εξάμηνο ή δόση διακανονισμού
      45
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει;

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      43
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      4
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      4
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      0
    • Δεν χρειάζεται/δεν υπάρχουν κυρώσεις (δεν κλείνει το σύστημα του ΤΕΕ, δεν χρειάζονται θεώρηση το μπλόκ για ΑΠΥ, κτλ)
      1
    • Δεν απαντώ
      2
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      36
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      3
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      0
  3. 3. Πόσων εξαμήνων οφειλές έχετε;

    • Κανένα
      38
    • 1
      17
    • 2
      13
    • 3
      5
    • 4~5
      10
    • 6~7
      5
    • 8+
      3
    • Δεν απαντώ
      2
  4. 4. Ποιο είναι το ύψος των οφειλών προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Μηδέν (δεν έχω οφειλές)
      38
    • 0€ ~ 5.000€
      31
    • 5.001€~10.000€
      15
    • 10.001€~ 20.000€
      6
    • > 20.000€
      2
    • Δεν απαντώ
      1


Recommended Posts

Σε σχέση με τις προηγούμενες 2 δημοσκοπήσεις, παρατηρούμε μία σταδιακή αλλά σταθερή μείωση αυτών που πληρώνουν. Για να είμαστε ακριβής το ποσοστό σήμερα είναι κάπως μοιρασμένο με μικρή τάση (όχι και 60%) στο να μην πληρώνουν..Υπολείπεται όμως στο κραχ του ταμείου από έλλειψη χρημάτων...Βαστάει γερά ακόμη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια παρατήρηση, θα μπορούσε να έχει και την επιλογή της πληρωμής με δόσεις με την κάρτα της Attica bank (και αν οι δόσεις αυτές εξοφλούνται κανονικά).

Link to comment
Share on other sites

Κατα τ'αλλα μιλαμε για κριση στους μηχανικους και βλεπω η πλειοψηφια εχει πληρωσει εισφορες.

Η Ψυχή μας το ξέρει το πως έχουμε καταφέρει να πληρώσουμε συνάδελφε. Το επόμενο όμως εξάμηνο πολύ φοβάμαι ότι θα μπω κι εγώ στο κλαμπ

Προτίμησα να κόψω το σουπερ μάρκετ παρά να μην έχω κάλυψη από το ταμείο. Ότι αυτό παρέχει. Χτύπα ξύλο αν χρειαστεί κάποιο νοσοκομείο τι γίνεται???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι σε όλους υγεία και να είναι αχρειαστα τα νοσοκομεία.

 

ΑΛΛΑ τόση άγνοια πια? έχετε πάει σε νοσοκομείο πρόσφατα?? (να μην πατε ποτε) τσιγγάνοι και ξένοι στο φουλ και λέτε ότι πρεπει να πληρώνουμε 5000 το χρόνο για να μπορούμε να μπούμε σε νοσοκομείο??

 

επιπλέον ξαναλέω δίνετε 5000k το χρόνο για να έχετε τις ΙΔΙΕΣ παροχες με κάποιον που "κολλάει" 20 ενσημα το χρόνο.

 

ας σταματήσει και το παραμύθι με αυτούς που έχουν σοβαρές ασθένειες γιατί έχω πατέρα καρκινοπαθή και βλέπω τι γίνεται και τι παρέχει ο ΕΟΠΥ.

 

θα ήταν ενδιαφέρον να συμπεριληφθούν και ηλικιακές παράμετροι στην έρευνα, δηλ. θα ήταν πολύ ενδιαφέρον ένα δείγμα που θα δείχνει ε.ε. μεταξύ 30 και 45 ετών , σε τιποσοστό έχουν τακτοποιημένες τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

εχω ξανααναφέρει την εκτίμηση μου για αυτούς που πληρώνουν.

 

1. πληρώνουν οι γονείς

 

2. πολύ χρήμα (μικρότερο ποσοστό από όλα)

 

3. κοντά σε σύνταξη.

 

4. πλήρης αγνοια .

 

έλεος σταματήστε να πληρώνετε αυτήν την παράνοια....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που δεν εχει απλα δεν πληρώνει τωρα κατι ατάκες η ψυχούλα μας το ξέρει τα ακούω βερεσέ... Άρα εχεις. Εδω επιχειρηματία να ρωτήσεις πως τα παει θα σου απαντήσει την παλεύουμε...

Στους μικρούς πληρώνουν οι γονείς οι μεγαλύτεροι όλο και κατι εχουν τέλος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχουλα μου ξερει εγω πως επιβιωνω.ποιο νοσοκομειο με λες?Χρωσταω 4 χιλιαρικα και παω για 6 σε κανα διμηνο αλλα εχω φαγακι καθε μεσημερι.

Το ξεχεσμα ομως που εριξα στο τοπικο τσμεδε οταν πηγα για διακανονισμο και με λεει δωσε μια προκαταβολη 1 χιλιαρικο πρωτα και τα αλλα τα διακανονιζουμε....

Ρε ΦΕΛΛΟΙ, αν ειχα ενα χιλιαρικο θα παντρευομουν.Και πεταγεται μια θεια και με λεει -Να σε δωσω εγω παληκαρι μου ενα χιλιαρικο να παντρευτεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε με την νέα κυβέρνηση τι θα γίνει.

Έχουν τάξει πολλά.

Ακόμα και να μην μειώσουν τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, αν επαναφέρουν το αφορολόγητο (παλιά ήταν στις 25.000€) και μειώσουν το ΦΠΑ (16% το 1984) θα μπορούμε να πάρουμε μια ανάσα.

 

Ο νέος πρωθυπουργός είναι γεννηθείς το 1974, άρα αν έχει ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ τον πιάνει το νέο ασφαλιστικό και σίγουρα θα θέλει να μειώσει τις 350.000€ ~ 400.000€ που θα πληρώσει ακόμα μέχρι να πάρει σύνταξη.

 

Από την άλλη, οι παλιοί μηχανικοί σίγουρα θέλουν να παραμείνουν υψηλές οι εισφορές ελπίζοντας να έχει το ταμείο χρήματα για να παίρνουν υψηλές συντάξεις.

Link to comment
Share on other sites

το τσμέδε των πολιτικών τους το καλύπτει φαντάζομαι το δημόσιο.. οπότε μπορεί και να μη γνωρίζουν καν πόσες είναι οι εισφορές...

Link to comment
Share on other sites

Το αφορολόγητο των 12.000Ε πιστεύω θα το κάνει άμεσα. Ελπίζω και σε μια ασφάλεια της τάξης των 200Ε/μήνα οπότε πιστεύω ότι θα πάρουμε μία πολύ μεγάλη ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε με την νέα κυβέρνηση τι θα γίνει.

Έχουν τάξει πολλά.

Ακόμα και να μην μειώσουν τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ........................................................................................................................

Αυτο ουτε καν  να το συζηταμε δεν πρεπει συναδελφε.Οι εισφορες πρεπει να μειωθουν και σε καμμια περιπτωση να μην ισχυσουν οι ληστρικες απαραδεκτες αυξησεις και μαλιστα αναδρομικα.Οι εισφορες αυτες δεν μπορουν και δεν πρεπει να ισχυσουν για τον απλο λογο οτι δεν ειναι δυνατον να πληρωθουν.Που να βρει ενας νεος μηχανικος 6000 ευρω το χρονο να τα δινει για ασφαλεια?Θα τρελαθουμε τωρα?Και  οι λιγο μεγαλυτεροι που πες οτι ειχαν και λιγο λιπακι μετα απο τοσα χρονια ουσιαστικα ανεργιας παει το εξαφανισαν.Και επειδη καποιοι ισως κοιτανε το ποσοστο τον μηχανικων που πληρωνει ακομα ασφαλεια εχω να πω οτι εμεις και οι οικογενειες μας ξερουμε πως τα καταφερνουμε.Εχεις αναλογισθει κανενας αν σε μια οικογενεια ειναι και οι δυο γονεις μηχανικοι τι κατασταση επικρατει ?Ας βγουν αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις λιγο και στο δρομο να δουν τι γινεται στον κλαδο .

 

Να υπενθυμισω τελος οτι την ανοιξη του 13 ειχε γινει επερωτηση απο ηγετικα στελεχη της σημερινης κυβερνησης σχετικα με τις εξωφρενικες αυξησεις στις εισφορες των μηχανικων.Ελπιζω και το ευχομαι τωρα που αυτοι οι ανθρωποι πηραν τις τυχες μας στα χερια τους να αποδειχτουν πιο ικανοι και στην τελικη να λειτουργησουν με την λογικη και να βαλουν ενα τελος σε αυτη την παρωδια των ασφαλιστικων εισφορων.

Επισης κατι θα πρεπει να γινει αμεσα με τους συναδελφους που εξαναγκαστηκαν σε διαγραφη απο το τσμεδε και ουσιαστικα σε καταθεση της αδειας τους.Το να χανει καποιος μηχανικος την αδεια του γιατι ζει σε μια πτωχευμενη χωρα (που δεν πτωχευσε αυτος αλλα καποιοι αλλοι) λογω των ασφαλιστικων εισφορων ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο για να μην πω καμμια πολυ πιο βαρια εκφραση.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.