Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Δεν κλαψουρίζω συνάδελφε που είμαι άνεργος αλλά φοροφυγάς δεν είμαι. Είμαι απλά τυχερός που μπορώ απλά να ζω από άλλη πηγή.

Αν αυτό είναι λόγος να συνεχίζω να πληρώνω όσα πληρώνει κάποιος που ζει από το μηχανηλίκι (+ότι όποια άλλη πηγή έχει), τότε να συνεχίσω να πληρώνω κερατιάτικα.

Την λογική άνεργος μηχανικός =φοροφυγάς μηχανικός εγώ δεν την καταλαβαίνω.

Μπορείς όμως να την εξηγήσεις στον κ. Παπαδήμο και να γίνεις σύμβουλός του. Η καχυποψία έχει πέραση αυτήν την περίοδο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τρελοβοσκέ τα ασφάλιστρα δεν είναι φόροι. Είναι κρατήσεις που θα σου επιστραφούν κάποτε. Το δεν πληρώνω γιατί δεν έχω τι πάει να πει ? Πότε θα τα πληρώσεις ? Ασφαλισμένος για περίθαλψη δεν πρέπει να είσαι ? Εάν δεν έχεις κόψει ΑΠΥ για ένα χρόνο κάτι θα πρέπει να κάνεις για να πληρώνεις την ασφάλεια σου. Δεν μιλάμε για το χαράτσι της ΔΕΗ ή τέλη κυκλοφορίας ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

 

Επίσης δεν ξέρουμε πως επενδύει το ΤΣΜΕΔΕ τα χρήματα του. Μπορεί να τα δεσμεύει για πολλά χρόνια σε επενδυτικές εταιρείες και να μην μπορεί να πει σήμερα ότι όποιος έχει μειωμένο εισόδημα δεν θα πληρώνει ασφάλιστρα και θα μου τα φέρει σε δύο χρόνια π.χ.

 

ikaros δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ ατομικής επιχείρησης και άνεργου υπαλλήλου στον ΟΑΕΔ ? Εσύ μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να κόψεις ΑΠΥ ο άνεργος δεν μπορεί να έχει εισόδημα μέχρι να βρει δουλειά, δεν έχει σφραγίδα. Επομένως είναι απλό το γιατί δεν υπάρχουν άνεργοι μηχανικοί...τυπικά. Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο με τους μηχανικούς αλλά με όλους τους αυτοαπασχολούμενους. Το ότι εσύ δεν έκοψες ΑΠΥ για ένα χρόνο δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κόψεις αύριο. Επομένως συμφωνείς να κλείσεις τα βιβλία σου στην εφορία πρώτα και μετά να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ για όσο θες ? Αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πληρώσεις τα ασφάλιστρα+τόκους μετά.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nik δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες..

Μιλάς για ΑΠΥ σφραγίδες κτλ..οκ. Ας πάρουμε την περίπτωση που κάποιος δεν έχει κάνει έναρξη στην εφορία δηλαδή δεν έχει ΑΠΥ και δεν μπορεί να κόψει. Το πολύ πολύ να έχει φτιάξει σφραγίδα για να το παίξει μούρη στους φίλους του. Αυτός λοιπόν δεν έχει δουλειά...Πληρώνει όμως εισφορές έτσι δεν είναι? Σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύει το άνεργος=δεν πληρώνω (ή πληρώνει ο μπαμπάς), δεν έχω ασφάλεια, δεν έχω συντάξιμα χρόνια?. Να μία εκδοχή.

Πάμε παρακάτω...Οταν έχεις ΑΠΥ αλλά δεν έχεις που να την δώσεις (δηλαδή δεν έχεις δουλειά), κλείνεις τα βιβλία, για όσο διάστημα είσαι έτσι δεν μπορείς να κόψεις ΑΠΥ και ταυτόχρονα το διάστημα αυτό θα μπορούσε να γίνεται και παύση εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ με το ανάλογο αντίτιμο (βλέπε παραπάνω). Καταλαβαίνω ότι σε προβληματίζει πως να το πω, η 'πρακτικότητα' (ωραία λέξη) του θέματος. Δηλαδή σήμερα τα κλείνω, μετά από 1 μήνα σκάει πελάτης για εν.επιθεώρηση, τα ξανανοίγω, δεν βρήσκω άλλον τα ξανακλείνω κ.ο.κ.

Και για αυτό υπάρχει λύση..Πχ θα μπορούσε να ισχύει ένα χρονικό διάστημα λέμε τώρα 6 μηνών που θα ήσουν στην μία ή στην άλλη κατάσταση. Εν πάση περιπτώση υπάρχει τρόπος μην τρελλαθούμε τώρα.

Και είπαμε όσο διάστημα είσαι άνεργος να μην πληρώνεις εισφορές και παράλληλα να μην έχεις συντάξιμα χρόνια ούτε ιατροφαρμακευτική κάλυψη...Δεν νομίζω να είναι παράλογα όλα αυτά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πληρώσεις τα ασφάλιστρα+τόκους μετά.

Γιατί και τόκους; Κάνω διακοπή για κάποιο διάστημα και δεν πληρώνω εισφορές. Ο χρόνος αυτός, δεν μετρά στα συντάξιμα χρόνια.

Για ποιο λόγο λοιπόν, θα έπρεπε να πληρώσω, αναδρομικά, εισφορές και τόκους (ή μάλλον πρόστιμο);

 

....Και είπαμε όσο διάστημα είσαι άνεργος να μην πληρώνεις εισφορές και παράλληλα να μην έχεις συντάξιμα χρόνια ούτε ιατροφαρμακευτική κάλυψη...Δεν νομίζω να είναι παράλογα όλα αυτά!

Ίκαρε, θα μπορούσε να υπάρχει κάποιος τρόπος για ιατροφαρμακευτική κάλυψη, για το διάστημα αυτό. Τι στα κομμάτια; Θα κάνουμε συμφωνητικό με τις αρρώστιες να μην μας ακουμπάνε;

Αλλά είπαμε. Τα κέρδη πάνω απ' τον άνθρωπο. Γιατί αποτελούν, λένε, "κίνητρο" για τον άνθρωπο...

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τρελοβοσκέ τα ασφάλιστρα δεν είναι φόροι. Είναι κρατήσεις που θα σου επιστραφούν κάποτε. Το δεν πληρώνω γιατί δεν έχω τι πάει να πει ? Πότε θα τα πληρώσεις ? Ασφαλισμένος για περίθαλψη δεν πρέπει να είσαι ? Εάν δεν έχεις κόψει ΑΠΥ για ένα χρόνο κάτι θα πρέπει να κάνεις για να πληρώνεις την ασφάλεια σου. Δεν μιλάμε για το χαράτσι της ΔΕΗ ή τέλη κυκλοφορίας ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

 

Επίσης δεν ξέρουμε πως επενδύει το ΤΣΜΕΔΕ τα χρήματα του. Μπορεί να τα δεσμεύει για πολλά χρόνια σε επενδυτικές εταιρείες και να μην μπορεί να πει σήμερα ότι όποιος έχει μειωμένο εισόδημα δεν θα πληρώνει ασφάλιστρα και θα μου τα φέρει σε δύο χρόνια π.χ.

 

Ο κλάδος υγείας αντιπροσωπεύει το 18% των ετήσιων εισφορών μου. Το υπόλοιπο 55% αντιστοιχεί στον κλάδο κύριας σύνταξης, το 11% στον κλάδο πρόνοιας και το 16% στον κλάδο επικουρικής ασφάλισης.

Γνωρίζεις καλά ότι το 82% των εισφορών μου πάει στον βρόντο. Θα σε έχει ενημερώσει ο κ. Βενιζέλος και τα ΜΜΕ, blogs κλπ σχετικά με τον δόκιμο όρο "περικοπή συντάξεων" και άλλους πολλούς, εκτός και αν ξέχασες σε ποια χώρα ζεις.

Σε ότι αφορά τον κλάδο υγείας, τα 5€ που μου επιστρέφει το ΤΣΜΕΔΕ για κάθε 45€ που δίνω για σφράγισμα τα λέει όλα.

Αλλά επειδή δεν έχω τεστάρει τις υπόλοιπες παροχές (αχρείαστες να 'ναι) δεν μπορώ να πω ότι τα 536€ που δίνω τώρα το χρόνο για τον κλάδο υγείας είναι ένα ποσό που έμενα προσωπικά δεν δυσκολεύει γιατί έχω περιορίσει άλλα πράγματα, δεν συμβαίνει όμως και με άλλους συναδέλφους.

 

Σαν συνήγορος υπεράσπισης του ΤΣΜΕΔΕ, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι δεν μιλάμε για ένα ταμείο ξεφτίλα, αλλά για ίσως το πλέον εύρωστο στην Ελλάδα.

Δεν θα φαλιρίσει λοιπόν το ΤΣΜΕΔΕ αν σε μερικές 100άδες μηχανικούς που έχουν αποδεδειγμένη αδυναμία πληρωμής των εισφορών τους παρέχει μια διευκόλυνση για ένα διάστημα(με ανάλογη περικοπή συντάξιμων ετών κλπ), είτε σε άλλους που απλά δεν επιθυμούν να είναι ασφαλισμένοι πλέον σε αυτό γιατί εργάζονται στο εξωτερικό ή όχι πλέον σαν μηχανικοί, δεχτεί την διαγραφή τους από το ταμείο.

 

Τέλος, πίστεψέ με τον άνεργο δεν τον ενδιαφέρει αν χάσει 1-2 συντάξιμα χρόνια αν διακόψει για 1-2 χρόνια τις εισφορές του, τον νοιάζει το σήμερα, όχι το 2040.

 

Και επειδή αυτό το θέμα αριθμεί ήδη 185 απαντήσεις νομίζω ότι δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί άκρη, όταν σε βασικές αυτονόητες έννοιες δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.

Ζήτω το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by trellovoskos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι απλά..........το ΤΕΕ ενδιαφέρεται μόνο για ρουσφετακια ηλικιακά , τακτοποιησεις αυθαίρετων κτλ.....και όχι για άνεργους ή υποαπασχολουμενους μηχανικούς............

 

το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα που αγωνίζεται και προωθεί , ενδιαφέρουν κυρίως τους πολιτικούς μηχανικούς ή στην καλύτερη περίπτωση τους δικτυωμένους μηχανικούς με χρόνια εμπειρία.......οι ΠΜ όμως είναι λιγότερο από 20% των μηχανικών......

 

έτσι ένας δικτυωμένος επαγγελματικα ΠΜ , που ασχολήθηκε με τακτοποιησεις αυθαίρετων , ημιυπαιθριους ακόμα και με ΠΕΑ , και φωτοβολταικα δεν μπορεί να αντιληφθει το μέγεθος της κρίσης των υπόλοιπων ειδικοτήτων...............

 

 

 

το ΤΕΕ άλλωστε είναι το μόνο επιμελητήριο στην Ελλάδα , το οποίο αυτά τα 2 χρόνια της απίστευτης κρίσης , όχι μόνο δεν ενηργησε να ανακουφίσει τα πληττόμενα μέλη αλλά δημιούργησε και ρουσφέτια όπως οι προσωρινοί επιθεωρητές , θέτοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του ηλικιακό κριτήριο ..........

 

 

 

εφόσον όμως το πρόβλημα της ανεργίας είναι υπαρκτό και τεράστιο είναι αδιανόητο λογω ενός νόμου του 1930 , που τότε ήταν αδύνατο οι λίγοι μηχανικοί να είναι άνεργοι να μην επιτρέπουν στην Ελλάδα του 2011 , σε έναν άνεργο αποδεδειγμένα να κάνει ότι και οι άλλοι επαγγελματίες δηλαδή να διακόψει την ασφάλεια εφόσον αδυνατεί να ανταπεξέλθει και όταν βρει δουλειά να την συνεχίσει………………..

 

 

 

όσο για τους συναδέλφους που χαίρονται για την ευρωστία του ΤΣΜΕΔΕ ας κοιτάξουν πιο ταμείο θα υποστεί την μεγαλύτερη ζημιά από το κούρεμα 50% , αλλά και πια τράπεζα δανείζει σε πολιτικά κόμματα που μετά από 2 , 3 χρόνια ίσως δεν υπάρχουν ή είναι πολύ μικρά……..μετα ισως αλλαξουν γνωμη

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κλαψουρίζω συνάδελφε που είμαι άνεργος αλλά φοροφυγάς δεν είμαι. Είμαι απλά τυχερός που μπορώ απλά να ζω από άλλη πηγή.

Αν αυτό είναι λόγος να συνεχίζω να πληρώνω όσα πληρώνει κάποιος που ζει από το μηχανηλίκι (+ότι όποια άλλη πηγή έχει), τότε να συνεχίσω να πληρώνω κερατιάτικα.

Την λογική άνεργος μηχανικός =φοροφυγάς μηχανικός εγώ δεν την καταλαβαίνω.

Μπορείς όμως να την εξηγήσεις στον κ. Παπαδήμο και να γίνεις σύμβουλός του. Η καχυποψία έχει πέραση αυτήν την περίοδο.

 

ρε φιλε θα με τρελανεις???

 

μολις πιο πριν εγραψα οτι αν αποδεικνυεις οτι τα εισοδηματα σου δεν ειναι απο το μηχανιλικι ΕΙΣΑΙ ανεργος

 

και τωρα μου λες οτι ειπα το αντιθετο???

 

και η λογικη δεν ειναι "ανεργος=φοροφυγας"

 

η λογικη ειναι "αφου δεν ΦΑΙΝΕΤΑΙ εισοδημα=ΠΩΣ ζεις??=φοροφυγας"

 

κι αν αυτη η λογικη σου φαινεται παραλογη σημαινει οτι δεν με καταλαβαινεις οτι και να πω μια και αυτη η λογικη ειναι υπερ της περιπτωσης σου!

 

και για οσους δεν καταλαβαν ακομη : ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ!!!!

 

απλα ειπα οτι ΑΝΕΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΛΙΚΙ

 

sorry για τα κεφαλαια αλλα με τα μικρα εδω και 3-4 μηνυματα δεν με καταλαβαινετε χαχχαχαχαχχα

 

καλημερα συναδελφοι....

Edited by fear1976
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι πιο απλό ρε φίλε το να μην πληρώνεις επειδή δεν έχεις; Θα τα γεννήσεις τα λεφτά ή θα τα κλέψεις;

 

Όλα αυτά που συζητάμε σε αυτό το thread προκύπτουν από το πως αντιμετωπίζεται ο μηχανικός στην Ελλάδα. Σαν ατομική ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.