Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωθερμία


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

Και τώρα ρωτώ τι ποσοστό θέρμανσης και ψύξης προέρχεται από τη γεωθερμία, τι από τα ηλεκτρικά «φαν κοιλς» και τι από τον καυστήρα πετρελαίου;;;;;;

Και σε πόσο καιρό γίνεται απόσβεση;

Και φυσικά στην κατοικία δεν πάρθηκαν άλλα απαραίτητα μέτρα πχ μεγαλύτερο πάχος θερμομόνωσης, μείωση του όγκου του αέρα κλπ.

 

Myri μακαρι να ηξεραν και αυτοι που το παιζουν ειδικοι και κανουν τετοιες πατεντες ποια τα οφελη εντελει.. Μονωση και θερμοδιακοπες; Τι ειναι αυτο; Τρωγεται; Δεν ειναι τυχαιο οτι καταναλωνουμε κατα μεσο ορο 25-30% περισσοτερη ενεργεια για θερμανση το χειμωνα σε σχεση με αλλα βορεια κρατη στα οποια οι καιρικες συνθηκες ειναι χειροτερες (Γερμανια,Σουηδια,..) Προκειται για τσαρλατανους και αγυρτες. Επιεικης χαρακτηρισμος παντα:evil:

 

 

Μου μυρίζουν ελληνικές ευρεσιτεχνίες όλα αυτά, ο κάθε εμπειροτέχνης εμφανίζεται ως ειδικός στον τομέα του και όχι μόνο.

Οτι δηλωσεις εισαι :???:

Link to comment
Share on other sites

Και που να ξέρατε τι μου απάντησαν όταν άρχισα τις ερωτήσεις.

 

Ότι έχω να μάθω άλλα πράγματα πρώτα και μετά για τη γεωθερμία.

 

Μπορεί η γεωθερμία να λειτουργεί. Επειδή όμως δεν μπορώ να ελέγξω τον τρόπο εφαρμογής της δεν τη συνιστώ. Ας γίνονται πρώτα τα απλά και βλέπουμε για τα πολύπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα παλιο και διασημο ξενοδοχειο στο Καβουρι που ανακαινιζεται / ανακατασκευαζεται αυτο το καιρο αναμεσα στα αλλα εγινε και εγκατασταση γεωθερμιας. Δηλαδη σωστη μελετη, επιλογη εξοπλισμου, εγκατασταση και επιβλεψη απο γνωστες της τεχνολογιας αυτης. Επεσε και το αναλογο χρημα βεβαιως για να γινει αυτο. ()

Το να σκαψεις 'κουτουρου' το οικοπεδο σου, να χωσεις καμποσα μετρα σωληνα, να συνδεσεις και οτι εξοπλισμο σου κατεβει στο κεφαλι δεν το βλεπω ως ορθη προσεγγιση στο προβλημα μας.

 

http://www.ecotec.gr/article.php?ID=118

http://www.ecotec.gr/article.php?ID=106

http://www.ecotec.gr/article.php?ID=140

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Έχω πάρει την πτυχιακή μ στο θέμα της γεωθερμίας.Αν μπορείτε να με παραπέμψετε κάπου θα το εκτιμούσα.

 

Συνεχίστε την καλη δουλειά.

Με εκτίμηση Γρηγόρης!

Link to comment
Share on other sites

2 myri A/C ~~ 1000 W, fancoil ~~10 Watts , κια αυτα απο φωτοβολταικα. τα αιρκοντιτιον στην ελλαδα για μενα ειναι ενεργειακο εγκλημα. υπαρχουν πχ ψυκτες απορροφησεως με αμμωνια η βρωμιουχο λιθιο, γεωθερμικες αντλιες, αυτοκινητο πεπιεσμενου αερα, οπου βγαζει παγωμενο αερα απο την εξατμιση αμα θελουμε ψυξη χωρου η πολεων. επισης ενα λευκο αυτοκινητο εχει πολυ λιγωτερη αναγκη για αιρκοντισιον. αλλο εγκλημα ειανι οτι τοποθετουν τα αιρκοντισιον στην προσοψη του κτιριου, για διακοσμηση και αμα γινει σεισμος να πεσουν και στα κεφαλια. σε ποια αλλη ευρωπαικη χωρα η/και τουριστικη , το εχετε ξαναδει αυτο? παντως εγω στην ισπανια δεν ειδα κανενα στην προσοψη.

Link to comment
Share on other sites

grigoris εχω σε pdf απο ενα σεμιναριο του ΚΑΠΕ, εχει πολυ πραμα. Στειλε πμ να σου τα δωσω. Διπλωματικη στην γεωθερμία εχω κανει και εγω, αν εχεις καμια απορια και μπορω να βοηθησω, ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γεωθερμία και βάθος εκσκαφής 1 μέτρου δεν συνάδουν. Για σωστή εφαρμογή ή θα πρέπει να βρεις πηγή ζεστού νερού (σπάνιο για ελλάδα) ή να σκάψεις αρκετά βαθιά όπου μπορεί και να έχεις θερμοκρασία εδάφους ~18οC.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομαι γραφικός ή κουραστικός με τις ερωτήσεις μ αλλά θα ήθελα να μ εξηγήσετε ένα πράγμα.

Πολλοί λένε ότι η γεωθερμία είναι ανανεώσιμη και άλλοι όχι.

Απο τη μία ανανεώσιμο θεωρείται κάτι το οποίο είναι ανεξάντλητο.

Το νερό όμως τελειώνει και γι αυτό σε πολλές περιπτώσεις το σύστημα που φιάχνουμε είναι δίπολο.

Ώστε να υπάρχει και επιστροφή του νερού.

Τι ισχύει τελικά?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

η γεωθερμια δεν ειναι ανανεωσιμη. σκεψου ολοι αντι να χρησιμοποιουν τονα αερα για να απορριπτουν θερμοτητα, να χρησιμοποιουσαν το εδαφος, τι θα γινοτανε, θα θερμαινανε το εδαφος. το οποιο δυσκολα ανταλλασει ποσα θερμοτητας με την ατμοσφαιρα, και η ατμοσφαιρα με το διαστημα. η καλυτερη ανανεωσιμη ειναι η ηλιακη ενεργεια, και αυτο γιατι γινεται θερμοπυρηνικη συντηξη στον ηλιο που διαρκει εγγυημενα για 2-3 δις ετη.

Link to comment
Share on other sites

Απο ένα περιοδικο που ειχε αρθρο για τα γεωρθεμικα συστήματα έλεγε οτι οι δαπενες για θέρμανση μιας συγχρονής 3οροφης κατοικιας με χρηση αβαθούς γεω. σ-μα φτανουν ετησίος 543,64€ τη στιγμη που ενα σ-μα με πετρέλαιο θα είχε κόστος λειτουργίας 1.744€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.