Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση μηχανικού που ασκει και εμπορική δραστηριότητα (ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ; )


A.G

Recommended Posts

εγώ είμαι μέλος οε κατακευαστικής οπότε έχω μόνο ΤΣΜΕΔΕ αλλά αυτό περί απαλλαχτικής (πού φσίνεται ότι μπορούσα να έχω πάρει) δέν μού ζητήθηκε ποτέ και δέν πήρα (έπρεπε να έχω πάρει ;)_

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες myri. Οι "παλαιοί" ασφαλισμένοι είναι υποχρεωμένοι να έχουν 2πλη ασφάλιση.

Οι "νέοι" όμως?

Από ότι έχω καταλάβει, όχι. Άρα τι πληρώνει ο εργοδότης μηχανικού που τον απασχολεί σε άλλο αντικείμενο? Μόνο το ποσοστό του ΤΣΜΕΔΕ?

 

 

Οι λεγόμενοι νέοι ασφαλισμένοι δηλ. αυτοί που πρωτοασφαλίστηκαν μετά την 01-01-1993 μπορούν να ασκήσουν το δικαίωμα της επιλογής του ασφαλιστικού φορέα.

Βέβαια για την περίπτωση των μηχανικών που εμπίπτουν στην παραπάνω κατηγορία στην εγκύκλιο 79/2010 του ΟΑΕΕ, δεν υπάρχουν οδηγίες.

(ενημερωτικά τα οι ασφαλισμένοι (παλαιοί) που θα έχουν προβλήματα με τις ρυθμίσεις αυτές είναι οι μηχανικοί και οι γιατροί , των οποίων τα ασφαλιστικά ταμεία κάλυπταν και συμμετοχές σε εμπορικές επιχειρήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη περιμένω ακόμα το παράδειγμα που ζήτησα στο post #18 αν έχεις την ευγενή καλοσύνη. Σου υπενθυμίζω ότι δεν είναι επιλογή μου το ταμείο μου (το οποίο είναι Ν.Π.Δ.Δ. για να μην ξεχνιόμαστε και όχι κάποιο σωματειακού χαρακτήρα ταμείο ώστε να μπορεί να μας αποδοθεί "μομφή" για "συντεχνιακές πρακτικές") να ασφαλίζει "ιδιότητα" και ότι ευχαρίστως θα δεχόμουν να μη συμβαίνει αυτό και να μπορώ να απαλλάσομαι των εισφορών μου όποτε το επιθυμώ διαγραφόμενος προσωρινά και εγγραφόμενος σε όποιο άλλο ταμείο προβλέπεται ανάλογα τη δραστηριότητά μου.

Link to comment
Share on other sites

Παραδείγματα ονομαστικά δεν θα αναφέρω.

Μπορείς να ανατρέξεις στους νόμους 2084/1992, 2335/1995, 2556/1997 και στην εγκύκλιο του ΙΚΑ 24/98.

 

(τον προβληματισμό σου τον θεωρώ εύλογο και υπερθεματίζω. Πάντως η διαφορετική αντιμετώπιση των ασφαλισμένων του ΤΣΑΥ (γιατροί) και ΤΣΜΕΔΕ (μηχανικοί) σε σχέση με αυτούς του ΤΕΒΕ, ΤΑΕ, ΙΚΑ κλπ στο θέμα της υποχρεωτικής διπλής ασφαλίσεως έγινε για καθαρά συντεχνιακούς λόγους )

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ιδιωτικος υπάλληλος με ΙΚΑ.Παράλληλα ειμαι και ασφαλίστηςτης Εθνικης ως part-time σε καποιο υποκαταστημά της . Το ΙΚΑ μου έχει δώσει χαρτι απαλλαγης την οποια πήρα απο το ΤΕΒΕ. Τον Ιούνη θα δώσω εξετασεις στο ΤΕΕ,εχω τελειωσει ΗΜΜΥ ,ΕΜΠ.Το ερωτημα ειναι το εξης...ξεγραφομαι απο το ΙΚΑ, μπορω ως μηχανικός με ασφαλιση τσεμδε να είμαι και ασφαλιστης .Να παρω δηλ απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι.

 

... διαφορετική αντιμετώπιση των ασφαλισμένων του ΤΣΑΥ (γιατροί) και ΤΣΜΕΔΕ (μηχανικοί) σε σχέση με αυτούς του ΤΕΒΕ, ΤΑΕ, ΙΚΑ κλπ στο θέμα της υποχρεωτικής διπλής ασφαλίσεως έγινε για καθαρά συντεχνιακούς λόγους

Σωτήρη, ή κάνεις κάποιο λάθος ή κάτι σου διαφεύγει!

 

Ξέρω αρκετούς αυτοαπασχολούμενους (με μπλοκακι) οι οποίοι επειδή ήταν ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ και στη συνέχεια άνοιξαν βιβλία ειχαν το δικαίωμα να επιλέξουν ασφαλιστικό φορέα, και φυσικά προτίμησαν το ΙΚΑ έναντι του ΤΕΒΕ.

Δεν είναι 1 ή 2, είναι περισσότεροι και δεν ειναι ούτε γιατρόι ούτε μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου διαφεύγει τίποτε. Δικαίωμα επιλογής έχουν όσοι πρωτοασφαλίστηκαν από 01-01-1993 και μετά, οι παλαιότεροι κοινοί άσφαλισμένοι δεν είχαν και δεν έχουν. Εξαίρεη αποτελούσαν οι μηχανικοί και οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

εξαιρούνται, οι "παλαιοί" μηχανικοί που έχουν δραστηριότητες που εμπίπτουν στο πρών ΤΕΒΕ

σχετικές με τις εργασιες μηχανικού,

δεν εξαιρούνται αν έχουν παπουτσάδικο

 

υπενθυμίζω πως πχ οι εργολαβίες, οι υπηρεσίες συμβούλων (πχ των μηχανικών διοίκησης), πληροφορική και πολλές άλλες εργασίες μηχανικών έχουν ΚΑΔ που δεν δικαιολογεί αμιγώς το ΤΣΜΕΔΕ

 

δεν θα ήταν παράλογο πχ οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί να πληρώναν 2 ταμεια επειδή δραστηριοποιούται στην πληροφορική;

Link to comment
Share on other sites

εξαιρούνται, οι "παλαιοί" μηχανικοί που έχουν δραστηριότητες που εμπίπτουν στο πρών ΤΕΒΕ

σχετικές με τις εργασιες μηχανικού,

δεν εξαιρούνται αν έχουν παπουτσάδικο

 

 

 

Kαι παπουτσάδικο και ότιδήποτε , το χαρτί του ΤΣΜΕΔΕ και του ΤΣΑΥ τα καθάριζε όλα, οι υπόλοιποι έπρεπε να πληρώσουν .

Link to comment
Share on other sites

Kαι παπουτσάδικο και ότιδήποτε , το χαρτί του ΤΣΜΕΔΕ και του ΤΣΑΥ τα καθάριζε όλα, οι υπόλοιποι έπρεπε να πληρώσουν .

 

Και σου ξαναλέω λοιπόν (δεν έκανα τον κόπο να διαβάσω το συρφετό νομοθεσίας που πολύ καλά έκανες και παρέθεσες γιατί δεν το έκρινα σκόπιμο), ότι καλώς "τα καθάριζε" και πρέπει να συνεχίζει να τα "καθαρίζει", από τη στιγμή που δε μπορούμε να απαλλαγούμε των εισφορών μας στο ΤΣΜΕΔΕ! Δεν αναφέρομαι σε παράλληλη άσκηση δραστηριοτήτων ξαναλέω (όχι ότι εκεί συμφωνώ αλλά προς το παρόν δε με αφορά καθώς είμαι "νέος"-οι παλιοί θα έπρεπε ήδη να έχουν επαναστατήσει και μάλλον θα το κάνουν αν και οι κυβερνώντες μας ποντάρουν κατά πως φαίνεται στο ότι αυτοί είναι μεγάλης ηλικίας και "συμβιβασμένοι").

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.