Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση μηχανικού που ασκει και εμπορική δραστηριότητα (ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ; )


A.G

Recommended Posts

Oταν είχες κάνει έναρξη τα πράγματα μπορεί να ήταν διαφορετικά. Νομίζω ότι γνωρίζεις τις σχετικές εγκυκλίους του ΟΑΕΕ, οπότε θα πράξεις κατά το συμφέρον σου, στα πλαίσια του νόμου. (αν υπάρχει εξαίρεση από την ασφάλεια του ΟΑΕΕ -για διάφορους λόγους- μπορείς να κάνεις αίτηση διακοπής της ασφαλίσεως, αν βέβαια σε συμφέρει )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους

 

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ αλλά και σχετικά νέα επαγγελματίας (έναρξη το Φεβρουάριο 2010)με ασφάλιση στο ΤΕΒΕ μιας και είμαι απόφοιτη ΤΕΙ του τμήματος Γεωπληροφορικής & Τοπογραφίας. Επειδή μέχρι σήμερα την ασφάλεια μου την πλήρωνε ο εργοδότης μου αλλά η συνεργασία μας θα διακοπεί τον επόμενο μήνα με απασχολεί το θέμα της πληρωμής του ΤΕΒΕ από δω και πέρα αφού πλέον θα πρέπει να το πληρώνω μόνη μου. Και αυτό γιατί θα είμαι πλέον άνεργη. Το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω την προσπάθεια μου και να δουλέψω μόνη μου (μόνιμη κατοικία σε χωριό με 3000 κατοίκους) αλλά φοβάμαι ότι δεν θα έχω τόση δουλειά ώστε να πληρώνω τα 425 € το δίμηνο συν τα πάγια έξοδα ενός γραφείου. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να έχω απαλλαγή από το ΤΕΒΕ αλλά να συνεχίσω να έχω το δικαίωμα να σφραγίζω τα τοπογραφικά μου? Δεν θέλω να σφραγίζει τα τοπογραφικά μου άλλος μηχανικός γιατί εάν κάνω διακοπή και παράλληλα διατηρώ γραφείο στο χωριό μου, εάν μου γίνει οποιαδήποτε καταγγελία και έλεγχος θα μπλέξω άσχημα!! Τέλος είναι πολύ δύσκολο να βρω άλλη δουλειά με Ι.Κ.Α. ώστε παράλληλα να κάνω κ τοπογραφικά(έχω ακούσει ότι μπορείς να είσαι και υπάλληλος Ι.Κ.Α. και να σφραγίζεις και τοπογραφικά χωρίς να πληρώνεις ΤΕΒΕ.)

Χρειάζομαι βοήθεια παιδιά…Είμαι πολύ μπερδεμένη και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν αποδειξεις στον ΟΑΕΕ οτι κανεις τοπογραφικα μονο στο γεωγραφικο χωρο του χωριου σου και οχι εξω απο αυτον, τοτε και αφου τα εισοδηματα σου απο τοπογραφικα δεν ειναι μεγαλυτερα απο 500 ημερομισθια ανειδικευτου εργατη το χρονο.... τοτε μπορεις να απαλλαγεις απο τον ΟΑΕΕ και να μπεις στον ΟΓΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

ειμαι ασφαλισμενη στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 2002, κι επειδη δεν βλεπω προκοπη και μελλον απο το επαγγελμα σκεφτομαι να ξεκινησω μια τελειως ασχετη εμπορικη επιχειρηση.

Πρεπει να γραφτω στον ΟΑΕΕ;

Σκεφτομαι επισης πολυ σοβαρα και την διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ειμαι ασφαλισμενη στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 2002, κι επειδη δεν βλεπω προκοπη και μελλον απο το επαγγελμα σκεφτομαι να ξεκινησω μια τελειως ασχετη εμπορικη επιχειρηση.

Πρεπει να γραφτω στον ΟΑΕΕ;

Σκεφτομαι επισης πολυ σοβαρα και την διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Θα πας στον ΟΑΕΕ θα σου δώσουν ένα χαρτί με τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να προσκομίσεις ώστε να σου δώσουν απαλλαγή.Αυτό με την προϋπόθεση οτι είσαι μετα το 1993 ασφαλισμένη.Οπότε κάνεις την δραστηριότητα που σε ενδιαφέρει και πληρώνεις τις εισφορές σου μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλιση μηχανικού που ασκει και εμπορική δραστηριότητα (ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ; )

 

Σχετικές είναι οι εγκύκλιος 79/2010 (http://www.oaee.gr/eggk.asp?page=3&categgk_id=391&counter=1) και η 17/2011 (http://www.oaee.gr/eggk.asp?categgk_id=446&cat_id=0&banner_pgc=4).

Η δεύτερη εγκύκλιος αναφέρει :

"...Κριτήριο της συνάφειας του επαγγέλματος με την ιδιότητα του μηχανικού, υγειονομικού ή νομικού αποτελεί το γεγονός ότι η δραστηριότητα εμπίπτει στον κύκλο των επιστημονικών ενασχολήσεων του ενδιαφερομένου και δεν μπορεί να ασκηθεί σε καμία περίπτωση από κάποιον τρίτο χωρίς το ανάλογο επιστημονικό υπόβαθρο.

Στις περιπτώσεις εταιρειών που ο σκοπός τους επεκτείνεται και σε δραστηριότητες οι οποίες δύνανται να ασκηθούν και από τρίτους χωρίς να έχουν την ανάλογη επιστημονική κατάρτιση, τότε δεν υφίσταται συνάφεια της δραστηριότητας με την ιδιότητα του ενδιαφερόμενου μηχανικού, υγειονομικού ή νομικού που τυγχάνει να είναι μέλος της εταιρείας.

Όταν καθίσταται δύσκολος ο προσδιορισμός της συνάφειας του επαγγέλματος με την ιδιότητα του μηχανικού, υγειονομικού ή νομικού, ο ενδιαφερόμενος δύναται να προσκομίζει βεβαίωση περί συνάφειας από τον αντίστοιχο Τομέα του ΕΤΑΑ στον οποίο υπάγεται ( κυρίως για υγειονομικούς και νομικούς) και από το Τεχνικό Επιμελητήριο (για τους μηχανικούς). Σε κάθε περίπτωση όμως η τελική διαπίστωση θα γίνεται από τις Περ/κές Υπηρεσίες του ΟΑΕΕ, οι οποίες θα συνεκτιμούν τα δικαιολογητικά που θα προσκομίζονται.

Ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να ενημερώνεται ότι δύναται να προσβάλλει την απόφαση του Οργανισμού, εφόσον το επιθυμεί, στην αρμόδια Τοπική Διοικητική Επιτροπή (ΤΔΕ) του ΟΑΕΕ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σας υπενθυμίζουμε ότι οι διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 18 του Ν. 3863/10, αφορούν μόνο τους “παλαιούς” ασφαλισμένους, καθόσον οι “νέοι” ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ εξακολουθούν να έχουν τη δυνατότητα να απαλλάσσονται από τον ΟΑΕΕ (Νόμος 2084/92 άρθρο 39 παρ. 2)..."

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω οτι μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ για οποιαδήποτε δραστηριότητα θες να ασκήσεις και ας μην υπάρχει συνάφεια με το αντικείμενο του μηχανικού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και θα το εκτιμούσα απεριόριστα αν κάποιος με συμβούλευε για αυτό το θέμα. Συγγενικό μου πρόσωπο (ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) είναι ασφαλισμένο στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 89. Παράλληλα ειναι ΟΕ σε εταιρια πληροφορικης. Για καποια χρόνια μεχρι το 90 πληρωνε διπλη ασφάλιση μεχρι που βγηκε καποια αποφαση που ελεγε οτι πλεον μπορει να πληρωνει μονο ΤΣΜΕΔΕ. ΑΡΧΕΣ ΜΑΙΟΥ 2012 ηρθε μια συστημενη επιστολη απο το ΤΕΒΕ που ελεγε οτι συμφωνα με τον νομο ταδε ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να πληρωνει και ΤΕΒΕ απο 01/08/2010.Παω στο ΤΕΒΕ γιατι αντιμετωπιζει ο ιδιος αντιμετωπιζει καποια προβληματα υγειας και μου βγαζουν ενα φιρμανι οτι για αυτους τους 22 μηνες χρωσταει 30000ΕΥΡΩ!!! ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ? 30000ΕΥΡΩ? ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ? Μ πορω να κανω κατι? Η πληροφορικη δεν εχει συναφεια με το επαγγελμα του μηχανικου????Η να αρχισουμε να πηδαμε απ'τα μπαλκόνια?Εγω πάντως δεν ηξερα τι να κανω και τα πηγα κατευθειαν στο δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας.

 

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ μετά το 1992 και μέχρι τώρα δεν είχα καμία σχέση με τον ΟΑΕΕ, ούτε απ'έξω δεν είχα περάσει.

 

Πριν λίγες μέρες ίδρυσα μαζί με ένα φίλο (μη μηχανικό που είναι ήδη στον ΟΑΕΕ) μία Ομόρρυθμη εταιρεία στον τομέα της Πληροφορικής (εγώ είμαι Χημικός Μηχανικός).

 

Την ιδρύσαμε μέσω της υπηρεσίας μίας στάσης του Επιμελητηρίου. Από εκεί έστειλαν τα χαρτιά της ίδρυσης στον ΟΑΕΕ και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στον ΟΑΕΕ για να πάρω ενημερότητα.

 

Εξήγησα ότι είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ κτλ και ότι δεν χρειάζεται. Τελικά επέμεναν και πήγα.

 

Στον ΟΑΕΕ μου είπαν ότι έτσι κι αλλιώς πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να γραφτώ ΚΑΙ σε αυτούς, και κατόπιν με την ενημερότητα του ΤΣΜΕΔΕ να εξαιρεθώ.

Και ότι αυτό πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο αλλιώς αυτόματα θα μου έρθει ραβασάκι του ΟΑΕΕ.

 

Δεδομένου ότι είμαι "νέος" ασφαλισμένος, το παραπάνω είναι υποχρεωτικό?

Δηλαδή δεν αρκεί που είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να γραφτώ και στους άλλους με κίνδυνο να ξεχάσω μία φορά να πάω το χαρτί και μετά να τρέχω? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μου ανοίξουν καθόλου φάκελο στον ΟΑΕΕ και να μην έχω πάρε-δώσε μαζί τους?

 

Ευχαριστώ

Edited by gedi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.