Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση μηχανικού που ασκει και εμπορική δραστηριότητα (ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ; )


A.G

Recommended Posts

H ευθύνη των κυβερνώντων βρίσκεται στο γεγονός ότι νομοθέτησαν τα "συντεχνιακά αιτήματα " και την διαφορετική μεταχείριση (δυσμενή)των υπολοίπων σε σχέση με τους μηχανικούς και τους γιατρούς (αναφέρομαι στην παράλληλη άσκηση δύο (τριών) επαγγελμάτων-δραστηριοτήτων για τους "παλαιούς ασφαλισμένους" )

Link to comment
Share on other sites

Kαι παπουτσάδικο και ότιδήποτε , το χαρτί του ΤΣΜΕΔΕ και του ΤΣΑΥ τα καθάριζε όλα, οι υπόλοιποι έπρεπε να πληρώσουν .

ποιοι υπόλοιποι;

 

οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν επιτρέπεται να έχουν επιχείρηση

οι ιδιωτικοί υπάλληλοι εχουν ΙΚΑ, αν θέλουν να ειναι και εμποροι πρέπει να πληρώσουν και ΤΕΒΕ

οι λοιπόι επαγγελματίες ΤΕΒΕ (πλην μηχανικών, γιατρών και δικηγόρων που πληρώνουν τα αντίστοιχα ταμεία τους υποχρεωτικώς για να ασκήσουν το επάγγελμα και δεν ξεγράφονται ΠΟΤΕ)

 

πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιοί ισχυρίζεσαι πως αδικούνται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πχ. εγώ που έχω ΤΕΒΕ και αν ήθελα να συμμετάσχω σε εμπορική ΟΕ (ΧΟΝΔΡΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ) θα έπρεπε να είχα και ΤΑΕ (ΤΕΒΕ και ΤΑΕ πλέον έγιναν ένα -ΟΑΕΕ-)

Link to comment
Share on other sites

και εμεις για να συμμετέχουμε σε δημόσια έργα έχουμε ΤΠΕΔΕ & ΠΕΔΜΕΔΕ

 

βλέπεις το θέμα ειναι πολυδαίδαλο και καθένας από την πλευρά του θα μπορούσε να αναφέρει άπειρες αδικίες ή προνόμια διαφορετικών κλάδων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω και θα ξαναρωτήσω που ακριβώς βρίσκεται το "προνόμιο"* στο να είμαστε ισόβια δέσμιοι των εισφορών προς το ταμείο μας δουλεύουμε-δε δουλεύουμε...

Γιατί αυτός είναι ο λόγος της "εξαίρεσης" (των νεών τουλάχιστον προς το παρόν). Αφήστε την παράλληλη δραστηριότητα στην άκρη. Εδώ έχουμε πρόβλημα εναλλακτικής δραστηριότητας για την οποία αν δεν ίσχυε η "εξαίρεση" θα έπρεπε σώνει και καλά να πληρώνουμε 2πλες εισφορές.

 

* Και εν πάση περιπτώση επιτέλους με αυτή την "καραμέλα" των "προνομίων" των Μηχανικών, δεν πρόκειται για μια κλειστή "κάστα" 500 ανθρώπων! 140.000 είμαστε!! Πάνω από το 1,5% του ελληνικού πληθυσμού! Ας φροντίζατε και οι υπόλοιποι για τα δικά σας "προνόμια". Πρέπει να εξαθλιωθούν δηλαδή σώνει και καλά 140Κ άνθρωποι για να ικανοποιηθεί το "άισθημα δικαιοσύνης" ποιών άραγε; Δεν πάει έτσι κύριοι! Θα έχουμε συνέχεια με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μίλησα για τα προνόμοια σε σχέση με την παράλληλη δραστηριότητα.

 

Στην πράξη τώρα δυστυχώς και μέσα στην πληθυσμιακή ομάδα των μηχανικών δεν συμπίπτουν αυτοί που χρόνια έχουν οφεληθεί από τα πάσης φύσεως ΄"προνόμοια" του κλάδου (φορολογικά, ασφαλιστικά ). Οφελήθηκαν κυρίως οι παλαιοί ενώ τώρα που αλλάζουν οι οικονομικές συνθήκες επιβαρύνονται οι νεώτεροι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εσύ δηλαδή πληρώνεις δύο ταμεία; Αν ναι μπορείς να κάνεις post λογαριασμούς και από τα δύο εδώ;

 

Mπορείτε να είστε ότι θέλετε, πλην όμως μπορεί να χρειασθέι να περάσετε και από το ταμείο , όπως κάναμε τόσα χρόνια εμείς οι λοιποί..

Κατά τα λοιπά ισχύει η περιβόητη εγκύκλιος 79/2010 του ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι ΟΑΕΕ (μιας που οι των ΤΕΙ εκει μπαινουν) μπορω αν δηλωσω αγροτικα εισοδηματα πανω απο το 50% να μπω στον ΟΓΑ?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις δικαίωμα να μπεις στον ΟΓΑ αλλά δεν θα σε αφήσει ο ΟΑΕΕ να διαγραφείς εκτός εάν ασκείς συγκεκριμένη δραστηριότητα σε οικισμό κάτω των 1000 κατοίκων. Όπου συγκεκριμένη σκέψου φούρνο, καφενείο και οποιαδήποτε άλη δραστηριότητα δεν μπορεί να ασκηθεί εκτός οικισμού...

Link to comment
Share on other sites

Τη δραστηριοτητα μου σαν μηχανικος την ασχω σε οικισμο κατω των 1000 κατοικων. Εκει εχω εδρα. Μαλιστα οταν ειχα κανει εναρξη μου ειχαν πει απο τον ΟΑΕΕ οτι μπορουσα να γραφτω στον ΟΓΑ αμα ηθελα μιας και η εδρα μου ηταν σε χωριο και ημουνα και μονιμος κατοικος, αλλα τοτε που μυαλο...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.