Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

γνωρίζει κανείς, αν για να βγεί η άδεια νερού σε πηγάδι εκτός σχεδίου(αφού δηλώθηκε στο ΕΜΣΥ), αν ζητάνε Ε9 και κοιτάνε αν δηλώνεται <<αρδευόμενο>>. Το λέω γιατί σε μεταβίβαση για ένα απλό πηγάδι η αντικειμενική εκτοξεύεται (1.8  ), οπότε καλύτερα να το βουλώσεις αν ποτέ το δώσεις, οπότε καλύτερα να μήν το έχεις βάλει <<αρδευόμενο>>.

Αγροτικό ρεύμα δεν χρειάζεται ο ιδιοκτήτης. Δηλώνεται ότι έχει ελιές.

Μέχρι πότε είναι οι άδειες?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

κανείς?

εχω την εντύπωση δεν ζητείται κάπου Ε9 ή αν ζητείται είναι για να αποδείξεις την ιδιοκτησία.

Μπορείς να πείς ότι δεν το θεωρείς αρδευόμενο ώσπου να εγκριθεί η άδεια. Αλλιώς μέχρι τότε χρησιμοποιείς το δίκτυο του δήμου?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Για την άδεια δεν χρειάζεται Ε9, ούτε νομίζω να ελέγχεται από κάποια υπηρεσία. Αν μπήκε όμως στο ΕΜΣΥ, μελλοντικά ο κωδικός θα συνοδεύει την ιδιοκτησία σε κάθε συμβολαιογραφική πράξη (μεταβίβαση, πώληση ή  ενοικίαση). Οπότε δεν παίζει να "κρυφτεί" το πηγάδι.

Οι καινούριες προδιαγραφές ζητάνε τις δηλώσεις του ΟΣΔΕ εαν προορίζεται για άρδευση, ή εναλλακτικά μια βεβαιώση του τοπικού ΤΟΕΒ ότι ο χρήστης δεν καλύπτεται από συλλογικό δίκτυο. Αλλιώς πάς σε κατηγορία ύδρευση ή άλλη χρήση (π.χ. ψυχαγωγική) αλλά εκεί διαφοροποιούνται οι διαδικασίες (όπως απαραίτητη χημική και μικροβιολογική ανάλυση, βεβαίωση ότι ο χρήστης δεν καλύπτεται από την ΔΕΥΑ κτλ). Επίσης οι υπηρεσίες ελέχγουν πλεον υποχρεωτικά την τοποθέτηση υδρόμετρου σε όλα τα σημεία υδροληψίας (σε πηγάδι που δεν μπαίνει υδρόμετρο, κάποιες περιπτώσεις που γνωρίζω απέρριψαν την αρδευτική χρήση και την τροποποίησαν σε υδρευτικη/αναψυχής).

Link to comment
Share on other sites

1.δήλωση ΟΣΔΕ κάνουν οι αγρότες, έτσι?

2.Εγώ δεν είμαι αγρότης, απλά έχω ΄δεντρα αρκετά στο χωράφι και καλλιέργιες για προσωπική χρήση (π.χ ντομάτες κλπ). Δεν δικαιούμαι για άρδευση?

3. για ψυχαγωγική χρήση λές ότι χρειάζεται βεβαίωση ότι δεν σε καλύπτει η ΔΕΥΑ. Αυτή από που την παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πηγάδι εκτός σχεδίου στο σπίτι μου,  δηλώθηκε στο ΕΜΣΥ. Είναι μέσα σε αγροτεμάχιο με σπίτι, χωρίς αγροτικό ρεύμα (ούτε ζητείται αγροτικό, αλλά καλύπτεται από το οικιακό). Η άδεια χρήσης νερού μέχρει πότε είναι? Νομίζω μέχρι 31/1/2015 για αυτά που δεν είχαν δηλωθεί ποτέ? (ώς τον Απρίλη νομίζω είναι για αυτά που είχαν αγροτικό ρεύμα?)

Link to comment
Share on other sites

είναι αυτή, έτσι?

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=M2k3O58Uwxk%3D&tabid=37&language=el-GR

στο άρθρο 13 λέει,

ε) Στις περιπτώσεις υφιστάμενων σημείων υδροληψί−
ας σύμφωνα με την παράγραφο 1 (εδάφια δ και ε) του
άρθρου 2 της υπ’ αριθ. 145026/2014 κοινής υπουργικής
απόφασης, όπως ισχύει, όποιος μέχρι τις 30 −1−2015, δεν
καταθέτει ή καταθέτει εκπρόθεσμα την προβλεπόμενη
αίτηση για χορήγηση άδειας χρήσης ύδατος τιμωρείται
με πρόστιμο 1.000 μέχρι 2.000 Ευρώ.
 
δεν το έχει ώς Απρίλη!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μια ερώτηση. Ενας φιλος αγροτης εχει κατι αντλίες στο χωράφι και χρειάζεται κάποιον ηλεκτρολογο μηχανικο (εχω ιδεα απο αυτα, φανταζομαι για ηλεκτροδότηση, πειτε μου εσεις αν ξετετε σε τέτοιες περιπτώσεις τι χρειαζεται απο ηλεκτρολογο). Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος αλλα δεν ασχολούμαι με εγκαταστάσεις και γενικα εργασιες τετοιου ειδους (ειμαι στο ερευνητικό κομμάτι). Θέλω να τον βοηθήσω να γλιτώσει τα έξοδα (αλήθεια ποσό κοστίζει αυτό που μου ζηταει??) Θα μπορούσατε να μου πείτε τι χρειάζεται απο εμενα για το χωράφι του;
Ειναι λιγο επειγον, θα εκτιμουσα ιδιαιτερα μια αμεση απαντηση.
 
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.