Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μιας και ψάχνω σε όλα τα forum αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό με την ερώτησή μου, τη θέτω εδώ και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει:

 

Για γεώτρηση σε αγροτεμάχιο για την οποία δεν υπάρχει η σχετική άδεια, μπορεί να τακτοποιηθεί με τον 4178/13 ή θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να βγάλει την κανονική άδεια, σύμφωνα με την ΚΥΑ 190255/2013 ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για την αδειοδότηση των γεωτρήσεων είναι ακόμα ανοιχτή, συνεπώς γιατί να μην ακολουθήσει τον "ορθό" τρόπο νομιμοποίησης και να μπλέξει με τα κουσούρια (και τα παράβολα..) του κάθε αυθαιρετονόμου?

 

Με την ευκαιρία, συμπληρώστε και την ειδικότητα στο προφίλ σας.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά πας με τα υφιστάμενα δικαιώματα διότι στις περιπτώσεις των γεωτρήσεων δεν νομιμοποιείται απλά η γεώτρηση σαν κατασκευή αλλά ως προς το δικαίωμα χρήσης ύδατος. Δηλαδή, το να αντλείς νερό από τον υπόγειο υδροφόρο ορίζοντα για διάφορες χρήσεις (π.χ. άρδευση, ύδρευση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία που εφαρμόζεται για την αντικατάσταση μιας αρδευτικής γεώτρησης?
Η γεώτρηση είναι δημοτική και δεν έχει γίνει η διαδικασία αδειοδότησης χρήσης νερού, ακόμη...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αντικατάσταση αρδευτικής γεώτρησης θα πρέπει πρώτα να αδειοδοτηθεί και μετά να βγεί άδεια για εκβάθυνση - αντικατάσταση. Χρονοβόρο αλλά γίνεται σχετικά εύκολα.

 

Αλλιώς σφραγίζεται, δεν αναφέρεται ότι υπήρξε ποτέ και βγάζεις άδεια εκτέλεσης για νέο έργο αξιοποίησης υδατικών πόρων (γεώτρηση). Αρκετά δύσκολο μιας και μιλάς για δημοτική γεώτρηση,

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

στα υφισταμενα δικαιωματα αδειας χρησης νερου ισχυουν καποιοι περιορισμοι που ισχυαν σε μερικες περιοχες με αποφασεις νομαρχων?

δηλ. πχ δεν πρεπει να ποτιζονται συγκεκριμενες περιοχες με γεωτρησεις .

νομιζω πως οχι αλλα καποιος πιο εμπειρος ας επιβεβαιωσει.

 

γενικη ερωτηση

επισης εχω τον αριθμο αποφασης νοαμρχη και το ετος αλλα δεν εχω το φεκ. πως μπορω να βρω σε ποιο φεκ ειναι?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.