Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική θερμομόνωση σε υφιστάμενο (εκ των υστέρων)


Highlander

Recommended Posts

υπάρχουν και τα συστήματα θερμικής προστασίας κτηρίων που έχουν διάφορες εταιρείες έτοιμων κονιαμάτων ή βαφών.

Είναι υποτίθεται προϊόντα νανοτεχνολογίας. Προσωπικά δεν τα έχω εφαρμόσει ποτέ, όποτε δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για κάτι τέτοιο. Ωστόσο μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση σε εταιρίες έτοιμων κονιαμάτων ή βαφών μήπως κάτι σε καλύπτει. Πλέον έχουν μπει σε αυτό τον χώρο και κάποιες ελληνικές εταιρείες .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση επ' αυτού (γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω μου φαίνεται...!!!):

έχω μία προσθήκη καθ' ύψος σε κτίριο του 1995. Επειδή πρόκειται για παραθαλάσσια περιοχή, με αρκετή υγρασία και κρύο το χειμώνα, ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει εξωτερικά 3άρι DOW στο υφιστάμενο ισόγειο, αλλά θέλει να επενδύσει μόνο τον βορινό (τυφλό) τοίχο. Εφόσον δεν πρόκειται να καλυφθεί ολόκληρο το ισόγειο κέλυφος, τότε τι είδους θερμο-μόνωση θα είναι αυτή? Θα καλυφθεί ο ένας τοίχος μόνο? και οι θερμικές απώλειες που θα υπάρχουν από τους άλλους τοίχους? Νομίζω ότι θα είναι δώρον-αδωρον...

Link to comment
Share on other sites

Παραθαλάσια περιοχή, υγρασία και κρύο τον χειμώνα... Και σε όλη την εξωτερική επιφάνεια να εφάρμοζε θερμομόνωση με dow, θεωρώ ότι τα 3εκ είναι πολύ λίγα. Αλλά ανεξάρτητα από αυτό, μονώνωντας τον ένα τοίχο μόνο είναι ούτως ή άλλως δώρον-άδωρον όπως σωστά λες. Άσε που λίγη υγρασία να μπαίνει από διπλανό τοίχο ή να δημιουργείται εσωτερικά λόγω συμπύκνωσης, πάει και η μόνωση, πάει και ο τοίχος!

Ίσως θα ήταν καλύτερα, αν δεν μπορεί το κόστος μιας εξωτερικής θερμομόνωσης για όλο το ισόγειο, να έβλεπε το ενδεχόμενο χρήσης θερμο-υγρομονωτικών βαφών ή επιχρισμάτων, ώστε να έχει μια τουλάχιστον προστασία όλων των εξωτερκών επιφανειών.

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλέξης τα είπε σωστά, καμία ίνα στο χροντρο βοηθάει. Εαν καίγεται με το χρόνο υπάρχουν επιταχυντές ή ακόμα και χρωματιστοί σοβάδες. Εαν πάλι βιάζεται μπαίνει και cladding σε ότι χρώμα θέλει. Είπαμε λεφτά έχει. manos.skan έχεις δίκιο αλλα πές στο στον ΣΚΑΙ που κάνει μόνο ένα τοίχο με διαφήμισή Kelyfos.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Ροδόπουλε έχεις απόλυτο δίκιο! Δε μας έφτανε η "Σίσσυ" και ο "Σπύρος" με τα "σπίτια από την αρχή" και "με το δεξί", τώρα έχουμε και το "μπες στο κλίμα"....

Αφού ήθελε ο ιδιοκτήτης εξωτερική μόνωση του ενός μόνο τοίχου, και του είπα ότι δεν έχει νόημα, μου είπε ότι το έδειξαν στην εν λόγω εκπομπή του ΣΚΑΙ... Τι να πεις τώρα? Δε φτάνει που πρέπει να αποδεικνύεις τις γνώσεις σου απέναντι στον κάθε μαστρο-τάδε, που επειδή θέλει να βγάλει κανένα παραπάνω μεροκάματο προτείνει (πραγματικά) ό,τι του κατέβει, από αρχιτεκτονικές επεμβάσεις, θερμομόνωση, στατικές αλλαγές, πρέπει να τα "βάλεις" και με τα πασπαλισμένα αληθοφάνεια και τελειότητα προγράμματα της τηλεόρασης!!!!! Έλεος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

nisorvani

 

είμασταν που είμασταν έχουμε τώρα και τηλεοπτικούς μηχανικούς που πουλάνε επιστήμη, μονώσεις, αρχιτεκτονική με πιάτα απο το Πρακτικερ. Σε λίγο θα κάνουν και αλλαγή εφεδράνων στην Εγνατία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλω οτι αν η θερμομονωση δεν ειναι ολοκληρωμενη δεν θα εχουμε καλο αποτελεσμα αλλα εχω και μια ενσταση για το ποσο.

Προσωπικα στο σπιτι μου εχω "κανει" εξωτερικη θερμομονωση στους δυτικοβορεινους τοίχους και έχει αποτελεσμα!! Οι χώροι που βρίσκονται δυτικα και βόρεια είναι πλέον ποιο ζεστοι, χωρις να κρυώνουν εύκολα. Η αίσθηση βρισκόμενος στους χώρους αυτούς δεν εχει καμια σχέση με πριν. Επιπλέον εξαφανιστηκαν και οι υγροποιήσεις και έχει μειωθει και η καταναλωση πετρελαίου!

Link to comment
Share on other sites

Mε την τοποθετηση πολυστερινης εξωτερικα τιθεται κανενα θεματακι διαπνοής τοσο του φεροντα οργανισμου οσο και της τοιχοποιίας??

Link to comment
Share on other sites

. manos.skan έχεις δίκιο αλλα πές στο στον ΣΚΑΙ που κάνει μόνο ένα τοίχο με διαφήμισή Kelyfos.

πες τα χρυσόστομε!!!

 

....

Αφού ήθελε ο ιδιοκτήτης εξωτερική μόνωση του ενός μόνο τοίχου, και του είπα ότι δεν έχει νόημα, μου είπε ότι το έδειξαν στην εν λόγω εκπομπή του ΣΚΑΙ... Τι να πεις τώρα?......Έλεος!!!!!

Να ήταν μόνο αυτό!!

 

Άρχισε να λέει για κάτι "οικολογικά σπίτια" και ουσιατικά να διαφημίζει ενα 'σύστημα δόμησης' που ειναι αμφίβολο αν μπορεί να περάσει στατικά

 

και η εκφωνήτρια αντί να πει πως χρειάζεται οικοδομικη άδεια και μελέτες τάδε: Αρχιτεκτονικά, Στατικά, Μηχανολογικά κλπ

 

Λέει χρειάζεται ένα Τοπογραφικό και μια βεβαίωση από την Πολεοδομία !!! ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.