Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλίο Εσόδων Εξόδων και ασφαλιστικές εισφορές


ACHARISO

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Τις ασφαλιστικες εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ τις περνάτε στο βιβλίο εσόδων και εξόδων ή τις αναγράφετε μόνο στην φορολογική δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ δεν γράφονται στο βιβλίο εσόδων εξόδων αλλά μόνον στη φορολογική δήλωση. Βέβαια τώρα που ο φόρος θα προκύπτει μόνον με έσοδα έξοδα και όχι τεκμαρτά(με ποσοστό) δεν έχει καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο συνάδελφος, μιλάμε φυσικά για τις τακτικές εισφορές, και όχι για τις κρατήσεις επί της αμοιβής....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 months later...

Τελικά ισχύει αυτό ακόμη με την έκπτωση 10% επί του φόρου ή άλλαξε με το νέο τρόπο φορολόγησης των ελ. επ. και αφαιρούνται όλα από τα έξοδα μας ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει αυτό ακόμη με την έκπτωση 10% επί του φόρου ή άλλαξε με το νέο τρόπο φορολόγησης των ελ. επ. και αφαιρούνται όλα από τα έξοδα μας ?

 

Η αλλαγή θα αφορά εισοδήματα του 2013, για τη χρήση 2012 θα πάμε (μάλλον) με τον γνωστό από πέρυσι τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ο λογιστής μου, μου είπε το ίδιο δυστυχώς.

 

Άρα και όλο το νέο φορολογικό ( 26%, καθόλου αφορολόγητο κ.τ.λ.) λογικά θα αφορά εισοδήματα του 2013.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ο λογιστής μου, μου είπε το ίδιο δυστυχώς.

 

Άρα και όλο το νέο φορολογικό ( 26%, καθόλου αφορολόγητο κ.τ.λ.) λογικά θα αφορά εισοδήματα του 2013.

 

Ναι, έτσι δείχνουν τα πράγματα. Το νέο φορολογικό νομοσχέδιο θα υποβληθεί σε δεύτερη ανάγνωση στην βουλή αρχές του 2013 , οπότε και θα ψηφισθεί τελικά ωστε να πάρει την άγουσα για το ΦΕΚ. Ωστόσο τον ΙΟΥΝΙΟ του 2013 περιμένουμε , με βάση τη δέσμευση της κυβέρνησης (είναι από τις μνημονιακές υποχρεώσεις ) νεώτερο φορολογικό νομοισχέδιο , το οποίο θα συμπληρώνει, αντικαθιστά ...... το νέο (που ακόμη δεν το είδαμε ) φορλογικό νόμο. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.