Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Εγω δεν εγραψα ποτε την αντιθετη αποψη μου με κεφαλαια κοκκινα γραμματα....

 

Συγγνώμη αλλά δεν υπήρχε άλλος εύκολος τρόπος για να φανεί η ...απάντησή μου!

Την άλλη φορά θα τη γράψω με "πλάγια γράμματα" και "πράσινα" (ως γνήσιος ...Παναθηναϊκός)!!!

Ούτε ισχυρίστηκα ότι, ήταν "αντίθετη άποψη" απλώς φιλοδοξούσα να την καταθέσω ως "απάντηση σε ερώτημα"!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι;

Μέχρι ποτέ πρέπει να αποδοθεί ο παρακρατηθεν φόρος το Δεκ/13 ;

 

O ΦΕΜ δεν είναι παρακαρτούμενος φόρος αλλά προκαταβλητέος.

 Παρακρατούμενος πχ είναι ο ΦΜΥ (ΦΌΡΟς ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ) , είναι Ο ΦΕΕ (ΦΟΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΛΜΑΤΙΩΝ αυτό το 20% ),  είναι ο ΦΟΡΟΣ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ (το γνωστό 3% ) και κάποιοι άλλοι , αλλά ο ΦΕΜ παρακρατούμενος δεν είναι. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΦΕΜ  (ήτοι προθεσμία  ) ΠΡΙΝ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ, ΜΕΛΕΤΩΝ κλπ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΡΧΗ (όπου απαιτείται θεώρηση, αν δεν απαιτείτα θεώρηση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΕΜ ).

Απλά πράγματα, απλούστερα δε γίνονται (το απλούστερο θα ήταν η κατάργηση του ΦΕΜ )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη γνωρίζω την διαφορά. Για αυτό ρώτησα συγκεκριμένα για παρακράτηση Δεκεμβρίου 13.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη γνωρίζω την διαφορά. Για αυτό ρώτησα συγκεκριμένα για παρακράτηση Δεκεμβρίου 13.

  20/01/2014 ανάλογα με τον λήγοντα ΑΦΜ του υπόχρεου προς απόδοση . Κάθε μέρα λήγει και ενα νούμερο. 20/1 το 1, 21/01 το 2 κ.ο.κ 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπόν!!Το φεμ των αποδείξεων του Δεκεμβρίου του 13 αποδίδεται συμφωνα με το ΑΦΜ μετα τις 20/1/14!!!

+1 sothris για τη συγκεκριμένη και τεκμηριωμένη απαντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

Πανω που πηγα να κερδίσω μερικές μερούλες  .....αλλο η παρακράτηση κι αλλο η προκαταβολη.....

Στο τέλος δε θα αποδωσω τιποτα κι θα ησυχασω!!!

Παρολα αυτα η απαντηση του sothriς ηταν σαφέστατη, αλλα εγω καταλαβα αυτο που ηθελα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το έκανα, αλλά φοβήθηκα να μην με ....ξαναμαλώσεις!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.