Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Eυχαριστώ..αλλα συστυχώς το είχα κόψει την περσινή χρονιά...

Ευχαριστώ και πάλι..

   

Σιγά το δυστυχώς και σιγά το πρόβλημα. Σας ζητήθηκε από δημόσια αρχή (πλην ΔΟΥ ) αποδεικτικό καταβολής προκαταβλητέου φόρου για την περιπτωση αυτή  ? Αν σας ζητηθεί θα τον καταβάλετε τότε. Αν δεν ζητηθεί δε θα καταβληθεί τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΠΛΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΤΟΥ Ν.4014/2011 ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΦΕΜ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ.ΑΥΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ.

ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΑΩ(ΓΙΑ ΤΟ 'ΤΡΕΛΟ' ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΤΟΥ Ν.4014/2011 ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΦΕΜ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ.ΑΥΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ.

ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΑΩ(ΓΙΑ ΤΟ 'ΤΡΕΛΟ' ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ)

   

Aυτό ακριβώς σου λέω, ΟΤΑΝ θα καταθέσεις ΤΟΤΕ θα πληρώσεις και τον προκαταβλητέο . Αυτό είναι το σωστό και το νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη γιατι δεν καταλαβαινω κατι.πως θα καταθεσω φεμ στο τεε(τα δικαολογητικα ηλεκτρονικα) οταν δεν θα εχω χαρτι να το παρουσιασω?

Link to comment
Share on other sites

αστο.διαβασα απο πανω ολη την θεματικη συζητηση.εννοεις οταν μου ζητηθει απο καποια υπηρεσια...ας πουμε οταν με καλεσουν.

εγω εννοουσα οταν δεν θα καταθεσω ηλεκτρονικα στον ν.4014/2011 που ενα απο τα δικαιολογητικα ειναι και ο φοροσ φεμ εκτοσ το τσμεδε.

ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προαπαιτούμενο έγγραφο για τον 4014 η πληρωμή του ΦΕΜ.....

Link to comment
Share on other sites

απλα ετσι μου ειπαν οταν ρωτησα τι αλλο θελουν εκτοσ απο το ΤΣΜΕΔΕ.

Οκ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα ΦΕΜ ΚΑΙ ΠΕΑ διότι διαβάζοντας το θεμα είδα ότι έχει απαντηθεί το 2011 που ενδεχομένως να έχει αλλάξει κάτι ως τώρα.

 

1)Από ότι κατάλαβα δεν το θεωρούμε "μελέτη" οπότε και ποιος ο λόγος να πληρώσεις ΦΕΜ. Σωστά?

 

2) Αν Πληρώνουμε ΦΕΜ  για κάθε έκδοση ΠΕΑ,  Υπάρχει κάποια νομοθεσία για αυτό

 

3) Στο ενδεχόμενο ελέγχου από τη ΣΔΟΕ, βλέποντας τα ΑΠΥ για την έκδοση ΠΕΑ θα ζητήσει να δει και την απόδοση ΦΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκεφτομαι να καψω ΑΠΥ για τακτοποιησεις με τον 4014 που δεν τις εχω περασει στον 4178 επειδη τις χρειαζονται οι πελατες μου.Αν κοψω τα ΑΠΥ 27-12-2013 και δεν πληρωσω φεμ ειμαι υποχρεωμένη να το πληρωσω  οταν ανοιξει η β φαση του 4178 γιατι τοτε θεωρειται υποβολη σε δημοσια αρχη??

Εναλλακτικα θα μπορουσα να πληρωσω το φεμ μεχρι να κανω τη φορολογικη δηλωση του 2013 και να συμψιφιστει στο οικονομικο ετος του 14?

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ δεν είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό για τακτοποίηση. Το έχει μεν στη λίστα των αρχείων του συστήματος του ΤΕΕ αλλά απαιτούμενο δεν είναι (δεν το συνυπολογίζει στα βασικά στοιχεία της δήλωσης εκεί που λέει "υπολειπόμενα αρχεία για πληρότητα"). Απαιτούμενα είναι μόνο αυτά που αναφέρει ο νόμος στο άρθρο 11.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.