Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Φορολογικό πρόβλημα δεν θα έχεις πλέον. Παλιότερα ίσως αφού είχαν διαφορετικό ΣΚΚ (αν θυμάμαι καλά).

 

 

Ο ΜΣΚΚ δεν επηρέαζε το ποσοτό του προκαταβλητέου φόρου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα τοπογραφικά(ΦΕΜ 4%) είχαν ίδιο ΜΣΚΚ με τα αρχιτεκτονικά (ΦΕΜ 10%) και τα στατικά (ΦΕΜ 10%);

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ νομιζω να συνδέονταν ο ΦΕΜ με το ΜΣΚΚ.Οσο ΦΕΜ θέλαμε τους δίναμε.Δηλαδή αν αντί 10% τος δίναμε 20 % θα μας τιμωρούσαν και από πάνω?>

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ένα πρόβλημα με τους δικηγόρους και την προκαταβολή του αλλά δεν το θυμάμαι καλά, οπότε πέστε ότι δεν το είπα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε περίπτωση που εταιρεία αναλάβει την έκδοση άδειας δόμησης (τις μελέτες υπογραφουν μέλος της εταιρείας και μισθωτός μηχανικός της εταιρείας) οι αμοιβές πληρώνονται στην εταιρεία. Το ΦΕΜ πληρώνεται στο ΑΦΜ της εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που εταιρεία αναλάβει την έκδοση άδειας δόμησης (τις μελέτες υπογραφουν μέλος της εταιρείας και μισθωτός μηχανικός της εταιρείας) οι αμοιβές πληρώνονται στην εταιρεία. Το ΦΕΜ πληρώνεται στο ΑΦΜ της εταιρείας;

  Ναι.

Link to comment
Share on other sites

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΕΜ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΤΩ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΦΕΜ.

Π.Χ. ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΚΑΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΥ Η ΚΑΘΑΡΗ ΗΤΑΝ ΚΑΥΩ ΑΠΟ 150 ευρω(για δικους μου λόγους) ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΩΣΗ?Η ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ 15 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση για καταβολή ΦΕΜ είναι ανεξάρτητη από το ύψος της αμοιβής. Αυτό το τελευταίο εχει νόημα για την παρακράτηση φόρου από εισόδημα ελευθερίων επαγγελμάτων και εδώ υπάρχει το όριο των 300 ευρώ καθαρής αμοιβής . Πάνω από αυτό παρακρτάμε υποχρεωτικά κάτω από το όριο αυτό παρακρατάμε προαιρετικά ή καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.