Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Αυτο που κανεις ειναι πραγματι ΛΑΘΟΣ.

Να το ξερεις.

Πρωτον γτ αντιγραφο του ΦΕΜ παει στο ΚΕΠΥΟ και μπορει να εχεις θεμα σε μελλοντικο ελεγχο.

Δευτερον γτ πρεπει πρωτα να εχεις κοψει την ΑΠΥ και μετα να πληρωνεις το ΦΕΜ για την αμοιβη αυτη.

Τριτον για να ξερεις και συ τι σου γινεται.

 

Tο έντυπο του ΦΕΜ, ΔΕΝ περιέχει θέση για την αναγραφή της ΑΠΥ (όπως θα έπρεπε ΑΝ ήταν υποχρεωτική η αναγραφή της).

Στα 22 χρόνια που δουλεύω, μόνο δυο φορές μου ζήτησε υπάλληλος της ΔΟΥ να αναγράψω την ΑΠΥ.

 

Η αντιστοίχιση ΦΕΜ και ΑΠΥ προκύπτει από τα αναγραφόμενα στο έντυπο του ΦΕΜ (όταν συμπληρώνεται σωστά) εφόσον πάνω σε αυτό αναφέρεται το έργο, ο πελάτης και η αμοιβή.....οπότε μια χαρά ξέρουμε τι μας γίνεται....

 

Τώρα για το πότε πληρώνεται... δεν το έχω δει γραμμένο, αλλά όπως κάθε προκαταβαλόμενος φόρος (όπως και οι παρακρατούμενοι) πιστεύω θα έπρεπε να αποδίδεται εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος από την έκδοση της ΑΠΥ, με δεδομένο ότι η προκαταβολή ΠΡΕΠΕΙ να αποδίδεται σε χρόνο σχετικό με την έκδοση του παραστατικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε χρειάζεται να βρεις τίποτα άλλο ioannat. Το ίδιο το απόσπασμα που παραθέτεις είναι ξεκάθαρο: "περίπτωση που τα Ε.Ι.Χ. αυτοκίνητα εξυπηρετούν αποκλειστικά ατομικές και οικογενειακές ανάγκες". Εφόσον το αυτοκίνητό σου το χρησιμοποιείς και στη δουλειά σου, τότε το "αποκλειστικά" παύει να ισχύει. Αυτό που θέλει να πει ο νόμος, είναι να μην έχεις π.χ. 3 ΙΧ στο όνομά σου και περνάς δαπάνες και για τα 3. Το ίδιο και στα κινητά τηλέφωνα. Δε μπορείς να έχεις 5 συνδέσεις στο όνομά σου (ενώ δεν απασχολείς καν προσωπικό) και να ισχυρίζεσαι ότι και με τα 5 κάνεις δαπάνες για το επάγγελμα.

Μη μπλέκεσαι. Τις δαπάνες του ΙΧ σου τις καταχωρείς κανονικά ως επαγγελματικές, στο 70% (εφόσον είναι ως 1600 κ.εκ.) ή στο 35% (αν είναι πάνω από 1600) της αξίας των παραστατικών που συγκεντρώνεις. Χωρίς όριο ως προς τον ετήσιο τζίρο σου όπως ίσχυε παλιά. Τέλος.

 

Υ.Γ. Η μόνη αμφιβολία που έχει διατυπωθεί στο παρελθόν και δεν είναι απολύτως ξεκάθαρη, είναι μήπως τυχόν χρειάζεται να καταχωρηθεί το ΙΧ σου στη λίστα παγίων. Κατά τη γνώμη και αν δε μου διαφεύγει κάτι όμως, αυτό είναι ασήμαντο θέμα. Εφόσον αυτή η λίστα είναι ουσιαστικά "αθεώρητη", με εμποδίζει κάτι στην εσχάτη των περιπτώσεων, να το κάνω 5 λεπτά πριν τον έλεγχο;

 

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη διευκρίνηση! καλη χρονια!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται βεβαια οτι θα υπαρχει καποια αλλη νομοθετικη ρυθμιση ή εγκυκλιος που να ακυρωνει το παραπανω και να ενισχυει τη δικη σου αποψη και θα πρεπει να την βρουμε και να την αναρτησουμε.

 

Γιατί να εννοείται ? Είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει. Αν υπάρχει την παραθέτεις για να την μάθουμε και οι υπόλοιποι.

 

Τώρα για το πότε πληρώνεται... δεν το έχω δει γραμμένο,

 

 

Μα υπάρχει γραμμένο εδώ και χρόνια. Νόμος 2238/1994, αρθρο 52 παράγραφος 4

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωτήρη... τόσα χρόνια και μόλις τώρα έμαθα πού ακριβώς αναφέρεται το "πότε"..... :grin:

Ως τώρα πρακτικά και εθιμοτυπικά το πλήρωνα όταν έκοβα την ΑΠΥ.... και εννοείται υποχρεωτικά πριν την έκδοση της οικ. αδείας....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.Θέλω να ρωτήσω το εξής.Πρόκειται να κόψω ΑΠΥ σε πελάτη για τακτοποίηση αυθαιρέτου σύμφωνα με τον 4014 με ημερομηνία 31-12.Υπάρχει προθεσμία υποβολής του ΦΕΜ?Πρέπει να γίνει στο ίδιο οικονομικό έτος?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!!!!

Επαναφέρω το ερώτημα μου, σημειώνοντας ότι η άδεια δεν έχει εκδοθεί ακόμη και ότι προσανατολίζομαι να καταφύγω στη παρακάτω λύση

με κόκκινα γράμματα,βασιζόμενος και στις απόψεις που προηγήθηκαν .

Ισως είναι και ένας τρόπος κατοχύρωσης του υπολοίπου της αμοιβής με το πέρας της παροχής που αναγκαστικά θα είναι το 2013.

Σωτήρη τι θα έλεγες;

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΗΜΕΡΙΑ!!!!!!!!!!

Καλησπέρα σε όλους.

Σε οικοδομική άδεια υπογράφω το αρχιτεκτονικό κομμάτι του ΚΕΝΑΚ για το οποίο κατατέθηκε τμήμα της συμφωνηθείσης αμοιβής στην ΕΤΕ (Σεπτέμβριος 2012) και για το οποίο εξέδωσα ΦΕΜ χωρις να εχω εκδώσει ΑΠΥ.

Για διάφορους λόγους η άδεια δεν έχει εκδοθεί ακόμη.

Μπορώ να δηλώσω το ΦΕΜ μέσα στο 2012 και να εκδώσω συνολικη ΑΠΥ το 2013 με την κατάθεση του υπολοίπου της αμοιβής και να εκδώσω το υπόλοιπο ΦΕΜ;

Αυτο το λέω βάσει και του Ν3842/10 περί έκδοσης ΑΠΥ με την ολοκλήρωση της υπηρεσίας.

Η αντίστοιχα να δηλώσω και το ΦΕΜ του 2012 μέσα στο 2013;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με τον 3842/10 ναι μεν η ΑΠΥ με την ολοκήρωση της υπηρεσίας αλλά έως την 31/12/2012 (λήξη της διαχειριστικής περιόδου) θα τιμολογηθεί το τμήμα της υπηρεσίας που έχει εκτελεσθεί-ολοκληρωθεί.

Φορολόγικά δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θα υποβληθεί προκαταβλητέος φόρος στην περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

2) Αντιθέτως. Αν πάμε με το γράμμα του νόμου που ισχύει πλέον, το να κοπεί πρώτα η ΑΠΥ και μετά να πληρώσεις ΦΕΜ, είναι αδύνατον. Γιατί αυτό που ισχύει πλέον, είναι ότι η ΑΠΥ κόβεται στο τέλος της παροχής της υπηρεσίας ενώ κατά τη διάρκεια αυτής (όταν δηλαδή θα καταθέσεις το φάκελο π.χ. στην Πολεοδομία) θα πρέπει να έχεις ήδη πληρώσει τον ΦΕΜ για να τους καταθέσεις τη δήλωση στον έλεγχο φορλογικών.

Εδώ θα διαφωνήσω. Για να κατατεθεί ο φάκελος στην πολεοδομία σημαίνει πως έχουμε παράσχει την υπηρεσία μας άρα έχουμε κόψει την ΑΠΥ.

Τον ΦΕΜ τον αποδίδουμε πριν θεωρηθούν οι μελέτες μας όχι όταν καταθέσουμε τον φάκελο.

Καλή χρονιά και πάλι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φορολόγικά δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θα υποβληθεί προκαταβλητέος φόρος στην περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί ΑΠΥ

ο λόγος είναι βάσει και αυτού που λέει και ο tpanag

)<<<<< Αντιθέτως. Αν πάμε με το γράμμα του νόμου που ισχύει πλέον, το να κοπεί πρώτα η ΑΠΥ και μετά να πληρώσεις ΦΕΜ, είναι αδύνατον. Γιατί αυτό που ισχύει πλέον, είναι ότι η ΑΠΥ κόβεται στο τέλος της παροχής της υπηρεσίας ενώ κατά τη διάρκεια αυτής (όταν δηλαδή θα καταθέσεις το φάκελο π.χ. στην Πολεοδομία) θα πρέπει να έχεις ήδη πληρώσει τον ΦΕΜ για να τους καταθέσεις τη δήλωση στον έλεγχο φορλογικών>>>>

και ότι έχω εκδόσει ήδη το ΦΕΜ

Δεν ξέρω μπορεί να είναι και φάουλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.