Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

+1 Στον Σωτηρη...!!!!!

 

 

-φεμ 10% πληρωνουμε σε καθε αποδειξη που κοβουμε ανεξαρτητως ποσου(τωρα αν την κοβουμε σε εταιρια ειναι 20%)

-πρεπει να κατατιθεται στην εφορεια μεχρι τις 15 του επομενου μηνα που κοψαμε την ΑΠΥ(αν κοψαμε αποδειξη 3-3 μεχρι 15-4)

-ΚΑΙ υπαρχει αυτοτελες προστιμο 60 ευρω σε περιπτωση εκπροθεσμης καταβολης αν σε εντοπισουν.....

 

 

Τιποτα απο τα 3 δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ή μάλλον λένε ότι θέλουν αυτοί να ισχύει χωρίς να υπάρχει κάπου γραμμένο.Τελικά το να βάζουν πρόστιμα για το παραμικρό είναι το παιχνίδι τους εκεί στην εφορία φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο αυτοτελές 60 ευρώ ή άλλο ποσό σε χρεωστική δήλωση, όπως είναι αυτή για τον ΦΕΜ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ. Αυτό που θα επιβληθεί είναι η προσαύξηση επί του φόρου η οποία θα είναι ανάλογη με τους μήνες καθυστέρησης της πληρωμής. Δηλα΄δη θα καταβληθεί ο ΦΕΜ προασυαξημένος αναλογικά ......

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρονια πολλα

πηγα σημερα στην εφορεια αμαρουσιου για να πληρωσω ενα φεμ για αποδειξη που ειχα κοψει για τακτοποιηση αυθαιρετων και μου ειπαν:

 

-φεμ 10% πληρωνουμε σε καθε αποδειξη που κοβουμε ανεξαρτητως ποσου(τωρα αν την κοβουμε σε εταιρια ειναι 20%)

-πρεπει να κατατιθεται στην εφορεια μεχρι τις 15 του επομενου μηνα που κοψαμε την ΑΠΥ(αν κοψαμε αποδειξη 3-3 μεχρι 15-4)

-ΚΑΙ υπαρχει αυτοτελες προστιμο 60 ευρω σε περιπτωση εκπροθεσμης καταβολης αν σε εντοπισουν.....

 

αυτα.......

Κατέθεσα την προηγούμενη εβδομάδα ΦΕΜ και επάνω στο έντυπο έγραψα με μεγάλα κόκκινα γράμματα : ΑΠΥ 152/20-5-2012. Καμμία αντίδραση από την υπάλληλο...

Link to comment
Share on other sites

μολις χθες κατεθεσα 12 φεμ...3 απο τα οποια ηταν απο τον μαρτιο...τπτ δεν εγινε..οι ΜΑΓΙΑΣ ειχαν και παλι αδικο

Link to comment
Share on other sites

Όσα ΦΕΜ έχω καταθέσει, δεν γράφω πουθενά αριθμό ΑΠΥ... Καμία αντίδραση από κανέναν! :smile:

architect_duth, επίτηδες το έκανα για να δω αντίδραση... :)

Link to comment
Share on other sites

Όσα ΦΕΜ έχω καταθέσει, δεν γράφω πουθενά αριθμό ΑΠΥ... Καμία αντίδραση από κανέναν! :smile:

 

Αυτο που κανεις ειναι πραγματι ΛΑΘΟΣ.

Να το ξερεις.

Πρωτον γτ αντιγραφο του ΦΕΜ παει στο ΚΕΠΥΟ και μπορει να εχεις θεμα σε μελλοντικο ελεγχο.

Δευτερον γτ πρεπει πρωτα να εχεις κοψει την ΑΠΥ και μετα να πληρωνεις το ΦΕΜ για την αμοιβη αυτη.

Τριτον για να ξερεις και συ τι σου γινεται.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρονια πολλα

πηγα σημερα στην εφορεια αμαρουσιου για να πληρωσω ενα φεμ για αποδειξη που ειχα κοψει για τακτοποιηση αυθαιρετων και μου ειπαν:

 

-φεμ 10% πληρωνουμε σε καθε αποδειξη που κοβουμε ανεξαρτητως ποσου(τωρα αν την κοβουμε σε εταιρια ειναι 20%)

-πρεπει να κατατιθεται στην εφορεια μεχρι τις 15 του επομενου μηνα που κοψαμε την ΑΠΥ(αν κοψαμε αποδειξη 3-3 μεχρι 15-4)

-ΚΑΙ υπαρχει αυτοτελες προστιμο 60 ευρω σε περιπτωση εκπροθεσμης καταβολης αν σε εντοπισουν.....

 

αυτα.......

 

ΦΕΜ αποδίδουμε μόνο όταν προβλέπεται η θεώρηση σχεδίων και μελετών ή χορήγηση άδειας από αρμόδια υπηρεσία (πχ. Υ.ΔΟΜ, ΥΠΕΚΑ κλπ). Επισυνάπτω σχετικά έγγραφα και το σεμινάριο του ΤΚΜ φορολογικα 2012 (σελ 56-57) προς βοήθεια συναδέλφων.

SEMINARIO_FOROLOGIKA.pdf

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΦΕΜ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.pdf

1056220-1074-α.0012.doc

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον γτ αντιγραφο του ΦΕΜ παει στο ΚΕΠΥΟ και μπορει να εχεις θεμα σε μελλοντικο ελεγχο.

Δευτερον γτ πρεπει πρωτα να εχεις κοψει την ΑΠΥ και μετα να πληρωνεις το ΦΕΜ για την αμοιβη αυτη.

Τριτον για να ξερεις και συ τι σου γινεται.

 

1) Ο μελλοντικός έλεγχος μπορεί να μην μου "ακυρώσει" κάποιο ΦΕΜ ή να μου πει "Γιατί δεν γράφω αριθμό ΑΠΥ" ? Εφόσον μου το δέχεται η αρμόδια εφορία μου, άρα το ελέγχει, γιατί να έχω πρόβλημα?

2) Εννοείται ότι πρώτα πληρώνομαι = κόβω αντίστοιχη ΑΠΥ και ΜΕΤΑ πάω για κατάθεση ΦΕΜ, κρατήσεις κλπ

3) Δόξα το Θεό, από οργάνωση πάω τέλεια! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.