Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Δηλαδή αν έχει μπει ο συνάδελφος Nasgool στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ως συμμετέχων μηχανικός στην επίβλεψη, δεν απαιτείται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγηκε ΟΑ κατεδαφισης?

Οριστηκες επιβλεπων?

 

Τοτε ασφαλως και επαιτουνται ολα, με τη διαφορα οτι για την εκδοση της ΟΑ κατεδαφισης θα πληρωθεις μονο επβλεψη αρχιτεκτονικων, αρα οσα λες θα πληρωθουν ΠΡΙΝ την εκδοση της ΟΑ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει άδεια κατεδάφισης, για το λόγο ότι έχει γίνει αυτοψία από την πολεοδομία και κρίθηκε το κτίριο Επικινδύνως Ετοιμόρροπο...την επίβλεψη μου την ανέθεσε ο πελάτης...εννοείται πως δεν έχω μπει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ...και ρωτάω αν πρέπει να μπω και να γίνουν όλα κανονικά( ΦΕΜ, εισφορές κτλ) ή όχι...δεν ξέρω αν το ΟΚ που έδωσε η πολεοδομία για την κατεδάφιση (παρακάμπτοντας άδεια κατεδάφισης) θεωρείται έγκριση από δημόσια αρχή, όπως διάβασα σε προηγούμενα post ώστε να απαιτείται ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΝΟΚ άρθρο 4

 

4. Για τις ακόλουθες περιπτώσεις οι εργασίες εκτελούνται χωρίς άδεια δόμησης σύμφωνα με τους όρους που ορίζει η αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης και ύστερα από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα:

α) κατεδάφιση κατασκευών ή κτιρίων, που χαρακτηρίζονται επικινδύνως ετοιμόρροπα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις περί επικινδύνων οικοδομών, με την επιφύλαξη της παρ.8 του Αρθ-6 του παρόντος νόμου,

Αφού λοιπόν δεν υπάρχει άδεια δόμησης , άρα δεν υπάρχει έλεγχος εισφορών και κρατήσεων δε βλέπω το λόγο να πληρωθεί το ΦΕΜ.Αλλά μην ξεχνάμε ότι το ΦΕΜ δε χάνεται και να πληρωθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν λες "πότε δηλώνω" εννοείς σε ποια φορολογική δήλωση; Αν εννοείς αυτό σε κουβέντα που είχα κάνει με τον λογιστή μου μου είχε πει το έτος που το αποδίδεις.

Φαντάσου την περίπτωση να έχεις κόψει ΑΠΥ 1/12/11 και να αποδόσεις ΦΕΜ τον 10ο/12. Δεν μπορείς να το καταθέσεις με την φορολογική δήλωση του 2011.

Ε, τότε θα πρέπει να φροντίσεις να καταβάλεις τον προκαταβλητέο πριν την δήλωση εισοδήματος. Αλλά και μετά να το καταβάλεις όπως λες. πακέτο δε πάει απόδειξη και προκαταβλητέος. Σίγουρα πριν, είναι καλύτερα, αυτό έκανα εγώ. Αλλά εσύ λες ότι πρέπει να τα δηλώσεις στο οικονομικό έτος '13 τα ΦΕΜ του '12, αποδείξεων '11. Εγώ δήλωσα τα Φεμ του 12 αποδείξεων 11 στη φορολογικη του οικονομικού έτους12, τώρα δηλαδή, και έκανα συμπληρωματική γιατί κατα λάθος δεν μπήκαν καποια φεμ τα οποία καταβλήθηκαν το 11. Πήγα στην εφορία να δω πού βρισκονται οι συμπληρωματικές τροποποιητικές και μου λένε μετα από συζήτηση με την προισταμένη και τον υπάλληλο ότι κακώς έγινε συμπληρωματική έτσι. Τα καταβεβλημένα εντός του '12 ΦΕΜ αποδείξεων '11 πρέπει να τα βάλω στην επόμενη δήλωση οικον. έτος '13 και να κάνω και τροποποιητική δήλωσης εισοδήματος. Βέβαια δεν ήξερε να μου πει ούτε μπορούσε να βρει σε ποιο νόμο σε ποια ΠΟΛ ή Εγκύκλιο της εφορίας το λέει. Κατά τη γνώμη μου και οι 2 τρόποι μπορούν να θεωρηθούν σωστοί. Ποιο το πρόβλημα αν τα καταβάλω το 12 και τα πάρω το 12 μετά από μερικούς μήνες? Πάλι προκαταέβαλα φόρο.

Η ίδια κυρία όταν πήγα να τα καταβάλω εντός του 11 μου είπε (επειδή είχα 8 ΦΕΜ και δεν τα δέχτηκαν τα θεώρησαν πολλά, είχε κόσμο και τις επόμενες μέρες είχαν απεργία 30&31/12/2011 μετά μπήκε το 2012): το ίδιο είναι. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα φέρνεις με το νέο έτος. Δεν έχει περιορισμό τα καταβάλεις όποτε θέλεις μέχρι πριν τη θεώρηση από την πολεοδομία ή άλλη αρμόδια υπηρεσία. Τελικά δεν είναι το ίδιο, τα παίρνεις τον επόμενο χρόνο, αλλά η δημοσιουπαλληλική νοοτροπία τα θεώρησε το ίδιο, αρκεί μην κάτσουν παραπάνω από τις 1.30-2.00 για το κοινό. Και η απεργία απεργία. Θυμάμαι όλους αυτούς ακόμα και όταν οι μισθοί ήταν ιδιαίτερα παχυλοί πάλι κάναν απεργία. Μόδα. Εγω τώρα που τα έχω ανάγκη τρώω την παπάρα.

 

*Πριν έρθει η σειρά μου, η ίδια κυρία-προισταμένη, έλεγε στους συναδέλφους της τι ωραία που τα είπε εχθές ο Κασιδιάρης για τους μισθούς των Βουλευτών. Θα δούμε σε λίγο τα χθεσινά βυσματικά για να μην τα χαρακτηρίσω αλλιώς, Πασόκια-ΝΔ να γίνονται πιο Χρυσαυγίτες κι απ' τους χρυσαυγίτες. Όπου φυσά ο άνεμος. Το υποκριτικό όμως Τσοχατζοπούλειο στυλάκι δεν εκλείπει. Θυμάμαι συγγενή μου εφοριακό με αρκετά υψηλή θέση. '' Πασόκ? Πασόκ. ΝΔ? Νδ. Είμαστε με όποιον είναι στην κυβέρνηση. Αφού τα ίδια είναι''. Το θέμα είναι ότι έτρωγε παρανόμως είτε με το ένα κόμμα είτε με το άλλο. γι αυτό το θεωρούσε ίδιο. Αλλά από τότε που άρχισε η καλή γι αυτόν μάσα, σαν άνθρωπος, δεν έμεινε ίδιος. Ή ... μάλλον έμεινε, αφού τέτοιος ήταν και δοθείσης της συγκυρίας εκδηλώθηκε.

 

Μπορούμε να αλλάξουμε τον τίτλο σε " Γιατί; πληρώνουμε ΦΕΜ; "

Για να χει το κράτος, να γυρίζει το χρήμα, τωρα δω λίγο αργότερα κει, τωρα θα τα πάρω από κει, θα καθυστερήσω τους άλλους για να τα δώσω στους παράλλους και όταν εισράξψω από τους παπαράλλους θα δώσω και στους άλλους. Χρήμα δανεικό από τον πολίτη και χωρίς επιτόκιο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Όσο πιο πολύ γυρίζει το χρήμα το βλέπουν περισσότεροι

 

Μάλλον όχι δανεικό. Όπως εσύ για να ξεκινήσεις μια δουλειά θες προκαταβολή(αν την πάρεις), έτσι και το κράτος θέλει την προκαταβολή του στο φόρο, τον προκαταβλητέο.

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

faethon, αυτό εννοούσα! Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω πάθει βέβαια το ανάποδο, έχω κόψει σορειδόν αποδείξεις το 12/2011 για τις οποίες έχω πληρώσει ΦΕΜ 3/1/2012 και για 1-2 ημέρες τώρα πρέπει να περιμένω ένα ολόκληρο χρόνο για να δω τις προκαταβολές μου να πιάνουν τόπο!

Όταν κόβουμε απόδειξη το Σεπτέμβριο του 11, το ΦΠΑ πότε το αποδίδουμε ? Μέσα στο 12. Όπως γίνεται και αποδίδουμε ΦΠΑ, μέσα στο 12, απόδειξη του 11, έτσι θα πρέπει και απόδειξη του 11, εφόσον πληρώνεται προκαταβολή φόρου μέσα στο 12, να μπαίνει στη δήλωση εισοδήματος του οικον. έτους '12(εισοδήματα '11).

Διαφορετικά και τα ΦΠΑ του 11 που καταβάλλονται μεσα στο 12 θα πρέπει να μπαίνουν στα εξοδα του 12, και το ποσό ΦΠΑ που λάβαμε στο Δ' τρίμηνο του 11 να το λάβουμε ως εισόδημα στη δήλωση. Αφού θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί με τη λήψη εισοδήματος! Και σε οποιαδήποτε ερώτηση σε οποιαδήποτε εφορία, αν η απάντηση δεν συνοδεύεται από χειροπιαστή απόδειξη δε λέει τίποτα ο κόπος του να ανοίξουν το στόμα τους και να πετάξουν τη βλακεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν και να συμπίπτουν οι δύο φορολογίες δηλ. η φορολογία εισοδήματος και ο ΦΠΑ . Για τον ΦΕΜ ο νόμος (άρθρο 52 ν 2238/94, παράγραφος 4) είναι σαφής, σχετικά με το πότε (χρόνος) αποδίδεται στην ΔΟΥ. Ο ΦΕΜ θα συμψηφισθεί στην ατομική δήλωση φορολογίας εισοδήματος του μηχανικού που υα υποβληθεί για τό έτος (διαχειριστικό) εντός του οποίου αυτός έχει καταβληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν και να συμπίπτουν οι δύο φορολογίες δηλ. η φορολογία εισοδήματος και ο ΦΠΑ .

A. Για τον ΦΕΜ ο νόμος (άρθρο 52 ν 2238/94, παράγραφος 4) είναι σαφής, σχετικά με το πότε (χρόνος) αποδίδεται στην ΔΟΥ.

Β. Ο ΦΕΜ θα συμψηφισθεί στην ατομική δήλωση φορολογίας εισοδήματος του μηχανικού που θα υποβληθεί για τό έτος (διαχειριστικό) εντός του οποίου αυτός έχει καταβληθεί.

Το Α. είναι στο άρθρο 52 ν 2238/94, παράγραφος 4

Το Β. από πού προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως σε εφορία της Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι από το 2013 θα υπάρχει ηλεκτρονική πλατφόρμα όπου θα πληρώνουμε το ΦΕΜ από... το γραφείο μας!!!

 

Βρες λες???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.