Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Καλησπερα, να κανω και εγω μια ερωτηση.

Κοβω ΑΠΥ που αφορα εργασια μου για επιτηδευματια (αλλον μηχανικο) αξιας μικροτερης των 300 Ευρω. ΟΙ ΑΠΥ που θα κοψω (ειναι για διαφορετικες εργασιες) πρεπει να εχουν μια χρονικη διαφορα μεταξυ τους ή αυτο δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι για διαφορετικές εργασίες τότε δεν πειραζει.Βέβαια το άριστο θα ήτανε να έχουν διαφορετική ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα πρότεινα να τα έκοβες σε διαφορετικές ημερομηνίες, για τον φόβο των Ιουδαίων (βλ. εφορία)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν για να το λήξουμε το θέμα.

  1. Υποχρέωση για ΦΕΜ έχουμε όταν η εργασία μας είναι υπηρεσία που εγκρίνει ή θεωρεί κάποια δημόσια αρχή.
  2. Χρονική υποχρέωση υπάρχει και αυτή είναι προ της θεώρησης από την δημόσια αρχή. Καλό είναι να αποδίδουμε ΦΕΜ μέσα στο ίδιο έτος που έχουμε κόψει την ΑΠΥ, για συμφωνία εσόδων/ΦΕΜ
  3. Υποχρέωση παρακράτησης φόρου έχει ο λήπτης της υπηρεσίας μας αν αυτός είναι επιτηδευματίας και η αμοιβή μας είναι μεγαλύτερη των 300€ αλλά η υπηρεσία μας δεν απαιτεί την έγκριση/θεώρηση από κάποια δημόσια αρχή.

 

Παραδείγματα.

  1. ΑΠΥ που αφορά μελέτη αρχιτεκτονικών για έκδοση ΟΑ. Απαιτεί ΦΕΜ και πρέπει να καταβληθεί πριν βάλει σφραγίδα/ημερομηνία ο ελεγκτής αρχιτεκτονικών.
  2. ΑΠΥ που αφορά επίβλεψη ΟΑ. Απαιτεί ΦΕΜ και πρέπει να καταβληθεί πριν θεωρηθεί η ΟΑ για ρευματοδότηση.
  3. ΑΠΥ που αφορά εργασία μας, που δεν απαιτεί την έγκριση/θεώρηση από κάποια δημόσια αρχή, για κάποιον επιτηδευματία αξίας μικρότερης των 300€. Δεν οφείλει ο επιτηδευματίας να κάνει παρακράτηση φόρου.
  4. ΑΠΥ που αφορά εργασία μας, που δεν απαιτεί την έγκριση/θεώρηση από κάποια δημόσια αρχή, για κάποιον επιτηδευματία αξίας μεγαλύτερης των 300€. Οφείλει ο επιτηδευματίας να κάνει παρακράτηση φόρου 20%.
  5. ΑΠΥ που αφορά εργασία μας για κάποιον ιδιώτη. Δεν οφείλει αυτός να κάνει παρακράτηση φόρου.

Σε αυτό που λέει ο tpanag, πως ο ΦΕΜ δεν αντιστοιχεί με ΑΠΥ, μάλλον εννοεί πως μπορούμε με ένα έντυπο ΦΕΜ να αποδώσουμε φόρο για περισσότερες της μίας ΑΠΥ.

 

Για την 5η περίπτωση π.χ βεβαίωση μηχανικού, ΠΕΑ, αποτύπωση, συμβουλές οκ παρακράτηση 20 % δεν υπάρχει προφανώς αλλά δε κόβω και ΦΕΜ καθόλου ανεξαρτητως ποσού?

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ είναι ανεξάρτητο ποσού αμοιβής. Από το 1ο € όπου υπάρχει απαίτηση πρέπει να αποδοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας αγαπητοί συνάδελφοι,

Είμαι κι εγώ μία νέα μηχανικός, πρόσφατα έκανα έναρξη επαγγέλματος και προσπαθώ να διαλευκάνω τα περί ΦΕΜ, φορος προς ΤΕΕ κάθε φορά που κόβεις ΑΠΥ, κτλ... Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το εξής: Σε μια μελέτη φωτοβολταικών 10 KW σε σπιτι, πρέπει πληρώνω ΦΕΜ? Αν κατάλαβα σωστά, μόνο σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ κανεις ΦΕΜ ούτε πληρωνεις γραμματιο στην Εθνική υπέρ ΤΕΕ. Κόβεις μόνο ΑΠΥ. Είναι όντως έτσι ή εγώ έχω καταλάβει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά το κόψιμο ΑΠΥ που μπορείς να πληρώσεις ΦΕΜ (χωρίς να έχεις επιπτώσεις από την εφορία) ή μήπως αυτό αλλάζει από εφορία σε εφορία?

Link to comment
Share on other sites

ο ΦΕΜ 10% (μελέτες αρχιτεκτονικών κλπ μελέτες) ή (4% για τοπογραφικά) είναι προκαταβλητέος φόρος επιτηδεύματος και αφορά την συμφωνηθείσα αμοιβή. Δηλαδή από αυτά που εισπράτεις προκαταβάλεις στην εφορία το ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.