Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση υψομέτρου


Brasco

Recommended Posts

  • 1 year later...

Από Μηχανικοί καταντήσαμε γραφιάδες..........χάθηκε το νόημα........κάποιος είχε πει κάποτε "η γραφειοκρατία είναι η κατάλυση της Δημοκρατίας"...........συμπληρώνω (ταπεινά): σκοτώνει ακόμα και τον ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ...............

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

για την εκδοση οα <<προσθηκη εξωστη & εργασιες ν4178 α25 π 5..>> σε κτιριο που τακτοποιηθηκε  πληρως με 4178  και το οποιο οικοπεδο (εντος σχεδιου) εχει προσωπο σε αδιανοικτη εως σημερα δημοτικη οδο 

απαιτειται βεβαιωση υψομετρου.Περαν του τοπογραφικου κ της τε μηχανικου θα χρειαστει κ τιποτε αλλο ?υποχρεωτικη η μηκοτομη της οδου?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δηλαδη αν εχουν διαμορφωθει τα κρασπεδα απαιτείται απλά μια αίτηση προς την τεχνικη υπηρασία του δήμου χωρις λοιπά δικαιολογητικά και ο δήμος την χορηγει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως.Κανεις αιτηση με τοπογραφικο εις διπλουν και σου βεβαιωνουν οτι τα υψομετρα ειναι οριστικα.Προσοχη να εχει γινει υψομετρικη μελετη στο Ο.Τ. που σε ενδιαφερει.Εγω σε μια περιπτωση εμπλεξα και αναγκαστηκα να κανω υψομετρικη μελετη για ολο το Ο.Τ. μετα να περασει δημοτικο συμβουλιο κτλ.,εφαγα 3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

παναγια μου.. τι ειναι αυτα τα πραγματα.. ο ιδιοκτητης που θελει να κανει μια μικρη περιτοιχιση /ειναι πολυ χαμηλου μορφωτικου επιπεδου /εχει τρελαθει ο ανθρωπος!

 

βρισκεται και σε παραδοσιακο τμημα πολης, αν δεν εχει γινει και υψομετρικη μελετη , Τελειωσαμε..

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου περίπτωση όπου η οδός ήταν πλήρως διανοιγμένη και ασφαλτοστρωμένη, ζήτησαν απλή αναγραφή του υψομέτρου του άξονα της οδού έμπροσθεν του οικοπέδου όπως προκύπτει από την αποτύπωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι σε άδεια νομομοποίησης μου ζηταν από την υπηρεσία δόμησης βεβαίωση υψομέτρου απο τον δήμο υπάρχουν κράσπεδα διαμορφωμένα και πλάκες πεζοδρομίου. Ο δήμος μου λέει οτι για να μου δώσει την βεβαίωση αυτή θα πρέπει να πληρώσω το τρέχον μέτρο τα κράσπεδα 25ευρώ/ μέτρο και τις πλάκες 25 ευρώ / τ.μ.

1) Ευσταθεί αυτό ?

2) Απο που προκύπτουν οι παραπάνω τιμές?

 

Σημείωση η πράξη εφαρμογής έχει κυρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για περίπτωση νομιμοποίησης είναι παράλογο!

Για περίπτωση άδειας ανέγερσης ή προσθήκης

νομίζω πως αυτό το ποσό είναι η εγγύηση

πως δεν θα καταστρέψουν τα βαρέα οχήματα

κράσπεδα και πλάκες (ή το πιθανότερο πως θα επιδιορθωθούν ώστε να σου επιστραφεί η εγγύηση)

 

Άλλα για νομιμοποίηση δεν ευσταθεί

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ αυτό πρωτη φορά το συναντώ δηλαδή τις δαπάνες των πεζοδρομίων τις επιβαρύνεται η εκάστοτε ιδιοκτησία? Νομοθεσία υπάρχει για αυτο που ζητά ο δήμος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.