Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακες 1 & 2 ΙΚΑ


Recommended Posts

gk1359

Το ότι στον Πίνακα 2 δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Πίνακα 1β (κατανομή εργασιών), σημαίνει ότι δεν τους ενδιαφέρει όταν το κτίριο είναι μεταλλικό.

Στην πρώτη γραμμή του πίνακα 2 αναφέρει "1. Κατοικίες γενικώς". Συνεπώς αν έχεις κατοικία με μεταλλικό φέροντα οργανισμό θα συμπληρώσεις τη γραμμή 1 του Πίνακα 2.

Τ' άλλα που είπε ο συνάδελφος μπορεί και να έγιναν αλλά μου ακούγονται περίεργα από τη στιγμή που υπάρχει συγκεκριμένη γραμμή στον Πίνακα 2 μόνο και μόνο για κατοικίες. Μήπως εννοούσε ότι και Πίνακα 1 να πας αυτοί στο ΙΚΑ θα τα υπολογίσουν με το σωστό Πίνακα 2;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοώ ότι απλά στο ΙΚΑ προσκομίζεις το πίνακα 2 και τίποτα άλλο. Τη κατανομή τη κάνεις μόνος σου σε συνεννόηση με τους εργολάβους και δε σου ζητάνε να τη δηλώσεις .Το σημαντικό είναι πως ακόμη και στη περίπτωση που θα κατασκευαστεί υπόγειο με οπλισμένο σκυρόδεμα και πάνω σ΄αυτό θα ανεγερθεί ο μεταλλικός σκελετός προσκομίζεις μόνο το πίνακα 2( και όχι ξεχωριστά το πίνακα 1για το υπόγειο και το 2 για το μεταλλικό).

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόγεια, επειδή πάντοτε κατασκευάζονται από οπλισμένο σκυρόδεμα ανεξάρτητα του τρόπου κατασκευής της ανωδομής, έχουν παραπλήσιους συντελεστές στους Πίνακες 1 και 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Κατι που προεκυψε στην κατασκευη ενος εργου και δεν ξερω πως να δηλωσω τα ενσημα :

Η κατασκευη της θεμελιωσης μιας προκατ οικοδομης εγινε απο το Χ ξαδερφο του ιδιοκτητη ο οποιος ειναι μαστορας , ενω ο φερων οργανισμος της ανω οικοδομης ειναι μεταλλικος που σημαινει Πινακα 2. Τον μαστορα σε ποια κατασταση των δηλωνω οτι εκανε τη θεμελιωση και τη μπαζοπλακα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ίσως να είμαι εκτός θέματος, αλλα παρακαλώ αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε... Μεθαύριο θα πάω στο ΙΚΑ για να κάνω προσθήκη στην καρτελα της οικοδομής μας άλλο ένα όροφο ο οποίος όμως είναι προκάτ. Μου ζητήσανε λοιπόν απο το ΙΚΑ να τους πάω -εκτος τον άλλων- και τον ΠΙΝΑΚΑ 2αλλα δεν ξέρω κάν τι ειναι αυτο που μου ζητανε λόγω του οτι δεν έναι η ειδικότητα μου τα κτηριακά!

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? pleaseeeeeeeeee.......!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ,

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΙΔΙΑ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΝΟΣ ΞΥΛΙΝΟΥ ΠΡΟΚΑΤ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΠΙΝΑΚΑ 1 ΑΝΤΙ ΠΙΝΑΚΑ 2?

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω για τον πίνακα 2 ΙΚΑ δεν υπάρχει επιμερισμός ημερομισθίων ανά εργασία. Στο ΙΚΑ κατέθεσα τον πίνακα 2 πώς θα μοιράσω τα ένσημα στις εργασίες (πχ. εκσκαφές, επιχρίσματα, δάπεδα κτλ...); 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια και Χρόνια πολλά (Καλησπέρα και καλή βραδιά)

Αγαπητοί συνάδελφοι, αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι και θα ήθελα τα φώτα σας. Είχα καταθέσει μία άδεια στη πολεοδομία (πρόκειται απλά για μία οικία) , τη πήρα και έκανα και όλα τα απαιτούμενα για να ξεκινήσω το έργο, που όντως είναι σε εξέλιξη. Το πρόβλημα είναι ότι ο πίνακας ικα που μου είχε τυπώσει η υπάλληλος της πολεοδομίας για να κάνουμε την έναρξη εργασιών στο ικα δεν ήταν για πετρόκτιστη οικία όπως είναι στη πραγματικότητα, και όπως γινόταν εμφανές στα σχέδια. (Απλά , πρέπει να βγαίνουν περισσότερα μεροκάματα νομίζω.) Πήγα στο ικα και μου είπε η προϊστάμενη ότι θέλει ένα νέο πίνακα ικα και μία Δήλωση μεταβολής απο το μηχανικό. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να βγάλω ούτε πίνακα ικα (επειδή τον τυπώνουμε απευθείας από τη πολεοδομία), ούτε ξέρω τι είναι η δήλωση μεταβολής (τι να κάνεις, νέος μηχανικός!!!). Μήπως είναι γνώριμα αυτα σε κάποιον;;

Ευχαριστώ πολύ

Edited by johny_TE
Link to comment
Share on other sites

Η Δήλωση Μεταβολής και ο πίνακας 1 είναι  έντυπα που τα παίρνεις από το ΙΚΑ και στο έντυπο μεταβολών  συμπληρώνεις κάποια κουτάκια με στοιχεία του έργου και των ιδιοκτητών, και εκεί δηλώνεις τη "μεταβολή" που "παθαίνει " το έργο.Γραφεις δηλαδή την αλλαγή που έχει γίνει.Δεν είναι τίποτα σπουδαίο.

Μπες και στο ικα.gr πήγαινε στα έντυπα και κατέβασε το αν θες.

Για τον πίνακα 1 , βρες τον   από το  ΙΚΑ  και με συνεννόηση με το ΙΚΑ θα τον συμπληρώσεις αφού βρείτε τι αλλαγές θα γίνουν στα ημερομίσθια του φέροντα οργανισμού αφού είναι πετροχτιστο και όχι από μπετόν

 

Λινκ: .http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/home.cfm

 

εντυπο: 120398129

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.