Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ε.Σ. Μηχανικό


giannisp

Recommended Posts

Καλή θητεία συνάδελφε !

 

Για το ΚΕΜΧ διάβασε εδώ .

 

Χρήσιμες πληροφορίες περιέχονται και εδώ .

 

Για ενοικίαση διαμερίσματος , ίσως βρείς κάτι εδώ .

 

Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι για να πληρώνεις προμήθεια σε μεσίτες , σε κάποια έξοδο που θα έχεις , βλέπεις ενοικιαστήριο και ρωτάς .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΣΕΙΡΑ 282

 

ΝΑΥΠΛΙΟ 3 λοχος (αν και αρχικα μουρθε χαρτι να παρουσιαστω πεζικο καλαματα ταλλαξα....)

σκαπανεας

ΛΟΥΤΡΑΚΙ 2 βδομαδες

724 ΤΜΧ λοχος διοικησεως 6μηνες.....πλωτα δεν πηγα με πηγε εμπλοκη στο ταγμα ολο σκοπια καθε μερα αλλα πηρα αδεια να δωσω μαθηματα και πηρα το @@@πτυχιο..........μπουζουκια ενω ημουν φανταρος κατακαλοκαιρο τους ανεβασα ολους πανω

ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ αποφοιτηση

 

 

ακομα να μουρθει κανα ασπρο χαρτι....

ολο πρασινα.....

τελευταια παρουσιαση καπου στην καστορια αν θυμαμαι καλα πιο πριν στο ΕΛ. ΒΕΝιζελος

 

υγ εχω ακομα το μπλοκακι της θητειας...... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

σειρά του 1990 (βρε ακιους που την θυμάσαι την σειρά νομίζω ότι ήμουν 202 αλλά δεν είμαι σίγουρος )

Ναύπλιο στον πέτρινο (πάλι βρε άκιους που θυμάσαι τα νούμερα των λόχων )

Λουτράκι σχολή μηχανικών σχολή δοκίμων Εκεί έπαθα την πλάκα μου αφού είχα ορκιστεί να μη ξαναδώσω εξετάσεις στην ζωή μου μετά την απόκτηση του διπλώματος από το ΕΜΠ και το σχετικό διάβασμα που είχα ρίξει Που να ήξερα ότι και στο Στρατό και θα διάβαζα και θα έδινα και εξετάσεις Πάντως έμαθα και αρκετά πράγματα που δεν είχα την ευκαιρία στο πολυτεχνείο όπως σχετικά με χωματουργικά μηχανήματα ή γεφυροποιία (που δεν είχα διδαχθεί στο πολυτεχνείο )

Μετά Χίο όπου υπηρετούσε ήδη ο αδερφός μου και είχε πάρει και μεταγραφή σε τοπική ομάδα Δυστυχώς εγώ πήγα σε περίοδο που δεν μπορούσα να κάνω μεταγραφή σε τοπική ομάδα και καθότι είχε αλλάξει προπονητή η ομάδα μου στην Αθήνα , στο διάστημα αυτό αγωνίστηκα σε πολύ λίγα παιχνίδια Πάντως προπονιόμουν με τοπική ομάδα και είχα πρόταση καλή οικονομικά να παώ εκεί αλλά δεν πρόλαβα αφού πήρα μετάθεση πριν την έναρξη των μεταγραφών για αμοιβόμενους αφού η ομάδα ήταν Δ Εθνική κατηγορίας

Πάντως μετά από ένα μικρό διάστημα σε στρατιωτικά καθήκοντα με είδε συνάδελφος που έπαιρνε μετάθεση και με πρότεινε στο τοπικό γραφείο μελετών της Ταξιαρχίας ώστε να μπορέσει να φύγει

Έκανα λοιπόν μελέτες κυρίως τοπογραφικές αλλά επέβλεπα και τα έργα της ΣΟΑ Μετά 1χρόνο πήρα μετάθεση στην ΓΥΣ ΤΟΜΣ (τοπογραφική μοίρα στρατού) Εκεί μεγάλο σχολείο έμαθα πολλά πάνω στην δουλειά μου και έβγαλα και χρήματα γιατί περα από του δόκιμου τον μισθό πληρωνόμουν και με τα χρήματα για τα εκτός έδρας που έπαιρναν οι δημόσιοι υπάλληλοι Το μόνο κακό εκεί ήταν ότι ήμουν σαν την μύγα μες στο γάλα αφού πολύ ακροδεξιά στην ΓΥΣ Στην πύλη ας πούμε υπήρχε μνημείο για το συμμοριτοπόλεμο και κάθε μήνα το Νικας της Βασιλευσης από το παπά πήγαινε σύννεφο Άσε το υλικό του μητροπολίτη Φλωρίνης που υπήρχε ή του χάρτες με την μεγάλη Ελλάδα και η εφημερίδα στόχος παντού Πάντως παρά το ότι ήξεραν όλοι ότι ήμουν μέλος του ΚΚΕ με αγαπούσαν όλοι και έκανα πολλούς φίλους και από τους ανώτερούς μου Επίσης για δουλειές της ΤΟΜΣ γύρισα όλη την Ελλάδα και μάλιστα πάντα με αεροπλάνο αφού κάλυπτε η υπηρεσία τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αποτελώ εξαίρεση διότι ήμουν στο Πυροβολικό μαζί με κάποια άλλα "βλήματα" μηχανικούς, 226 σειρά (τελευταία με την παλιά φαιοπράσινη φόρμα).

και εγώ πυροβολικό 271 σειρά στον Λαγό 163 Α/Κ ΜΒΠ ΠΕΠ
Link to comment
Share on other sites

Να συπληρώσω για την ΓΥΣ ότι παρά το ότι διαφωνούσα έντονα με το πολτικό κλίμα ακροδεξιάς που υπήρχε και το έκανα μην πηγαίνοντας στον μηνιαίο εκκλησιασμό λόγο του Νικας της βασιλευση , έχω να πω ότι αν δούλευαν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι όπως το στρατιωτικό προσωπικό της ΓΥΣ θα είχαμε τώρα μια άλλη Ελλάδα Μπαίνανε από τους πρώτους το πρωί , μα πολύ πρωί και φευγανε το βράδυ πολύ μετά την λήψη του ωράριου Και όλο αυτό το χρονικό διάστημα οι περισσότεροι δούλευαν , δεν κολοβάρ.... Αντίθετα το πολιτικό προσωπικό μέτραγε και τα δευτερόλεπτα μέχρι να έρθει η ώρα της αποχώρησης Και αν δεν προλάβαινες να φύγεις την ώρα που άνοιγες την πορτα εξόδου το πληθος σε παρέσειρε μεχρι το κλειστό του Πανελληνίου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ΣΕΙΡΑ 282

 

ΝΑΥΠΛΙΟ 3 λοχος (αν και αρχικα μουρθε χαρτι να παρουσιαστω πεζικο καλαματα ταλλαξα....)

σκαπανεας

ΛΟΥΤΡΑΚΙ 2 βδομαδες

724 ΤΜΧ λοχος διοικησεως 6μηνες.....πλωτα δεν πηγα με πηγε εμπλοκη στο ταγμα ολο σκοπια καθε μερα αλλα πηρα αδεια να δωσω μαθηματα και πηρα το @@@πτυχιο..........μπουζουκια ενω ημουν φανταρος κατακαλοκαιρο τους ανεβασα ολους πανω

ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ αποφοιτηση

 

Έλα ρε! Πλάκα κάνεις!!! Μαζί ήμασταν??

1ος λόχος --> Λουτράκι και μετά 744 μέχρι τέλους...(9μηνο γιατί ήμουνα ήδη προστάτης :))

Link to comment
Share on other sites

84Α Σειρά.

239 Μεσολόγγι.

ΚΕΣΝ Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας.

Λόχος Στρατονομίας Διδυμότειχο.

951 Τάγμα Στρατονομίας Παπάγου.

 

Παλιοσειρά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.