Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Πάντως δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με την προσφορά για νέους μηχανικούς.

Ή είναι πολύ καλή προσφορά, ή εγώ δε καταλαβαίνω κάτι σωστά.

Παίρνεις την έκδοση Pro και πληρώνεις μόνο το συμβόλαιο συντήρησης για τον πρώτο χρόνο 1825 ευρώ. Μετά τον ένα χρόνο τι γίνεται;

Αν το κρατάς το πρόγραμμα και μετά τον ένα χρόνο, τότε πρέπει να είναι τρελή προσφορά, τη στιγμή που για κάθε άλλο ελληνικο ή εξελληνισμένο πακέτο σε full έκδοση θα πλήρωνες πολύ περισσότερα.

 

PS Μια ερώτηση που αφορά το scia: Σου δίνει τη δυνατότητα να εισάγεις ένα μοντέλο απο το σχεδιαστικό σου προγραμμα, με ifc format. Βέβαια το σχεδιαστικό που μαθαίνω δεν υποστηρίζει ακόμη τέτοια αρχεία. Το θεωρείτε μεγάλο μειονέκτημα αυτό; Ή θα μπορέσω να επιβιώσω και χωρίς ifc;

Γενικά θα μου είναι μεγάλος μπελάς οτι το σχεδιαστικό πακέτο δεν είναι κάποιο απο αυτά που προτείνει η Nemetschek, δηλαδη ArchiCAD (ακριβό) και Allplan (ακριβό και δύσκολο);

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με την προσφορά για νέους μηχανικούς.

Ή είναι πολύ καλή προσφορά, ή εγώ δε καταλαβαίνω κάτι σωστά.

Παίρνεις την έκδοση Pro και πληρώνεις μόνο το συμβόλαιο συντήρησης για τον πρώτο χρόνο 1825 ευρώ. Μετά τον ένα χρόνο τι γίνεται;

 

Eίναι νέες μορφές shareware.Όπως και να το κάνουμε το marketing εξελίσσεται.

 

Ή θα μπορέσω να επιβιώσω και χωρίς ifc;

Γενικά θα μου είναι μεγάλος μπελάς οτι το σχεδιαστικό πακέτο δεν είναι κάποιο απο αυτά που προτείνει η Nemetschek (δηλαδη ArchiCAD και Allplan);

 

dxf import δεν έχει;

το ifc πάντως εχει bim ιδιότητες και υποστηρίζεται και απο autocad

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις την έκδοση Pro και πληρώνεις μόνο το συμβόλαιο συντήρησης για τον πρώτο χρόνο 1825 ευρώ. Μετά τον ένα χρόνο τι γίνεται;

 

Το έχεις κ πληρώνεις κάθε χρόνο το ετήσιο συμβόλαιο όπως σε κάθε άλλο πρόγραμμα. Έτσι απλά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΛΑ λεφτά!!!!

Για σκεφτείτε κι αυτόν που θέλει να τ αγοράσει και δεν είναι κ νέος μηχανικός!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μισο λεπτο...ΝΑΙ ειναι πολλα τα λεφτα...ΑΛΛΑ

 

-Ξερετε ποσο εχει το συμβολαιο για τον Ινσταντ μαζι με τα λεπτοτοιχα??? ---> 630Ε (φτηηνα ε???)

 

-1825Ε ειναι για την PRO εκδοση... Η εκδοση μονο για μεταλλικα εχει 1200Ε συμβολαιο

 

-Ξερετε ποια ειναι η κανονικη τιμη του προγραμματος για την εκδοση PRO--->10000Ε

 

Ειναι ακριβο λοιπον το συμβολαια???

 

Του Ροπμποτ ειναι κοντα στο 1500 για συντηριση κ αναβαθμιση καθε χρονο...

 

Δεν φανταζεστε τι χρονο σας γλιτωνει.....Αν δεν εχετε κ λογο να αναβαθμισετε μην πληρωσετε την ετησια συνδρομη..

 

Εγω το σκεφτομαι σοβαρα για την αγορα του...

Link to comment
Share on other sites

dxf import δεν έχει;

το ifc πάντως εχει bim ιδιότητες και υποστηρίζεται και απο autocad

Και αυτό που λέω είναι BIM (dwg, dxf, dwf εννοειται οχι κανει import και export) όμως οχι ifc.

Link to comment
Share on other sites

kostaspde , δεν ξέρω αν καταλαβαίνω καλα την ερωτηση σου αλλα η bim συνεργασια μεταξύ σχεδιαστικου στατικου καλο ειναι να υπάρχει.

Η εισαγωγη φορεα κατευθείαν στο στατικο ειναι δυσκολη.

Η επεξεργασια εξαγωμενων απο στατικο κατευθειαν στο σχεδιαστικο(εννοω μεσω dxf π.χ.)ειναι δυσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Λύνει σύμμικτες πλάκες, δοκούς και στύλους. Αλλά είναι δύο ξεχωριστά modules με έξτρα χρέωση (1.πλάκες- δοκοί και 2.στύλοι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.