Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Θοδωρή έχει προστεθεί τίποτα για ικανοτικούς ελέγχους?

 

Εχουμε καποια ευχαριστα νεα εκει, καθως εχει ξεκινησει η εξελιξη σε αυτο το κομματι. Δεν γνωρίζω ομως ποτε θα ενσωματωθουν. Θα εχω περισσοτερα νεα για αυτο μετα τις 27/9

 

Επίσης από τη στιγμή που δεν υπάρχει τεύχος στα Ελληνικά τι γίνεται με την Πολεοδομία? Υπάρχει πρόβλεψη για κάτι τέτοιο?

 

Σαν προσωρινη λυση μπορω να πω οτι ενα μέρος του τεύχους μπορεί να μεταφραστει απο τον χρήστη και να αποθηκευθει ως προτυπο για επομενες μελετες. Το σιγουρο ειναι οτι η μεταφραση ολου του προγραμματος στα ελληνικα (interface + τευχος) εχει προγραμματιστει να ολοκληρωθει μεσα στο 2010.

 

@techsience: Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και την επιλογή σας να μας ενημερώσετε μέσα από τις σελίδες του forum.

Γενικά ενθαρύνουμε την συμμετοχή των αντιπροσώπων των ειδικών λογισμικών, επίσημα μέσα στα νήματα που αφορούν τα επιμέρους προγράμματα.

Θα ήθελα να μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το συμβόλαιο υποστήριξης. Συγκεκριμένα ποιές υπηρεσίες ακριβώς περιλαμβάνει ? Αναβαθμίσεις ή και τεχνική υποστήριξη όσον αφορά την χρήση του προγράμματος?

 

Το Συμβολαιο Αναβαθμισης/Υποστηριξης περιλαμβανει τις παρακατω παροχες:

 

- Ολες τις νεες εκδοσεις του προγραμματος (1-2 τον χρονο) καθως και ενδιαμεσες βελτιωσεις (updates, 2-3 τον χρονο)

 

- Ενδεχομενες βελτιωσεις που αφορουν ελληνικες παραμετρους και γλωσσα

 

- Υποστηριξη στην χρηση του προγραμματος: Ολες οι ερωτησεις που στελνονται μεσω email απαντωνται σε συντομο χρονικο διαστημα (στις επομενες 2-3 ωρες ή μεσα στην ημερα). Σε περιπτωση πολυπλοκου ερωτηματος που δεν μπορει να απαντηθει αμεσα, αυτο μεταβιβαζεται στο τμημα development και απανταται στις επομενες 2-3 μερες

 

- Προσβαση στην web-βοηθεια και στην βαση δεδομενων της Scia απο FAQ (Frequently Asked Questions)

 

- Προσβαση στα Secure Downloads για το "κατεβασμα" νεων εκδοσεων, βελτιωσεων, εγχειριδιων, tutorials, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή αναμένεται κάτι για τα παρακάτω?

 

1) Σε τοιχεία από όσο ξέρω δεν τοποθετεί κρυφουποστυλώματα όπως απαιτεί ο ΕΚΩΣ, απλά 2 εσχάρες οπλισμού. Θα γίνει τίποτα στο μέλλον?

 

2) Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει αποκατάσταση συνέχειας μεταλλικής δοκού. Υπάρχει κάτι νεότερο γι' αυτές τις συνδέσεις?

 

3) Εισαγωγή επιταγχυνσιογραφήματος?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@Techscience: Δηλαδή αν δεν πληρωθεί το συμβόλαιο υποστήριξης και υπάρχει μια απορία όσον αφορά στην χρήση του προγράμματος (πχ πρόβλημα προσομοίωσης) δεν θα μπορώ να επικοινωνήσω με την εταιρεία και να πάρω απάντηση?

 

Υπάρχει ξεχωριστή αναβάθμιση για διόρθωση bug και ξεχωριστή για βελτίωση? Γιατί θεωρώ πώς η πρώτη δεν θα έπρεπε να περιλαμβάνεται στο συμβόλαιο υποστήριξης αλλά να παρέχεται δωρεάν με την αγορά του λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

6. Απαγορεύονται οι διαφημίσεις. Αγγελίες πώλησης εξοπλισμού/λογισμικού επιτρέπονται χωρίς όμως να δημοσιεύονται τηλέφωνα επικοινωνίας.

 

Μέλη καταφέρονται διαρκώς εναντίον άλλων μελών κατηγορώντας ότι κάνουν διαφήμιση επειδή μόνο και μόνο λένε τη γνώμη τους για ένα προϊόν. Όταν όμως βγαίνει εκπρόσωπος της εταιρίας και δίνει μια προσφορά υπό μορφή δημοσίευσης δεν αποτελεί διαφήμιση?

 

Σαφώς είναι θετικό να υπάρχει συμμετοχή των εκπροσώπων διαφόρων εταιρειών και χαιρετίζω τη συμμετοχή της εν λόγω εταιρείας, όμως με την προϋπόθεση ότι ακολουθούν τους κανόνες που όλοι οι υπόλοιποι ακολουθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μέλη καταφέρονται διαρκώς εναντίον άλλων μελών κατηγορώντας ότι κάνουν διαφήμιση επειδή μόνο και μόνο λένε τη γνώμη τους για ένα προϊόν.

Που το είδες αυτό συνάδελφε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να κατονομάσω μέλη δημόσια. Όποιος έχει διαβάσει τα ποστ καταλαβαίνει τι εννοώ. Αυτό όμως είναι το θέμα? Τέλος πάντων. Δεν έχω σκοπό να θίξω κάποιον. Το αν αποτελεί διαφήμιση ή όχι αρμόδιοι είναι οι συντονιστές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με το να θίξουμε κάποιον ή όχι συνάδελφε.

Αλλά όσο τουλάχιστον παρακολουθώ τα θέματα και τις συζητήσεις, όλοι αναφερόμαστε ελεύθερα σε προγράμματα και προϊόντα (βλέπε θέματα για fespa, next, Robot, plotter Canon κ.τ.λ.). Ακόμα και αγγελίες πώλησης προϊόντων αναρτώνται χωρίς πρόβλημα.

Μη αποδεκτή διαφήμιση είναι αυτή της παροχής υπηρεσιών κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα και πραγαμτικά με ενδιαφέρει να ενημερώνομαι για προϊόντα και προσφορές που τα αφορούν μέσα από το forum. Η ένστασή μου ήταν για μεμονωμένες περιπτώσεις που έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου που μέλη κατηγορούνται ότι διαφημίζουν εταιρείες. Ζητώ συγγνώμη για την διακοπή της ροής του θέματος και θεωρήστε το λήξαν.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αναφέρεσαι σε περιπτώσεις όπου εμφανίζεται ένας "αλεξιπτωτιστής" συνάδελφος και νέο μέλος του forum που λέει μόνο για ένα πρόγραμμα, όπου ουσιαστικά όμως κάνει διαφήμιση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.