Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Φίλε mkalliou, εγώ είμαι φοιτητής και εργάζομαι παράλληλα. Δεν έχω πολύ εμπειρία. Αυτό που βλέπω γύρω μου είναι το εξής. Κατά 90% ό,τι χτίζεται είναι οικοδομή από σκυρόδεμα. Είτε με q=3,5 είτε με 2,5 για τις απαιτήσεις του κανονισμού το ίδιο είναι. Πόσα γραφεία μικρά κάνουν μεταλλικά υπόστεγα βιομηχανικών χώρων? Δεν νομίζω πολλά. Είναι ό,τι πρέπει για γραφεία μεγαλύτερα που ασχολούνται με μεταλλικά. Μην ξεχνάμε ότι έχει και ΣΥΜΜΙΚΤΕΣ ΔΙΑΤΟΜΕΣ, φάσεις κατασκευής, έλεγχο σε πυρκαγιά κλπ!!!

Link to comment
Share on other sites

Χάρη καλά το θυμόμουνα, τον ικανοτικό σε τέμνουσα δεν το γλυτώνεις και το πρόγραμμα δεν το κάνει.Οπότε...

Ο ικανοτικός σε τέμνουσα σε πιο κεφάλαιο του ΕΑΚ αναφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

Πουθενά δεν αναφέρεται ξεκάθαρα στον ΕΑΚ, ότι εάν έχεις επαρκή τοιχώματα δεν κάνεις ικανοτικό σε τέμνουσα. Η φιλοσοφία του ικανοτικού είναι κατά βάση αποφυγή ψαθυρής αστοχίας. Το q=3,5 ως γνωστόν, σημαίνει ότι θα αναπτυχθούν πλαστικές αρθρώσεις. Για να αναπτυχθεί όμως πλαστική άρθρωση πρέπει να μην προηγηθεί αστοχία σε τέμνουσα. Άρα ικανοτικός σε τέμνουσα πρέπει να γίνει ανηξαρτήτως ικανοτικού κόμβου. Δες παρ.4.1.4.[4] (δεύτερη βούλα) σε συνδυασμό με παράρτημα Β.1.

 

Επίσης Χάρη, όταν είπα ότι το κτίριο πρέπει να είναι κανονικό (σε συνδυασμό με επαρκή τοιχώματα) για να μην κάνει ικανοτικό κόμβου γνωρίζω ότι ο κανονισμός δεν το αναφέρει. Απλά εμένα μου έχει μείνει γιατί σε μία μελέτη οικοδομικού με το Next, είχα επαρκή τοιχώματα και μου έκανε ικανοτικό κόμβου και δεν καταλάβαινα το γιατί. Τελικά το έκανε γιατί δεν ήταν κανονικό καθ' ύψος (ή η μάζα είχε απότομη μεταβολή ή η δυσκαμψία, δεν θυμάμαι). Τώρα δεν ξέρω αν το αναφέρει κάπου "κρυμμένο" ο ΕΑΚ ή αν είναι πρωτοβουλία της Next. Ό,τι και να ισχύει, δεν μου ακούγεται παράλογο...

Link to comment
Share on other sites

@triumph

Το ξέρω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι από σκυρόδεμα, γι αυτό ανέφερα διευκρινιστικά και τα υπόλοιπα στα οποία χρησιμοποιύμε q<1.5, με σκοπό να τονίσω ότι το πρόγραμμα βολεύει μια χαρά και για μεταλλικά και για τοιχοποιίες. Εξάλλου τα μέταλλα έχουν ήδη μπει δυναμικά στο χώρο και πολλά γραφεία μικρά και μεγάλα ασχολούνται με το αντικείμενο. Πάντως λόγω κόστους, σίγουρα ένα μικρό γραφείο είναι δύσκολο να το αγοράσει. Εσύ χρησιμοποιείς το πρόγραμμα για διπλωματική ή για δουλειές?

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

Πουθενά δεν αναφέρεται ξεκάθαρα στον ΕΑΚ, ότι εάν έχεις επαρκή τοιχώματα δεν κάνεις ικανοτικό σε τέμνουσα.

 

Σε παραπέμπω στο 4.1.4[5] όπου λέει τα εξής για κτίρια με q=1,5 ή q/2:

 

"Επομένως σε τέτοια δομήματα δεν απαιτούνται οι ικανοτικοί έλεγχοι της παρ.4.1.4.4, καθώς και οι απαιτήσεις των παρ.4.1.5 και 4.1.6, όπως επίσης και οι αντίστοιχοι κανόνες εφαρμογής των παραρτημάτων Β και Γ (πλην των απαιτήσεων της παρ.Γ.5.2[2])."

 

Όσο για τον ικανοτικό έλεγχο των κόμβων βλ .4.1.4.2 β.[1] όπου αναφέρεται σε κατάλληλα διαμορφωμένα κτίρια με επαρκή τοιχώματα

Link to comment
Share on other sites

Αν επομένως έχεις επαρκή τοιχία αλλά έχεις επιλύσει με q>1.50 τότε δεν κάνουμε μεν ικανοτικό έλεγχο κόμβων αλλά κάνουμε ικανοτικό έλεγχο σε τέμνουσα όπως ορθά είπε ο triumph.

Link to comment
Share on other sites

mkalliou για τίποτα από τα δύο δεν το χρησιμοποιώ. Στη δουλειά μου δεν το έχουν. Απλώς ψάχνομαι για προγράμματα γενικά και ουσιαστικά σε φοιτητές το δίνουν τζάμπα. Είναι αρκετά εύκολο να δημιουργήσεις πολύπλοκους φορείς και να βλέπεις τη συμπεριφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

.... να τονίσω ότι το πρόγραμμα βολεύει μια χαρά και για μεταλλικά και για τοιχοποιίες.

 

To κακό είναι ότι για Φ.Τ. δεν υποστηρίζει solid στοιχεία και επίσης δεν συμπεριλαμβάνει κάποιο κριτήριο αστοχίας (έτσι με ενημέρωσαν από την τεχνική υποστήριξη).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις κατέβασα την τελευταία έκδοση του STAADPro V8.i όπου έχει ενσωματωθεί πλήρως ο ευρωκώδικας 8 (έλεγχοι ακαμψίας ανα διεύθυνση, εύρεση Κ.Μ , Κ.Α υπολογισμός εκκεντροτήτων ανά όροφο, έλεγχοι κανονικότητας καθ'ύψος και σε κάτοψη, ..μέχρι και ικανοτικό έλεγχο !). Θεωρώ ότι για τα λεφτά που έδωσα για τέτοια κατηγορία προγράμματος και σε συνδυασμό με τις συνεχείς βελτιώσεις των εκδόσεων, η αναλογία προσφοράς - ζήτησης είναι πολύ καλή όταν για ένα Ελληνικό πακέτο δίνεις πολλές φορές και τα διπλάσια.

Link to comment
Share on other sites

Αν επομένως έχεις επαρκή τοιχία αλλά έχεις επιλύσει με q>1.50 τότε δεν κάνουμε μεν ικανοτικό έλεγχο κόμβων αλλά κάνουμε ικανοτικό έλεγχο σε τέμνουσα όπως ορθά είπε ο triumph.

 

ικανοτικό έλεγχο σε τέμνουσα στα τοιχεία(βάση και στάθμες) μόνο με βάση το παράρτημα Β.1.4 κι όχι στα υποστυλώματα για τι περίπτωση που συζητάτε κατάτη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.