Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Xαιρετε!

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως στο πρόγραμμα SCIA μπορώ να συνδέσω ένα επιφανειακό στοιχείο με μια διατομή διπλού ταυ έτσι ώστε να κολλήσει το επιφανειακό στοιχείο στο πέλμα της διατομής του γραμμικού στοιχείου (στο επίπεδο του κορμού) και όχι στο κέντρο του κορμού, όπως το κάνει αυτόματα το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετε!

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως στο πρόγραμμα SCIA μπορώ να συνδέσω ένα επιφανειακό στοιχείο με μια διατομή διπλού ταυ έτσι ώστε να κολλήσει το επιφανειακό στοιχείο στο πέλμα της διατομής του γραμμικού στοιχείου (στο επίπεδο του κορμού) και όχι στο κέντρο του κορμού, όπως το κάνει αυτόματα το προγραμμα?

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εντολή Structure --> 2D member --> 2D member components --> Rib. Η εντολή αυτή σχεδιάζει μία δοκό ως "κομμάτι" μίας πλάκας και την συνδέει στο πάνω πέλμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δουλέυω και εγώ με το χρήστη Λιάνα πάνω στο ίδιο θέμα και ήθελα λίγη παραπάνω βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα.

Κατ'αρχάς να διευκρινήσω οτι οι μεταλλικές διατομές τύπου τ, δε συνδέονται με το επιφανειακό στοιχείο ως δοκοί (ribs) πλάκας αλλά επέιδή το επιφανειακό στοιχείο είναι κατακόρυφο (επίπεδο xz) θα πρέπει να συνδεθεί στις 4 πλευρές του, οπότε θεωρώ οτι η εντολή Structure --> 2D member --> 2D member components --> Rib δεν είναι η κατάλληλη.

Εχω κάνει διάφορες προσπάθειες: 1. Με τις εκκεντρότητες των συνοριακών στοιχείων (δοκούς, υ/σ), τα οποία μετακινώ αρχικά, σχεδιάζω το επιφανειακό και τα επιστρέφω στη θέση τους.

2. Με εισαγωγή του επιφανειακού στοιχείου με συντεταγμένες υπολογισμένες από τη γεωμετρία των συνοριακών στοιχείων.

 

Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα: Γεωμετρικά τα στοιχεία "έρχονται" στη θέση που θέλω, αλλά δε συνδέονται μεταξύ τους γιατί δεν υπάρχουν κόμβοι μετά τη δεύτερη μετακίνηση.

προσπάθησα λοιπόν να τα συνδέσω με την εντολή rigid arms, έτσι ώστε να εξαρτήσω τους κόμβους των συνοριακών στοιχείων με τις τέσσερις γωνίες του επιφανειακού, αλλά δεν κάνει υπολογισμό, μου βγάζει αστάθεια στους κόμβους.

 

Ελπίζω να μη σας ζάλισα,

θα εκτιμήσω κάθε συμβουλή,

καλό σ/κ

Link to comment
Share on other sites

ΕΚ2 και ΕΚ8 ειναι ενσωματωμενοι..

(εκτος των ικανοτικων ελεγχων)

 

Τωρα ΕΚΩΣ - ΕΑΚ τι να τους κανεις????

 

Η συνεργασια με τον Πενελη θα ολοκληρωθει τους επομενους 2-3 μηνες..

Περιλαμβανει τη συνδεση με το λογισμικο του για διαστασιολογηση με ΕΚ2 ΚΑΙ ικανοτικους ελεγχους....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Τerry.

 

Τωρα ΕΚΩΣ - ΕΑΚ τι να τους κανεις????

 

εεε, δεν είμαι και πολυ σίγουρος ότι θα αποφασίσουμε να τους εφαρμόσουμε τους ΕC και ποτε όπως το πάμε!!

Eπίσης μπορεί να χρειαστεί και ένας έλεγχος υπάρχοντος ας πούμε..(μακρυα από εμάς..)

 

Παντως ανυπομονώ να ξεκαθαριστεί αυτό το πράγμα με τους EC γιατι π.χ αυτη την στιγμή,κάνω στατικά για αναθεώρηση (επέκταση) μιας αδείας που έχει βγεί αλλα δεν έχει γίνει ακόμη η κατασκευη.

Και αν αλλάξει ο κανονισμός πριν βγάλουμε και την αναθεώρηση που ο πελάτης θέλει να την κανουμε όσο γίνεται αργότερα να μαζέψει και κανενα φράγκο, θα μείνω με την στατική μελέτη στο χέρι...αφου βάζω τα ίδια φορτία με την αρχική μελέτη δηλαδή Β.Δ!!

Οτι είναι να γίνει να γίνει επιτέλους γιατι έχουμε πολλα έργα σε τέτοια φάση, τρεναρίσματος, αναθεωρήσεων προχωράμε και βλέπουμε εχει ο θεός κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Αναθεωρηση παει με την ημερομηνια πρωτοκολλησης..

(ασχετο με το θεμα φυσικα..)

 

Καλο θα ηταν ο Πενελης να ενσωματωσει στο λογισμικο με τους ΕΚ (ec-tools..) και ΕΚΩΣ-ΕΑΚ, αφου εχει ετοιμο το λογισμικο αυτο .... (e-tools)

Link to comment
Share on other sites

@i.evl.

Εάν το επιφανειακο συνδεεται μονο στους κομβους, τοτε δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω, αφου εφόσον στους ιδιους κομβους καταληγουν και οι δοκοι, τοτε θα συνδεονται. Εάν το θεμα σας είναι οι εκκεντροτητες, τοτε αυτο λυνεται με 2 τροπους: α) να αλλάξει το member system line στις ιδιότητες των στοιχείων (πραγμα που εχει επιπτωση και στην αναλυση), και β)μεσω των εκκεντροτητων στο structural model (εφοσον εχει ενεργοποιηθεί το Structural model στο Project Data). Αυτό δεν εχει καμια επιπτωση στην ανάλυση, παρα μονο στα σχεδια και την 3D απειικονιση του μοντελου.

Δε υπάρχει λογος να μπλεξετε με rigid arms, κτλ... Εν πασει περιπτωση παντως, εχει σημασια τι θελουμε να πετυχουμε, και τι πρακτικά θέλουμε να προσομοιώσουμε. Μια εικονα και μια πιο λεπτομερης περιγραφη, θα μας βοηθούσε..

 

@terry

Θα ειμαστε αρκετα πιο συντομα ετοιμοι... Ηδη, εχουμε την 1η beta version

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.