Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

terry νομιζω (δε το εψαξα πολυ) αλλα αν θελεις να κανεις μεταβλητες διατομες για δοκιμασε με την εντολη arbitrary profile βρισκεται στο structure > 1D member components >arbitrary profile ....νομιζω απο εκει γινεται...;)

 

αν πας στο help > geometry> beams> beams type> beam of variable cross section εχει ενα παραδειγμα...πιστευω θα βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Ιταλέ με πρόλαβες...

Ψάξε στο help για "prismatic" και θα σου βγάλει δυο αποτελέσματα: "Beam of a variable cross-section" & "Conversion of general components to structural members".

Έχω μερικές ερωτήσεις:

1) Στο document μπορώ να επιλέξω στοίχιση για τις εικόνες (κέντρο, αριστερά, δεξιά);

2) Στο document μπορώ να εισάγω κείμενο (πχ μια επεξήγηση);

3) Πώς ρυθμίζω να φαίνονται οι μονάδες πχ KN , ΚΝm , KN/m κτλ στα φορτία και m, cm στις γραμμές διαστάσεων, εκτός από τους αριθμούς;

Link to comment
Share on other sites

Ιταλέ με πρόλαβες...

Ψάξε στο help για "prismatic" και θα σου βγάλει δυο αποτελέσματα: "Beam of a variable cross-section" & "Conversion of general components to structural members".

Έχω μερικές ερωτήσεις:

1) Στο document μπορώ να επιλέξω στοίχιση για τις εικόνες (κέντρο, αριστερά, δεξιά);

2) Στο document μπορώ να εισάγω κείμενο (πχ μια επεξήγηση);

3) Πώς ρυθμίζω να φαίνονται οι μονάδες πχ KN , ΚΝm , KN/m κτλ στα φορτία και m, cm στις γραμμές διαστάσεων, εκτός από τους αριθμούς;

 

1) ναι μπορεις ,αφου ανοιξεις το document πας visual style η table manager νομιζω (ψαξτο λιγο θα το βρεις)

2)δε το εχω δοκιμασει..αλλα θα μπορεις πιστευω..αλλιως οταν το κανεις export σε word η pdf μπορεις να γραψεις εκει..

3)...τωρα που το λες...δε το εχω ψαξει...

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρεχουμε τους ελεγχους σε καθε ραβδο βγαζει ενα προσινο διαγραμμα αν ικανοποιειται ο ελεγχος και ενα κοκκινο αν δεν ικανοποιείται...

Το γκρι διαγρμμα δεν εχω καταλαβει τι ειναι...

(check not used...??)

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρεχουμε τους ελεγχους σε καθε ραβδο βγαζει ενα προσινο διαγραμμα αν ικανοποιειται ο ελεγχος και ενα κοκκινο αν δεν ικανοποιείται...

Το γκρι διαγρμμα δεν εχω καταλαβει τι ειναι...

(check not used...??)

 

οχι το γκρι ειναι οταν ο λογος εκμεταλευσης της διατομης ειναι πολυ χαμηλος νομιζω κατω απο το 0,20 η 0,25 ...τοτε το εμφανιζει γκρι,πανω απο αυτο μεχρι το 1 πρασινο .και αν δεν ικανοποιηται ο ελενχος δηλαδη πανω απο 1 κοκκινο...

οταν κανεις τον ελενχο σε πολλα μελη χρισημοποιησε για τα αποτελεσματα(διαγραμματα) οχι την επιλογη global που θα εχει τιμη μονο στο πιο δυσμενες μελος αλλα member για να σου βγαζει τιμες για ολα και κοιτα στο μελος που εχειςι γκρι διαγραμμα την τιμη ,σιγουρα θα ειναι κατω απο 0,25..

Link to comment
Share on other sites

Iταλε εχει λυσει κανενα συμμικτο που θελω να σε ρωτησω????

Μου εχει σπασει τα νευρα το load panel with beams με κανονικες δοκους, οχι συμμικτες..

Κολλαει και δεν το λυνει....

Link to comment
Share on other sites

ελα terry..συμμικτο δεν εχω λυσει με το scia γιατι δεν εχω το module ακομα..θελω να το παρω αλλα περιμενω λιγο ακομα μηπως βελτιωσουν κατι...

τωρα σαν κανονικοι δοκοι που πανω τους εδραζεται η πλακα με το χαλυβδοφυλλο ναι..(για την ωρα ετσι τα λυνω..και μετα βγαζω τους ηλους με υπολογισμο στο χερι-ισως λιγο αντιοικονομικο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.